Marmara Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümü için neler duyduk neler! Mühendislik fakültesi içinde çokça üreten ve paylaşan, açık fikirli birçok mezunu olan Marmara Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümü okuyan Pelin anlattı, biz şaşırdık! Adını söylerken dahi zorlandığımız ve okurken neler yapacağını asla kestiremediğimiz çok farklı bir bölüm duyduk biz!

Şimdi sıra sen de! Hazırsan, başlayalım!


1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

Okulu ikinci senemde kazandım. İlk sene tercih yapmadım. 2012 yılında MF4 - 55 bin ile 21. sıradan girmiştim bölüme.

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

Bölümü kendim seçtim, hiçbir baskı ya da öneri olmadan. Geldiğim noktada hayalim olmadığını net olarak söyleyebilirim. Makine Mühendisliği yazmayı düşünürken bu bölümle karşılaştım ve daha çekici geldiği için tek tercih ile yazdım. 

3-Bu mesleği bitirdikten sonra ne yapmayı hedefliyorsun?

Aslında geniş bir iş ağı mevcut bölüm ile ilgili. Sonuçta yapılacak her yapı ya da makine için tabanda malzeme gerekli. Biz de bunları üreten geliştiren mühendisler olarak sektörde aranan kişileriz. Sanayi bölgesinde birçok demir-çelik,cam,polimer,seramik vb. sektörlerde iş bulabilirler. Ya da makine firmalarının malzeme kontrol departmanlarına girebilirler ( arçelik,ford,mercedes gibi ) . Tabi yine benzer şirketlerin satış departmanlarında da ilerleyebilirler. 2 aylık proje mühendisliği tecrübem oldu fakat benim için olumlu değildi ve ayrıldım. 3D Printer üzerinden ilerlemek istiyordum ancak Tr'de istenilen noktada değil baya zorlu. Benim hedeflerim mühendislik dışı.

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?

Hedefim İstanbul'da kalmaktı, zaten burada yaşıyordum. YTÜ ve Marmara tutuyordu, ikisi arasında karar vermem gerekliydi. YTÜ Davutpaşa benim için uzak bir lokasyondu ve bölüm İngilizce değildi. Mühendislik Fakültesi Marmara'da Göztepe Kampüsü'nde olduğu için çok avantajlı oldu, Göztepe'de akrabalarım vardı. Bir diğer önemi husus Marmara'da bölüm %100 İngilizceydi. Bu yüzden tercih ettim.

5-Yurtta mı kalıyorsun, okulun ulaşımı nasıl?

İlk 4 sene, hazırlık dahil, teyzemle yaşadım. Ev, okula 10 dk mesafedeydi. Son sene eve çıktım. 

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu? Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun?

Belli başlı aktif kulüpler var. Mesela benim de içinde bulunduğum Su Altı Sporları Kulübü gibi. Tabi İTÜ, Boğaziçi gibi üniversitelerle kıyasladığımda çok yetersiz bence.

7-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

Şimdi baştan şöyle söyleyeyim bölüm sandığım gibi çıkmadı. Malzeme deyince çok geniş bir alan mevcut ama maalesef Tr standartlarında daha çok demir-çelik üzerine yoğunlaşıyorlar. Çoğu hoca metal çalışıyor ve seninde direkt o alanda çalışmanı ister yönde ilerliyor. Bunu göz önünde bulundurun kesinlike. Demir-çelik çok keyifli bir alan değil benim için. 3. sınıf gerçekten çok zor bir yıl. En zorlu derslerin olduğu ve tam anlamıyla meslek derslerinin içine girdiğin dönem. Atlatırsan rahatlıyorsun. Ben alttan geldiğim için ekstra zorluydu. İngilizcen yeterli değilse çok zorlanıyorsun sınavlardan ve çoğunlukla bildiğin şeyleri İngilizce yazamamaktan eksi puan alıyorsun. Hazırlık eğitim yeterli değil maalesef.

8-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

Bazı hocalar gerçekten çok yardımcı oldu. Canım tez hocam özellikle, 3D Printer çalışmak istediğim için okula alıp bunun üzerine çalışmama olanak sağladı mesela. Fakat bazı egolu hocalarımız sürekli öğrenciyi aşağılama, kendini yüceltme peşindeydi. Ve ciddi anlamda çalışmazsan bazı derslerden geçmen çok zor, affetmiyorlar. Sanırım %70 ini sevmiyorum. Fakat bilgi konusunda iyiler. Birkaçı da sürekli slayt okuyup, bütün slaytı ezbere bilmemizi isterdi. O derse dair hiçbir şey bilmiyorum mesela, zaman kaybı. 

9-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

Erasmus konusunda iyi baya. Her sene 4-5 kişi gidiyordu. Anlaşmaları var birçok ülkeyle.

10-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor? 

Eğer ortalaman çok iyi ise staj buluyorlar yoksa zor. Aranın iyi olduğu hocalar yönlendiriyor bazen. Ben stajları da işi de kendim buldum, çok zordu staj süreci. 

11-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi? Yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? 

Eskiden bölümün önemli olduğunu düşünürdüm ve ona göre hareket ettim. Ancak 18 yaşında seçtiğimiz bölüm bizim hayatımızın mesleği olamaz zaten. Fikirlerimiz değişiyor fazlasıyla, güzel olan da bu. Bence senden çok uzak olmayan bir bölümü, sosyal imkanları iyi olan bir üniversitede okumak daha doğru. Tabi ben yine Boğaziçi gibi üniversiteleri düşünüp bunu yazıyorum. Üniversitenin aktiviteleri, teknokenti, iyi hocaları olmalı. 

12-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

Bu bölümü yazacaksanız öncesinde bir ısıl işlem, döküm gibi videolar izleyin. Ha satışta çalışırım diyorsan farketmez. Ama Sabancı Üniversitesi'nde Malzeme Bilimi diye geçiyor bölüm ve metal dışında diğer malzemelerle ilgileniyorlar. Bence daha çekici . Puanın yetiyorsa kaçırma :) Marmara'nın en güzel ve tek sevdiğim yanı Kadıköy'de olması...

Hemen Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!