Öğretmen lisesi mezunu musun ya da değil misin? Bu bölümün kapısı herkese ardına kadar açık. Sıradan olmayan, sosyal ve psikolojik yönleri olan bir meslek arayanlar için burası doğru adres. Mezun olduğunuzda özel eğitim devler okullarında ve özel eğitim sınıflarında, rehabilitasyon merkezlerinde çalışabiliyorsunuz. Mezun olduğunuzda artık dünyayı başka bir gözle algılamaya başlıyorsunuz. Özel Eğitim Zihin Engelliler Öğretmenliği okumak zor mu peki? Ne kolay ki? İkinci sınıftan itibaren zorluklarla karşılaşıyorsunuz fakat mücadele etmeyi kesinlikle öğreniyorsunuz. Pes etmeyi sevmiyorsan, pes etmeyenlerin bölümüne sen de gel. Hadi!

1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?


Evet, ilk senemde kazandım. Ben öğretmen lisesi mezunuyum. Bu yüzden öğretmen liseleri arasında da ayrı bir sıralama yapılıyor. Bana gelen ek puanla birlikte 431 puan almıştım ve sıralamam da 6879 idi. Bölümüm 2014 yılında YGS4 puan türünden öğrenci alıyorken şimdi TS1 puan türünden öğrenci alıyor.


2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?


Ben lisedeyken hep farklı bir meslek yapmak istediğimi dile getiriyordum ve sosyal ve psikolojik yönü daha ağır basan bölümler istiyorum. Öğretmen lisesi mezunu olduğum için öğretmenliğe de yatkınlığım vardı.Ailem verdiğim kararı destekledi ve bölüme başlayınca çok doğru bir karar verdiğimi anlamış oldum. Benim için farklılıkların kapısı açılmış ve artık dünyayı başka bir gözle algılamaya başlamıştım.


3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?


Mezun olduğumuzda özel eğitim devler okullarında ve özel eğitim sınıflarında, rehabilitasyon merkezlerinde çalışabiliyoruz. Ben ise yoluma akademik yönde devam etmek istiyorum. Ama deneyim kazanmak amaçlı rehabilitasyon merkezinde de çalışmayı düşünüyorum.


4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?


Çünkü ben İstanbul'da okumak istiyorum ve İstanbul'da da devlet üniversitesi olarak sadece Marmara Üniversitesi'nde vardı. Ayrıca en yüksek sıralamayla da Marmara Üniversitesi alıyordu. Şimdi ise bölümüm başka üniversitelerde de açılmaya başladığı için bu sıralamalar değişti.


5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?


Evet, yurtta kalıyorum. Okula yakın, yürüyerek 25 dakika da gidiyorum.


6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?


Maalesef hayır. Ben hep kendi çabalarımda İstanbul'un nimetlerinden faydalanarak okulum dışında birçok eğitime katıldım ve kendimi böyle geliştirdim.


7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?


Bu soruya İstanbul'u baz alarak cevaplarsam kesinlikle evet. Hatta bazen o kadar çok imkan oluyor ki aralarında tercih yapmanız gerekiyor. Okulum da ise çok fazla kulüp vardı. Ben halk danslarına ilgili olduğum için folklor kulübüne katılmıştım. Fakat bölümüm için çok aktif olan bir kulüp yoktu.


8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?


Benim açımdan bölümde 2. sınıf çok zor geçmişti. En temel dersleri aldığım yıldı. Hatta bazen yapamayacağımı da düşündüm ama zaman ilerleyince ve staj yapmaya başlayınca aslında farklı gelişim gösteren birey dışında çevrenin tepkileriyle başa çıkmanın beni yorduğunu anladım. Şimdi mezun olacağım ve zorluklarla nasıl mücadele etmem gerektiğini öğrendim. Yani kendinize zaman tanıyıp deneyim kazandıkça yapabildiğinizi görüyorsunuz.


9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?


Bazı öğretmenlerim çok ilgiliydi ve kendimi geliştirmemde çok etkili oldular. Bazı öğretmenlerim de çok monotondu. Devlet okulu olmasının ve öğrenci sayısının çok olması öğretmenlerim de motivasyonunu düşüren bir şey olabilir.


10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?


Yutdışı imkanı olarak Erasmus var.


11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?


Benim başladığım müfredata göre staj sadece 4. sınıfta oluyor. Bu bana yetersiz geldiği için ben 1. sınıfın yaz tatilinden bu yana gönüllü olarak staj yaptım. Okul bittikten sonra da iş bulmak elbette bize kalıyor.


12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?


''Hayalim olan bir bölümü iyi bir üniversitede okumak'' Çünkü insanın hayalini gerçekleştirmesi çok ama çok güzel bir şey.


13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?


Farklı bir bakış açısı kazanmak istiyorsanız ve özel gereksinimli bireylerle onlara acımadan sadece onların faydasını gözeterek çalışmak istiyorsanız özel eğitimi seçin derim :) Üniversite okumak çok güzel bir şey, insana çok farklı bakış açıları kazandırıyor hele İstanbul'da okuyorsanız bu kazanımlar kat kat daha fazla oluyor. Dilerim hayallerinizii peşinden inanarak koşarsınız ve gerçekleştirirseniz. Çünkü gerçekten buna değer!


Hemen Özel Eğitim Öğretmenliği bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!