1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

 

Evet, ilk senemde kazandım. İlk tercihimdi. Bilgisayar Mühendisliği istiyordum ve bu bölümü tercih ettim. YGS/LYS-MFpuanı ile girmiştim. LYS MF puan sıralamam 43.000 idi. YGS sıralamam 46.000 idi. TM sıralamam 42.000 idi. Sözel sıralamam ise 16.000 idi. Her bölüme az çok bilgim olduğunu düşündüğüm için girmiştim. 1 sene sonra dil sınavına da girdim ve 22.000 sıralama yapmıştım.

 

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

 

Evet hayalimdi. Teknoloji ile büyüdüğümüz için bilgisayar mühendisliği bölümünü seçtim. Aynı puan ve sıralamaya elektrik elektronik mühendisliği bölümü de geliyordu fakat ben bilgisayar mühendisliğini seçtim.

 

3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?

 

Teknoloji sürekli geliştiği için bilgisayar mühendislerine ihtiyaç duyuluyor. Her evde, her işletmede bir bilgisayar mevcut olduğu için iş imkanı geniş. Bugün en büyük markalara baktığımızda Google, Microsoft, Facebook, Amazon gibi 4 büyükler diye tanımlanan şirketler hep bilgisayar ile alakalı. İlgi alanınıza göre çalışma alanları da değişiyor. Yapay zeka, büyük veri gibi alanlar geleceğin bölümü olarak görülüyor. Benim de seçtiğim alan büyük veri. Büyük veri ve bunun yapay zeka ve otomasyon ile geliştirilip işlenmesi üzerine çalışmayı düşünüyorum. Çünkü her an, her saniye bir veri internete ve sunuculara ekleniyor. En basitinden Twitter, Facebook gibi sitelere her an veriler ekleniyor. Bunlar da büyük verinin oluşmasına ve gelişmesine yardımcı oluyor.

 

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?

 

Sıcağı seviyorum ve kışı pek sevmem diyebilirim. Hem de Adana'da büyüdüm. Bu ortama alışık olduğumu düşündüğüm için bu üniversiteyi seçtim. Havası diğer yerlere göre sıcak. Soğuk hava hastalıklarına yakalanma oranınız düşük oluyor. Soğuğu sevmeyenlere Çukurova Üniversitesini tavsiye ederim.

 

5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?

 

Evimde kalıyorum. Genelde otobüs ile gidip geliyorum. Okula yakın yurt mevcut. Belediye ve özel halk otobüslerinin de çoğu okula geliyor.

 

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?

 

Her dönem 2 büyük seminer düzenleniyor. Küçük olarak da konuşmacılar geliyor. Öğrenci kulüpleri de bu konular hakkında bayağı bir gayret sarf ediyor. Yarış içindeler diyebiliriz. Eğitim olarak da şehirde yazılım kursları mevcut.

 

7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?

 

Öğrenci kulüpleri bu konular içinde yarış halindeler diyebiliriz. Hatta seminerler o kadar çok ki öğrenci kulüplerinin aynı anda seminer salonuna başvurduklarını duymuştum. Bilgisayar mühendisliği bölümü için de etkinlikler düzenleniyor ve biz de katılım gösteriyoruz. Kendi adıma konuşacak olursam sosyal etkinlikler konusunda yeterli olduğumu ve daha fazlası için elimden geleni yaptığımı düşünüyorum. Proje faaliyeti olarak da proje yarışmaları düzenleniyor.

 

8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

 

Okuduğum bölüm bir mühendislik bölümü ve temel mühendislik eğitiminde matematik, fizik, elektronik gibi dersleri görüyoruz. Bu dersleri zaten lisede verdiğimizi düşündüğüm için tekrar almak bizleri yoruyor.

 

9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

 

İlgi düzeylerinin giderek arttığını söyleyebilirim. Bazen zorlandığımız oluyor, yanıt olarak da seçtiğimiz bölümün ileride iş hayatındaki zorluklarına alışmamız için yardımcı olduğunu öğreniyoruz. İş hayatı daha zor olduğundan bizleri şimdiden hazırlamaya gayret gösteriyorlar.

 

10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

 

Erasmus imkanı mevcut. Hibeli ve hibesiz olarak gidebiliyorsunuz. Polonya, Romanya, İspanya gibi ülkelere gidildiğini duymuştum. Tabii öncesinde dil yeterlilik gibi koşulları gerçekleştirmeniz gerekiyor.

 

11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?

 

Bölüm akademisyenlerinin bizleri verdiği proje görevleri ve çalışma soruları dersi öğrenmemize yarıyor. İş ve staj imkanı biraz zor. Araştırıp bulmak için biraz çaba sarf etmeniz gerekiyor. Onun da şehirdeki Teknokent ve bölgemizde yeni açılacak olan kuluçka merkezinin gelişmesi sayesinde artacağını düşünüyorum.

 

12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?

 

Hayalim olan bölüm için daha sıradan bir okulu tercih ederdim. Sonuçta üniversite değil okuduğunuz bölüm hayatınızı belirliyor. Genellikle üniversitelerdeki eğitimler eşit. Sizin ek bir çaba ile kendinizi geliştirmeniz gerekiyor. Bunun için de kendim bir yol buldum. Açıköğretim fakültesi ile de İngilizce İşletme bölümü okuyorum.

 

13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

 

Sevdiğiniz veya seveceğiniz bölümü seçin. Üniversitemiz göl kenarında yeşil ve mavi alanı bol. Doğaseverlere tavsiye ederim .

 

Hemen Bilgisayar Mühendisliği bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!