1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

İlk senede kazandım. İlk tercihimdi. Sıralamam Ts alanında 3996'ydı.

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

Benim en büyük hayalimdi. Gözlerimi kapatıp kendimi mesleğimi yaparken hayal edince kalbim yerinden çıkacak gibi çarpardı. Sınava hazırlanırken ne zaman moralim düşse hayal kurar ve neden çalışmam gerektiğini hatırlardım. Ailem bu bölümü yazmam için baskı uygulamadılar hatta Psikoloji okumam için zorladılar. Ama kazanmak için sarf ettiğim çabayı görünce sinema yazacağıma ikna oldular.

3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?

Yani nereden başlasam bilemedim. Okuldan okula değişir elbet ben kendi okulum hakkında beyanlarda bulunayım. Senarist, yönetmen, görüntü yönetmeni, yapımcı, kurgucu gibi kemik elemanlardan olabildiğin gibi sahneyi dizayn eden de olabilirsin, oyunculara makyaj yapan da. Her biri bizim için önemli alanlardır eğer biri olmazsa tüm işler aksar. Bu yüzden kalabalık bir ekip ile çalışırız. Daha önce yazdığım alanların hepsinde asistanlar vardır. Onlar hayat kurtaran kişilerdir. Tabi tüm bunlar bir yana bölümü bitirip oyuncu olanlar, yazar olanlar, şarkıcı olanlar, öğretmen olanlar ve de sinema eleştirmeni olanlar da var.

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?

MSGSÜ güzelliği şöyle Osman Sınav, Uğur İçbak, Serdar Akar, Tuna Kiremitçi gibi alanlarında başarılı isimlerden ders alma imkanımızın olmasının yanı sıra Türk sinemasını kurtaran adam olarak anılan Sami Şekeroğlu'ndan da ders alabiliyor olmamız. Ve Türk sinemasını oluşturan adamların ders verdiği bir kurum olması. Onların yürüdüğü koridorlardan yürümek, onların filmlerini izlerken onlar hakkında anılar dinlemek efsane keyif verici. Ve de okulu araştırırken denk gelmiştim. Bölüme geldiğiniz zaman bir aileye gelirsiniz yazıyordu. Okulda okuduğum zaman diliminde anladımki sinema ve televizyon bölümünde yeni ve kocaman bir ailem varmış

5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?

Okulun kız öğrencilere yurt imkanı sağlıyor olmasına rağmen yurtta kalmıyorum. Akrabalarımla beraberim. Okul yurdundan okula gitmek için otobüs kullanılıyor. Yaklaşık 25 dakikalık yolculuk sonunda okula ulaşabiliniyor. Onun dışında metrobüs yakında, dolmuş ile ulaşım rahat, faklı yönlere hareket eden otobüseler içinde yakınlarda duraklar mevcut.

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?

Mezun bir öğrencinin bir sözü var "burayı kazanıp okuyan birisinin film yapmayı öğrenememesi imkansız. Köpek bağlasan sinemacı olur." İzlenilen filmler, çağırılan yerli ve yabancı konuklar, izletilen belgeseller ve röportajlar ile çok kaliteli bir eğitim alıyoruz. Hocalarımız büyük sinemacıların öğrencileri olmasından dolayı ayrı bir bağ ile derslerimiz işleniyor.

7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?

Bizim bölüm binasından Beşiktaş'a otobüsle taş çatlasa 15 dakikada varılıyor. Ana binadan da 25 dakika içinde Beşiktaş'ta olunabiliyor. Fazlaca ve farklı güzergaharın otobüsleri geçtiği için farklı yerler gidilebilme imkanı çok rahat. Okulun kulüpleri aktif. Dağcılık, videoart, mimarlik, fotoğrafçılık ve daha bir çoğu yıl boyunca sayısız etkinliğe imza attı. Mezunların kurduğu dernekler ile de pek çok buluşma gerçekleşerek mezun ile öğrenciler arasında kaynaşmalar sağlandı.

8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

Bölümün iki zorluğu var bence. Birincisi her şeyi kendin çözmen gerekiyor olman. Bu her alanda böyledir yani öyle umuyorum. Ikincisi mezun olmak için her şeyi ile sana ait olan bir film çekmen. Bunun dışında yaşanabilecek sorunlarda ve akıllara takılan sorularda önce üst sınıflara sonra da hocalara sorarak her türlü bilgiyi edinebilir her türlü sorunu aşabilirsiniz.

9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

Hocalarımız elleri öpülesi insanlar. Bahsettiğim gibi bir aile ortamı içine girdiğimiz için her şey ile ilgilenmeye hazırlar. Bizleri öğrenciden çok evlatları gibi görüyorlar. Ve hitab ederken meslektaşlarımız diyorlar.

10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

Maalesef bu konuda bir bilgim yok.

11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?

Okul bitince iş bulmak bize kalıyor ama okulu bitiresiye kadar o kadar çok yönetmenle bir araya geliyoruz o kadar çok set ortamında bulunuyoruz ki okul bitmeden neredeyse işimiz hazır oluyor. Şöyle de bir şey var. Okul eğitimini o kadar iyi yapıyor ki mezun olan öğrenci bir yerde işe girdiği zaman kimse onu bırakmak istemiyor.

12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?

Bence hayal edilen şeyin peşinde koşmalı insan. Ailesi, arkadaşları, öğretmenleri kim ne derse desin en sonunda hayatı yaşayacak o. Yıllar boyunca o mesleği yapacak o. Eğer mesleği yaparken kalbi hızla atmayacaksa, işinden bahsederken gözleri parlamayacaksa, biri soru bölümü ile ilgili soru sorduğunda heyecanla anlatamayacaksa ne önemi hayatın. Sevdiğin işi yaparken çalışıyor olmazsın. Sıradan bir üniversite olsa dahi kendisini geliştirecek kişi yine kendisidir. Azmeder, çalışır ve hayal kurarsa en iyi üniversiteye giden kişiden daha fazla mutlu ve başarılı olabilir.

13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

Bol bol kitap okusunlar, film izlesinler, araştırmaktan ve soru sormaktan korkmasınlar ve konuşmayı çok sevsinler. Bu yada herhangi bir bölümü yazarken yıllar boyunca o iş yapmak isteyip istemediklerinden emin olsunlar. Hayal kursunlar. Tutkuları olsun peşinde koşsunlar ve cesur olsunlar. Bunlar olunca gerisi kolay zaten. Herkes biliyor. Önlerine adı ne olursa olsun bir sınav gelecek ona çalışsınlar. Bol bol soru çözsünler. Ve her ne olursa olsun pes etmeyip yeniden toparlanmayı bilsinler. Sözelci oldukları için fazlaca laf edenler olacaktır. Onlara kulak asmayın. Bölümde bir araya geldiğimiz zaman anlayacaksınız ne kadar çok ve ne kadar eşsiz olduğumuzu.


Hemen Sinema ve Televizyon bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!