1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

Evet, ilk senemde bu okulu kazandım. Bölümüm YGS-LYS sistemine göre MF-4 puan türüne göre alıyordu ve benim sıralamam 90 bindi.

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

Çocukluğumdan beri üretken bir kişiliğe sahip olduğum için, kendimi bildiğimden beri mühendis olmak istiyordum. Açıkçası üniversite sınavı zamanıma kadar hangi mühendislik dalına yöneleceğimi seçememiştim. Fakat tek emin olduğum İstanbul'da itibarı olan bir üniversitede mühendislik okumam gerektiğiydi. Tercih zamanımda tamamen kendi kendime yapmış olduğum araştırmalarla bu bölümü seçtim. Ailem ya da çevrem bana asla bir baskı uygulamadı, tam aksine hep destekçim oldular :)

3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?

Pek duyulmamış bir mühendislik dalı olduğunun farkında olarak bunu en iyi şekilde açıklayabileceğimi düşünüyorum. Sanıldığının aksine "moda" ve "stilistlik" ile ilgili bir bölüm değil, kıyafet tasarlanmıyor, moda yakından takip edilmiyor. Ülkemizin en önemli ekonomik kaynaklarından biri olan 'tekstil' kavramını teknolojiye uyarlayarak, teknikle birleştiriyoruz. 4 sene boyunca aldığımız derslere bakarsak her mühendislik dalından ders olduğunu görebilirsiniz. Çünkü bütün mühendislik dallarıyla iş birliği içinde olabiliyoruz. Örneğin bir elektrik-elektronik mühendisi statik dersi almazken biz alıyoruz. Bu da inşaat/makine vs. gibi mühendisliklerle bize ortak çalışma alanı yaratıyor. İster hazır giyim ister teknik ister otomotiv ister moda vs. gibi aklınıza gelebilecek pek çok alanda iş bulmanız mümkün. Ben kendi ilgi alanlarım doğrultusunda teknik tekstile yönelerek geleceğimi bu yönde şekillendirmek istiyorum.

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?

Tekstil Mühendisliği, geçmiş zamanlara bakıldığında Tıp ile puan olarak aynı düzeydeydi. Zamanla dengeler değiştiğinden kendi bölümümü seçerken gerek okul faaliyetleri gerek ders veren hocaların eğitimleri gibi konuları göz önünde bulundurdum. Okulun imkanları, sunduğu fırsatlar ve mezunların memnuniyeti de benim için önemliydi. Kapsamlı araştırmalarımdan sonra tercihimi Marmara Üniversitesinden yana kullandım.

5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?

1.sınıfta yurtta kalıyordum. İstersem 20 dakika yürüyordum ya da minibüse binerek 5 dakika içinde okula ulaşıyordum. Şu an 2. sınıf için okul civarında ya da Kadıköy'de bir eve çıkmayı planlıyorum.

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?

Tabii ki. Yılda sayamadığım pek çok kez seminer, konferans tarzı etkinlikler oluyor. Her yıl Kariyer Günleri, teknik geziler vs. gibi iş dünyasıyla iç içe olan sosyal aktiviteler de mevcut. Bunların çoğu da sertifikalı oluyor.

7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?

Bence evet. Hatta bazen yetişemediğimiz bile oluyor. Okulda çok fazla kulüp var, aklınıza gelemeyecek çeşitte hem de. Bu nedenle her öğrenciye hitap edecek kulüp ve proje faaliyetleri mevcut. Ben ana kampüs olan Göztepe Kampüsündeyim ve kampüsümüz de bu faaliyetlere oldukça müsait.

8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

Üst sınıflarla genellikle iletişim halinde olabiliyoruz bölüm kulübü sayesinde. Bu nedenle müfredata dair bilgilerim fazla. Hayatta hiçbir şey kolay olmadığı için bölümüme ya da okuluma da kolay diyemem. Kendi yönteminizi ve yolunuzu bulduğunuz sürece her şey kolay gelebilir :)

9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

Kendi bölümüm aşırı kalabalık olmadığı için hocalarla iletişimim çok kolay oluyor. Gerektiğinde zorlayan gerektiğinde ise zorladıkları kadar yumuşak davranan eğitimcilerimiz var. Dengeyi sağlayabildikleri için ben bu durumdan memnunum.

10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

Okulum her sene Erasmus+ gibi programlarla çok sayıda öğrenciyi yurt dışına gönderiyor. Özellikle kendi fakültemde bu sayı daha da fazla. Özel yurt dışı programları için okul köstek olmuyor, öğrenciye bağlı her şey.

11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?

Bölümümde hiçbir öğrencinin staj yeri/çalışma gibi konularda şikayetçi olduğunu duymadım. Çünkü eğitmenlerimiz bize her zaman bu konuda yardımcı oluyorlar ve mezun olduktan sonra da desteklerini asla esirgemiyorlar.

12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?

Açıkçası ben iyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak seçtim. Üniversite hayatında mümkün olan çoğu şeyin öğrenciye bağlı olduğunun farkındayım fakat okulunuzda size sunulan fırsatlar ve imkanlar olmadığı sürece her şeyi kendiniz başarmanız çok zor. İyi ve duyulmuş bir üniversite bu konuda size oldukça yardımcı oluyor. Aslında soruda bahsedilen iki seçeneğin ortak hali herkes için iyi olabilir :) Bahsettiğim gibi, hayallerimi ve hedeflerimi gerçekleştirebilmek adına benim için ortam çok önemliydi. Motive olamayacağım yerde bunu yapamazdım. Bu yüzden tercihim bu yönde oldu.

13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

Elbette. Öncelikle şunu bilmelerini isterim ki, klasik bir cümle olacak ama, hayatınızda sizden önemli hiçbir şey yok. Bu hayata bir kere geliyorsunuz, bu yüzden istediğinizi asla elinizden bırakmayın! Onun elinizden uçup gitmesini üzülerek izlemek yerine, onu elinizde tutmanın mutluluğunu sevinç çığlıkları atarak kutlayın ve geri kalan hayatınızda hep çok mutlu olun! Dengeleri korumayı da ihmal etmeyin :)

Hemen Tekstil Mühendisliği bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!