Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi bölümü sanıldığı kadar zor mu? İşte tüm bu çetrefilli sorulara Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi senin için cevap verdi! Tıp kazanan herkes "inek" mi? Bunlar nasıl çalışıyor da kazanıyor bu bölümleri? Hedeflerine giden yolda hiç mi çikolata yiyerek beş sezon dizi bitirmiyorlar? Cevapları senin de aklını kurcalayan bir bölüm var burada! Tıp okunur ya Marmara Üniversitesi?

Hadi ya, film de mi izlemiyorlarmış?


1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

İlk yılımda kazandım. Tam sıralamaları hatırlamıyorum ama YGS 8bin küsür, LYS 2bin küsürdü.

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

Zaten ailem seçimi her zaman bana bıraktı. Sınav senesi kararımı tıp olarak vermiştim. Çevre baskısı da olmadı.

3-Bu mesleği bitirdikten sonra ne yapmayı hedefliyorsun?

Tıpın iş imkanlarını genel olarak herkes bilir. Özel ya da devlet hastanesinde çalışabilirsiniz ya da üniversitede akademisyen olarak kalabilirsiniz. Ben TUS sınavı sonrası önce devlette belli süre çalışmayı ardından hayalimde özel bir hastane var orada çalışmayı istiyorum.

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden okuduğun okulu seçtin?

Açıkçası Marmara'yı düşünmüyordum fakat İstanbul'da okumak istediğimden ve bu şehirde sıralamamın yettiği en iyi devlet üniversitesi Marmara olduğundan tercihlerimde yer aldı.

5-Yurtta mı kalıyorsun, okulun ulaşımı nasıl?

Evet, yurtta kalıyorum. Okula en yakın yurtlardan birindeyim aslında. Otobüsle yaklaşık 15 dk sürüyor. Bulabileceğiniz en yakın yurt denilebilir.

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu? Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun?

Şimdilik öyle görünüyor. Alanımla ilgili ve bölüm dışı birçok etkinlik düzenleniyor. Bunları değerlendirmek kişiye bağlı. Sosyal çevre içinse maalesef sıkıntılı bir konumdayız. Kampüs havası yok. Onun dışında kulüpler yeterli sayıda. Genelde çoğu tıp fakültesinde var olan kulüpler bulunmakta.

7-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

Şöyle ki bölüm %100 İngilizce. 1.sınıfta ilk bir iki ay alışma sürecin oluyor. Sonra oturuyor. Fakat hala zorlanmaya devam ediyorsun. İngilizcen üst seviye değilse dersleri pür dikkat dinlemen gerek yoksa bir bölümü kaçırdığında anlamak zorlaşıyor. Ana dilin gibi olmuyor ne yazıkki. Ekstra ilk üç yıl MaSCo kongresi düzenliyoruz. Buna katılmak zorunlu ve buradan aldığımız puan bizim final notumuz gibi bir şey. Diğer tıp fakültelerden farkımız final yok, MaSCo var. Bu araştırma görevi neredeyse bir yıl boyunca süren aşamalı bir durum. Belki bu sizi yorabilir fakat çok şey kazandıracağına da eminim.

8-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

Hocalara çekinmeden soru sorabiliyorsunuz. Olabildiğince yardım ediyorlar.

9-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

Yurt dışı stajları oluyor, TurkMSIC diye bir kulüp var. Yıl içinde bir sınav yapıyor, İngilizcenizi ve tıbbi bilginizi ölçüyorlar. Konu hakkında çok detay bilmiyorum. Sınavda belli bir puan sınırı var. Geçerseniz tercih yapıyorsunuz.

10-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor? 

Okul bitmeden yaz stajı yapma fırsatları sunuluyor. Kendi üniversitende ya da başka üniversitelerde yurt içi staj imkanın oluyor. 

11-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi? Yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? 

Elbette istediğin bölüm önceliğin olmalı. İleride mutlu olmayacaksan her ne kadar iyi bir üniversitede de okusan bölümünü sevmediğinde geri kalan yaşamın bundan tamamen etkilenecek.

12-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

Tıp okumak diğer bölümlerle karşılaştırıldığında zor olabilir ama unutmayın her bölümün kendi içinde zorlukları var. O nedenle kendinize bir sorun “Hekim olmak istiyor muyum?” diye. Tüm şartları göz önünde bulundurun ve lütfen çevre baskısını umursamadan karar verin. Sonuçta herkesin mesleğini severek yapan HEKİMlere ihtiyacı var. Söz konusu insan!

Hemen Tıp Fakültesi bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!