1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

Hayır, ikinci senemde kazandım. Sıralamam 69 binlerdeydi.

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

Mimarlık benim hayalimdi. Ailem üzerimde baskı kurmadı. Sadece iyi düşünmemi ve iyi araştırmamı istediler. Kafama yattıktan sonra da tercihimi yaptım ve okulumdan gayet memnunum.

3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?

İş imkanı çok ama çok geniş.Yurt dışında da aynı şekilde. Okulumu bitirdikten sonra kendimi geliştirip yeteri kadar tecrübe sahibi olduğum zaman kendi işimi kurmayı hedefliyorum.

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?

Açıkçası bölüm için bu üniversiteyi tercih ettim. Benim için üniversiteden çok bölüm önemliydi. O yüzden mecburen yazdım ama dediğim gibi pişman değilim. Küçük bir şehirde yaşadığım için bu şehre alışmak bana zor gelmedi. Belki büyük şehirde doğup büyümüş insanlar için olanaklar çok kısıtlı gelebilir.

5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?

Evet yurtta kalıyorum. Okula servisle gidiyorum. Ulaşımım kolay oluyor.

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?

Açıkçası senin bunu istemen ve takip etmen gerekiyor. Çok sosyal olduğu söylenemez ama kendini sosyalleştirmek isteyen birisi için yeterli imkanlar mevcut.

7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterine kulüp/proje faaliyeti var mı?

Bu konuda da aynı şekilde. İmkan var ama buna ulaşmak için çaba gerekiyor. Bunun sebebi de fakültenin kampüste olmayışı. O yüzden sosyal hayattan biraz daha uzak.

8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

Gerçekten zor bir bölüm. İstemeyen veya kafasında soru işaretleri olan birinin gelmesini kesinlikle tavsiye etmiyorum. Çoğu şeyden fedakarlık istiyor. Gece gündüz çalışman ve sürekli kendini geliştirmen gerekiyor, bunun yanında da soyut düşünebilme yeteceğinin ve estetik algının iyi olması gerekiyor.

9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

Gerçekten bu konuda çok şanslıyız. Bizimle arkadaş gibiler ve ister okulda ister özel hayatta bir sorunumuz olduğunda gidip rahatça paylaşabildiğimiz insanlar. Çok güzel bir öğretmen öğrenci ilişkisine sahibiz. Hepsi çok anlayışlı ve bizi daha iyi yerlere getirebilmek için gerçekten çaba sarf ediyorlar.

10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

Birkaç ülkeye gönderiyor ama aşırı ilgi yok diye biliyorum. İsteyenler Erasmus programı ile sınavlara girip gidiyorlar.

11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?

Bunu okulu henüz bitirmediğim için bilmiyorum ama duyduğum kadarıyla staj vs. için öğrenciler kendileri başvuru yaparak ayarlıyor.

12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?

Bunun cevabı açık zaten. Tabii ki de sıradan bir üniversitede hayalim olan bir bölüm okumak. Çünkü benimle ömür boyu kalacak olan şey okulumun adı değil mesleğim.

13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

Klişe şeyler söylemek istemiyorum ama söyleyeceğim: Hayalleriniz için her şeyi yapın. Evet, bu hiçbir şeyin sonu değil ama sizin hayatınız için önemli bir adım.Önemsemezlik yapmayın.

Hemen Mimarlık bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!