1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

 

Evet, ilk senemde bu üniversiteyi kazandım.

 

 

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

 

 

Doğruyu söylemek gerekirse baştan beri aklımda Matematik bölümü yoktu, kuzenim Muğla'da Matematik okuyordu ve benim de az çok matematiğe ilgim olunca ''Neden olmasın?'' dedim ve tercih listeme yazdım.

 

 

3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?

 

 

Bu bölümü okuyanların iş imkanları baya çok. İstedikleri alanda çalışabilirler; banka, finans, iktisat, mühendislik gibi daha birçok seçenek var önlerinde. Bölümümü bu imkanından dolayı çok seviyorum. Benim hedefimi soracak olursanız, mezun olduktan yoksa yüksek lisans yapıp üniversitemde akademisyenlik yapmayı düşünüyorum, bilimle uğraşmak istiyorum :)

 

 

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?

 

 

Aslında kuzenimin önerisi ile geldim ama şu anda orada okuyan biri olarak bu soruyu cevaplayacak olursam, hocalarımız bizimle o kadar ilgili ve arkadaş gibiler ki iyi ki bu üniversite diyorum :)

 

 

5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?

 

 

Hayır, yurtta kalmıyorum. Evde kalıyorum. Okula yürüme mesafesi olarak 20 dakika. Ama evimizin bulunduğu yerden kampüs araçları geçiyor her saat başı. Onlarla okula 5-10 dakikada gitmek mümkün.

 

 

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?

 

 

Evet, bana göre yeterince seminer oluyor fakat hepsine katılma gibi bir şansım olmuyor, bu da benden kaynaklanan bir durum.

 

 

7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?

 

 

Bir öğrencinin sosyal olabileceği en güzel yerde okuyorum. Üniversiteye gelmeden önce içine kapanık, insanlarla pek iletişim kurmayan biriydim. Sosyal değildim yani. Ama Muğla o kadar güzel bir yer ki hem sosyal bir insan oldum hem de yepyeni insanlarla tanıştım. Bir öğrencinin rahat edebileceği nadir yerlerden :)

 

 

8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

 

 

Okuduğum bölümün zorlukları tabii ki var. Matematik bir bilim dalı, hatta bilim dalı değil bütün bilimlerin dili. Şu ana kadar gördüğünüz matematikten farklı bir matematik görüyorsunuz, elbet zorlanıyorsunuz, anlamaya çalışıyorsunuz. İspatlar, teoremler havada uçuşuyor ama eğer gerçekten çok severseniz bu zorluklar bile aşılabiliyor :) Bölümün diğer güzel yanı ise her dönemden insanlar birbirlerine yardım ediyor, bilgi veriyor.

 

 

9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

 

 

Baya ilgililer. Anlamamız için ellerinden geleni yapıyorlar, çok yardım ediyorlar.

 

 

10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

 

 

Şu anda lisansta Erasmus seçeneği yok, yüksek lisansta var sanırım. Matematik bölümü İtalya, Almanya, Polonya gibi birkaç ülke ile anlaşmalı. Bu kadar bilgim var bu konu hakkında.

 

 

11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?

 

 

Bu imkanı sunuyorlar bize, hocalarımız da bu konuda çok yardımcı oluyor.

 

 

12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?

 

 

Bence hayalin olan bölüme gitmek. Ne kadar iyi bir üniversitede okursan oku eğer okuduğun bölüme karşı ilgin yoksa, hayalin değilse o üniversitenin iyi olması senin için bir anlam ifade etmez ki. Hiçbir şeyden zevk almazsın.

 

 

13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

 

 

Eğer üniversite hayatını yaşamak istiyorsanız Muğla'yı tavsiye ederim ve ola ki Matematiğe ilginiz varsa okulum sizin için iyi bir seçenek olabilir, ben çok mutluyum.

 

Hemen Matematik bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!