1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

YGS: 133.542, LYS:115.847 idi sıralamalarım.

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

Aslında hayalimde Tıp Fakültesinde okumak vardı. Ne yazık ki kazanamadığım için bu bölüme geldim. Herhangi bir aile baskısı olmadı. Kendi isteğimle geldim çünkü tıp ile veteriner hekimliği birbirine çok benzer bölümler. Bu yüzden bu bölümü seçmek istedim.

3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?

KPSS ile devlet kurumlarına atanabilme şansımız var. Ben ise önce devlette çalışmak daha sonra özel bir klinik açmak istiyorum.

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?

Aslında biraz yaşadığım şehre yakınlığından dolayı tercih ettim. Ama laboratuvar ve kadavra imkanlarının da geniş olduğunu duydum. Bu da tercih etmemde oldukça etkili bir faktör.

5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?

Yurtta kalıyorum. Kampüse 5 dakika uzaklıktayım yalnızca.

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?

Evet. Bölümümüz hakkında verilen seminerler gayet bilgilendirici. Tabii eğitimcilerimiz de bir hayli bilgilendiriyor bizi bölümümüz konusunda.

7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?

Evet sosyal kulüplerimiz mevcut. Fakültemizin ileri gelen öğrencilerinin kurmuş olduğu kulüpler sayesinde bazı konular hakkında fikir sahibi olabiliyor ve bazı etkinliklere katılabiliyoruz.

8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

Tabii her bölüm gibi bizim bölümümüzün de zorlukları mevcut. Özellikle anatomi dersleri gelen öğrencileri biraz zorlayacaktır. Daha üst sınıflarda ise patoloji, viroloji, cerrahi gibi derslerin daha da zorlayıcı olduklarını işittim.

9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

Eğitimcilerimiz çok ilgili, her türlü bilgiyi vermek isteyen insanlar gerçekten. Fakat her üniversitede olduğu gibi bizde de zorlayan eğitimcilerimiz yok değil. Ama genel olarak eğitim düzeyimiz iyi diyebilirim.

10-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?

Okulumuzun bir hastanesi mevcut durumda şu an ve stajlarımızı orada yapabiliyoruz. Dilersek üniversitede kalabilme şansımız da var.

11-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?

Bu konuda kesinlikle üniversite önemsenmeksizin bölüme odaklanmak lazım. Sonuçta insan istemediği bi mesleği layığıyla yapamaz. Bu konuda arkadaşlarıma tavsiyem öncelik istediğiniz bölüm olsun. Üniversite değiştirmek isterseniz yatay geçiş imkanları var sonuçta iyi bir ortalama ile çok kolay geçebilirsiniz.

12-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

Evet arkadaşlar Veteriner Hekimliği okumak istiyorsanız eğer en az bir tıp öğrencisi kadar çalışmanız gerekiyor. Sınavları kesinlikle son güne bırakmamanız, günlük çalışma temposu gerekiyor. Bölümüm zor olmakla beraber eğlenceli ve keyifli de. Hayvanlarla uğraşıyor, onlarla dost oluyorsunuz. Onlara yardım ediyorsunuz. Eğer hayvanları seviyor ve onlara yardım etmek istiyorsanız buyrun beklerim bölümümüze. Belki ilerde beraber çalışırız :) Bundan büyük onur duyarım. Unutmayın arkadaşlar, "Kaderiniz karar anlarınızda biçimlenir..." Uzun lafın kısası, bölümümden gayet memnun bir kişi olarak bu bölümü sizlere de tavsiye ederim. Umarım biraz olsun yardımcı olabilmişimdir. Tercihlerinizde başarılar... Her şey gönlünüzce olsun :)

Hemen Veteriner Fakültesi (İngilizce) bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!