1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

İlk senemde bu okulu kazandım, YGS'de 110 bin civarı yaptım, LYS'de ise 80 bin.

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

Seçtiğim bölüm benim hayalimdi. Bu bölümü seçmem üzerine değil de seçmemem üzerine aile ve çevre baskısı gördüm. Çünkü insanlar direkt: "Bir kadın mühendislikte ne yapar? Neden seçiyorsun? Mühendislikte yapamazsın." diyorlardı. Gördüğüm baskının bir diğer nedeni de yabancı dil sınavına da girmiş olmam ve yabancı dil sınavında 5 bin civarı bir sıralama yapmamdı o yüzden ailem mühendislik için veya sayısaldan tercih yapmamı istemediler onun yerine İngilizce öğretmenliği vb. bölümlerden tercih yapmamı istediler ancak ben çok uzun zamandır mühendisliği istiyordum o yüzden çevremi dinlemeden kendi istediğim bölümü yazdım.

3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?

Bölümün iş imkanları gerçekten çok geniş. Bir mühendis olarak ofiste oturmayı ne kadar istersiniz bilmiyorum ama hem ofiste hem sahada çalışma imkanı olan bir bölüm. Telekominikasyondan otomotiv, uçak, beyaz eşya sektörüne, yenilenebilir enerjiye kadar çok geniş çalışma alanları var. Ben bitirdikten sonra otomotiv veya uçak sektöründe çalışmayı düşünüyorum ama bir seçim yapmak için şu an çok erken.

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?

Seçim yaparken akademisyenlerimizin geçmişine ve bölümün %100 İngilizce olmasına dikkat ettim, bu yüzden bu okul diğerlerinin arasında daha ön plana çıktı.

5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?

Şu an üniversitenin öğrenci evinde kalıyorum. Okula yürüyerek ulaşıyorum, okul içinde fakülteye giderken de ring kullanıyorum. Muğla'da üniversitenin bulunduğu konum dolayısıyla burdaki çoğu öğrenci okula yürüyerek ulaşıyor, bu açıdan avantajlı bir okul.

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?

Bölümümüz okulumuzdaki diğer bölümlere oranla çok daha yeni bir bölüm ancak akademisyenlerimiz yeterli eğitimi almamız için gerçekten uğraşıyor, bunda öğrenci sayısının diğer okullara kıyasla az olmasının da etkisi var tabii.

7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?

Şehir olarak çok sosyal bir şehir değil. Muğla deyince herkesin aklına Marmaris, Bodrum tarzı yerler gelse de okulumuz oralara 1-2 saat mesafede. Merkezde de yeterli sosyal imkan çok yok açıkçası ama özellikle mühendislik fakültesinde ise bu sosyal imkan yetersizliğini telafi edecek kadar mühendislik öğrencilerine yönelik kulüpler var ve çok güzel projeler çıkarıyorlar.

8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

Okuduğum bölüm gerçekten de en zor mühendisliklerden biri, mühendislik seçiyorsanız zaten okurken zorlanacağınızı bilerek seçmeniz gerekiyor çünkü bölüm dersleri haricinde ileri derece Matematik ve Fizik gerektiriyor; bunlar da üniversitede hiç kolay olmuyor. Okulumuzun zorluğu ise mühendislik fakültesindeki tüm bölümlerin %100 İngilizce olması olabilir. Mühendisliği İngilizce okumak size iş hayatında çok şey katıyor ancak İngilizceniz iyi değilse, İngilizceyi sevmiyorsanız gerçekten çok zorlayıcı olabiliyor bu yüzden %100 İngilizce bölüm tercih etmek isteyenler iyice düşünsün.

9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

Eğitimcilerimiz gerçekten çok ilgililer ve ders dışında da ulaşılabilirler; bu çok güzel bir özellik. Amaçları bize gerçekten bir şeyler kazandırabilmek.

10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

Bölümümüzde 3 ülkeye (Almanya, İtalya, Bulgaristan) Erasmus var. Erasmus daha geçen dönem açıldığı için kontenjanları çok az ancak giderek artacaktır.

11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?

Okulumuzda çalışma ve staj imkanları senin üniversitedeyken çevrenle kurduğun bağlantılara bağlı daha çok.

12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?

Kesinlikle hayalim olan bölüm için sıradan bir üniversiteye gitmek. Çünkü iyi ve adı duyulmuş bir üniversite size çok şey katabilir doğru ancak üniversite hayatınız 4 yada 5 sene sürecek ve siz kalan yaklaşık 40 senelik çalışma hayatınızı iyi bir üniversiteyi seçmiş ancak hayali olan bölümü seçememiş, hayalindeki işi yapamayan bir insan olarak geçireceksiniz. Onun yerine sıradan bir üniversiteye gidip kendimi geliştirip hayalimdeki mesleği yapmayı tercih ederim ben ama bu tercih meselesi tabii ki de.

13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

Muğlayı deniz, kum, güneş hayal ederek yazmayın. deniz tabii ki de var ama bize 1 saat uzaklıkta :( Güneş kısmı ise kış ve ilkbahar döneminde baya şaibeli bir konu oluyor :) O kadar çok yağmur yağıyor ki kuru gezemiyorsunuz genellikle, ne kadar çok yağabilir demeyin baya baya bayaaa çok yağmur yağıyor. Bu kadar yağmurun güzel yanı ise 4 mevsim yemyeşil olması. Bölüm konusunda ise ileride yurt dışına çıkmak gibi bir planınız varsa veya büyük global firmalarda çalışmak istiyorsanız olabildiğince öğrenim dili %100 İngilizce olan bir bölüm ve okul seçmeye çalışın çünkü günlük hayattaki İngilizce ile çalışma hayatındaki İngilizce çok farklı ve bölümü İngilizce okumanın çok yararı dokunuyor.

 

Hemen Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!