Rüya gibi bir üniversitede rüyaların içinden bir bölüm; Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İç Mimarlık! Evleri, cafeleri, otelleri daha estetik hale getiren ve sanatla buluşturan öğrenciler onlar. Hayallerini ve yeni dünyayı çizimlerine yansıtarak projeler oluşturuyorlar. Burada yalnızca teknik bilgiler, teoriler öğrenmiyorsunuz üstelik; burada yaşamayı ve yaşatmayı öğreniyorsunuz. Ya mobilyalar? Mobilya sektöründe tasarımcı olabilir, rengarenk ve farklı atmosferler üretebilirsiniz. Vay canına. Kendinizi ortaya koymak için çok geniş bir alan var. E siz ne duruyorsunuz? Koşun gerçeklerden rüyalara!

1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?


Hayır, ilk yılımda istediğim sıralamayı yapamadım. Daha sonra tekrar hazırlanıp MF4 puan türünde 54.000 gibi bir sıralamayla yerleştim.


2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?


Lise hayatım boyunca mimarlık okumak istedim ve bunu çok da iyi bir üniversitede yapmak istedim. Tekrar sınava hazırlanmamın da nedeni hala mimarlık istememdi fakat mezun kaldığım yıl sınavda yaşadığım stresten ötürü istediğim sıralamayı yapamadım. Mimarlık tutan yerler vardı fakat benim için üniversite de çok önemliydi ve istediğim üniversitelere giremiyordum. Mimar Sinan çok uzun zamandır hayalini kurduğum bir üniversite idi ve iç mimarlıkta mimarinin içinde bulunduğu bir disiplin olduğu için iç mimarlık yazdım ve kazandım.


3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?


Sanılanın aksine bölümün çok fazla iş alanı var. Ev, cafe ve otel gibi yerlerin mimarisi ile ilgilenip insanlara yaşanabilir alanlar kılabilirsiniz. Mobilya sektöründe tasarımcı olarak çalışabilirsiniz. Şantiyelerde ince işler şefi gibi alanlarda uzmanlaşarak çalışabilirler.


4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?


Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi şüphesiz ki Türkiye’de mimarlık alanında en iyi üniversitelerden biridir ve aynı zamanda Türkiye’ye mimarlık eğitimini getiren üniversitedir. Öğrenciye teknik bilginin yanında sanatsal anlamda da çok fazla desteklemesi en sevdiğim yönlerindendir.


5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?


Ben devletin yarı özel yurdunda kalıyorum ve toplu taşımayla okula ulaşıyorum. Okulumuzun Ortaköy’de kız öğrenciler için yurdu bulunmaktadır fakat kaldığım yurdun imkanları daha iyi olduğu için burayı tercih ettim.


6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?


Bölümümle ilgili yeterli eğitim mevcut. Bunun yanında meslekte kendini kanıtlamış kişiler seminer veriyor ve bir çok alanda workshoplar düzenleniyor.


7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?


Okulumuzda diğer devlet üniversitelerine göre çok fazla öğrenci yok, bunun doğrultusunda çok fazla aktif kulüpte yok. 4 farklı kampüsümüz var fakat binalarımız küçük, sosyal alanlarımız da yetersiz. Mimarlık fakültesinin bulunduğu Fındıklı kampüsünde muhtemelen yapabileceğiniz tek şey Boğaz’a bakıp çay içmek olur.


8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?


İç mimarlık çok fazla ön koşullu dersi olan bir bölüm, yani bir dersi geçmeden bir çok dersi alamıyoruz. Bundan ötürü kaldığımız bir çok ders dönem uzatıyor. Ki mimarlık fakültesinde sabahlamak kavramı her bölümde bilinir. Bir çok ders uygulama dersi ve neredeyse girdiğimiz her derste her hafta teslim etmemiz gereken ödevler oluyor. Bu da uykudan ve sosyal hayatından mahrum kalman anlamına geliyor. Tüm bunların yanında Mimar Sinan zorluğuyla bilinen bir üniversite. Okulun tüm bölümlerinde 4 yılda bitirme oranı çok düşük. Size sadece teknik bilgi yüklemedikleri için ve tasarımcı kişiliğinizin oluşmasını bekledikleri için pişmeden bu okuldan mezun olamıyorsunuz.


9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?


Tabiki de her türlü eğitimci karşımıza çıkıyor. Bölüm öğrenciyle eğitimcinin birebir temas içinde olması gereken bir bölüm, örneğin proje dersinde haftada iki kez hocayla görüşüyoruz. Bu durumun getirisiyle bir çok hocamıza bir şey sormaktan çekinmiyoruz ve onlarla sıkı bir iletişim halindeyiz.


10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?


Okulumuzda Erasmus, Farabi gibi programlar mevcut. Fakat bu konuda çok fazla fikrim yok.


11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?


Staj döneminde yapacağımız yeri kendimiz araştırıp buluyoruz. Bildiğim kadarıyla mezun olduktan sonra da eğitimi dışında bir imkanı olmuyor.


12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?


Yaklaşık bir yıl önce bu soruya ne olursa olsun hayalimin peşinden giderim derdim fakat ben öyle yapmadım, başka bir bölümde iyi bir üniversite tercih ettim. Fakat benim seçtiğim disiplin hayalimdekinden çokta ayrı değildi. Eğer sizi tatmin edebilecek bir bölümse üniversite alacağınız eğitim ve imkan açısından çok önemli. Ben şuanda iyi ki mimarlık yerine iç mimarlık okuyorum diyorum. Fakat mimarlığın ne olduğunun farkında olduğum için bunu söyleyebiliyorum çünkü mimarlığa ait dersler alıyorum ve aslında beni tatmin etmeyecek bir bölüm olduğunu anlıyorum. Kişi hayalindeki bölüm ve üniversiteyi gerçekten istedikten sonra birini seçip diğeri için üniversite hayatında çabalayabilir. Üniversite size üniversiteler ya da bölüm arası geçiş, ÇAP, yan dal gibi imkanlar sunar. Yani siz çalıştıkça istediğiniz her şey olabilirsiniz.


13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?


Hedefiniz bir üniversite ya da bölüm olmasın, çalışmak olsun. Sonuçlar açıklandığında ekranda çıkan sonuç istemediğiniz bir sonuç bile olsa yeterince emek verdiğinizi bilin ve gururlanın. Kendinizi keşfedin, sınırlarınızı zorlayın ve başarıyı somutlaştırmayın. Elinizde bir hiç bile olsa ‘Ben yaptım’ diyebilin.


Hemen İç Mimarlık bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!