Namık Kemal Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği öğrencisi Eda, anlattı.  Mühendislik okumak isteyen her öğrencinin tercih zamanı önüne gelen bölümlerden olan Elektronik ve Haberleşme Bölümünü bir de okuyan öğrenciden dinledik. Ülkemizde yeni yeni yaygınlaşmaya başlayan ve geleceği ziyadesiyle parlak olan bölümü, Ne kadar çok alanda çalışabildiğini ve mezun olduğun zamanda dahi ne kadar rakipsiz olduğunu öğrendiğinde sen de şaşıracaksın!

Durma, oku, keşfet ve şaşırmaya başla!

1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan yada söylemek istersen, YGS LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?  

-Evet ilk senemde bu okulu kazandım. YGS sıralamam 162 bin civarıydı. LYS sıralamamda ise bunu 140 bine çektim.

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmen de herhangi bir aile, çevre baskısı var mıydı?  

-Hayır bir baskı yoktu. Mühendislik istiyordum zaten ve araştırdım, bu bölümün yeni yeni yayılmaya başladığını öğrendim. Mezun sayısı diğer bölümlere göre az ve iş imkanı çok fazlaydı ben de bu yüzden tercih ettim.

3-Okulu bitirdikten sonra ne yapmayı hedefliyorsun? 

-Ülkemizde haberleşme alanında elektroniğe göre daha fazla açık olduğu için haberleşme alanına yönelip bu konuda kendimi geliştirmek istiyorum. Söylediğim gibi iş imkanı çok fazla fabrikalarda da çalışabiliyoruz. Ayrıca Vodafone, Türk Telekom gibi operatörlerin genel şirketlerinde de çalışabiliyoruz tabii bunun için sıkı bir çalışma ve başarı gerekiyor. Çünkü ülkemizde elektronik ve haberleşme mühendisliği bölümü olarak çok az üniversitede var ve rakiplerimiz ITÜ,YTÜ gibi iyi üniversitelerden.

4-Neden senin bölümün için onlarca üniversite varken okulu seçtin? 

-Yukarıda da bahsetmiştim aslında bu bölüm onlarca üniversitede yok. Tamamen bölümü istediğim için bu okulu tercih ettim. 

5-Yurtta mı kalıyorsun okulun ulaşımı nasıl?  

-Hayır evde kalıyorum. Mühendislik fakültemiz Tekirdağ’da, merkez kampüste değil. Biz Çorlu’da eğitim görüyoruz. Fakülte şehrin dışında, çevre yolu üzerinde. Ancak ulaşımda ciddi bir sorun yaşanmıyor, belediye otobüsleri sürekli olarak çalışıyor zaten. 

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim\seminer mevcut mu? Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun?  

-Okulda laboratuvar konusunda eksiklikler var tabii ki. Okulun konumu dolayısıyla okulda pek sosyal aktivite yok ama Çorlu bu konuda fena değil yani beklentilerimin üzerindeydi en azından.

7-Okuduğun bölümün yada okulun zorlukları neler, üst sınıfta yaşayacaklarınla ilgili bir bilgin var mı?  

-Bölümde fizik ve matematik ağırlıklı olarak işleniyor ve bunlar lisedeki kadar basit değil. Her şey tamamen tersine dönüyor. Örneğin matematik sorularında çözüm odaklı gitmenin yanında ispat da yapıyorsun. Lisede fizik dersinde gördüğümüz elektriğin babasını görüyoruz diyebilirim ama bunlar kimseyi korkutmasın çünkü her bölümün bir zorluğu vardır. İleride bir yerlere gelmek istiyorsak biraz dişimizi sıkmak gerekiyor.

8-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?  

-Aslında sosyal medya üzerinden hocalarımız çok fazla eleştiriliyor zorluyorlar diye ancak okulun sitesine girip geçmişlerini incelediklerinde hocaların büyük çoğunluğunun nitelikli üniversitelerden mezun olduklarını ve iyi bir eğitime sahip olduklarını göreceklerdir. Hocalarımız ilgililer ve biraz zorlayarak iyi mühendis yetiştirmeye çalışıyorlar.

9-Okulun yurtdışı imkanları ile ilgili bildiğim birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?  

-Okulun anlaşmalı olduğu üniversiteler ve yurtdışı programları mevcut fakat bu konuda henüz iyi bir araştırma yapmadım yanlış da bilgilendirmek istemem.

10-Okul bölümün için sana staj/çalışma imkanları vaad ediyor mu? 

-Bildiğim kadarıyla stajı kendimiz buluyoruz. Dersleri iyi olan bir öğrenci olup hocalarla da sürekli iletişim halinde olduktan sonra iş konusunda yardımcı olmaya çalışırlar. Yani hocamız bir derste bahsetmişti bazı öğrencilere iş imkanı buldum diye.

11-İyi ve duyulmuş bir üniversitede ikinci tercihin olan bölümü seçmek mi, yoksa birinci tercihin ve hayalin olan bölüm için biraz daha normal bir üniversiteye gitmek mi?  

-Bence hayallerinin peşinden gitmeliler. Tabii ki iyi bir üniversitede okumak çok güzel bir şey ama üniversite de bir yere kadar. Önemli olan kendini ne kadar geliştirdiğin ve bu bölümde ya da meslekte mutlu olup olmadığın. 

12-Okul ve bölümün hakkında, sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verir misin?  

-Kampüs olsun, okulun konumu iyi olsun, büyük şehir olsun diye düşünerek hareket ediyorlarsa kesinlikle bu okulu yazmasınlar çünkü pişman olurlar. Biraz araştırma yaparlarsa ne demek istedigimi anlayacaklardır. Gerçekten istedikleri, hayallerinde olan bir bölüm varsa ve bu okulda tutuyorsa yazsınlar tabii ki o zaman pişman olacaklarını düşünmüyorum.

Hemen Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!