Namık Kemal Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı okumanın köklü bir tarihe, derin bir geçmişe ve inanılmaz olaylara gebe muhteşem bir dilimiz olduğu aşikar! Bir şeyi tasvir etmek için asla sıkıntı yaşamıyoruz mesela. Her zaman yeni ve nadide kelimeler bulup bambaşka cümleler kurabiliyoruz. Peki, konuştuğun dilin kalbinin attığı yerde olmak ister misin? Namık Kemal Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı öğrencisi yolumuza ışık tutan öğretmenlerden biri olmak için nasıl çabaladığından bahsetti!

Sen de bir çocuğun gençliğine dokunmak ister misin?


1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

Evet ilk senemde bu okulu kazandım. Tüm tercih listemi hatırlamıyorum fakat şu anda bulunduğum okul onuncu tercihimdi. 

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

Yeteneklerime göre tercih edebileceğim bölümlerden biriydi. Fakat ilk hayalim polislik olmaktı. Maalesef Ygs puanım yeterli olmadığı için seçemedim. Yine de bölümümü seviyorum ve mutluyum. Tercih yaparken çoğu öğrencinin aksine ailemden fazla baskı görmedim. Özellikle babam gerçekten destek oldu. Onun için seçeceğim bölümden çok ileride beni geçindirecek bir bölüm olması önemliydi. Ki her aile çocuğunun kendi ayakları üzerinde duracak kadar kazanmasını ister. 

3-Bu mesleği bitirdikten sonra ne yapmayı hedefliyorsun?

Kütüphanede, arşivde, Osmanlı Türkçesinin lazım olduğu alanlar, lisede Türk edebiyatı ve dil ve anlatım öğretmenliği, yüksek lisans ve üzeri yapılırsa akademisyenlik yapılabilir. Halk edebiyatı üzerine yüksek lisans yapıp akademisyen olmak istiyorum. 

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden okuduğun okulu seçtin?

Çoğu üniversiteye nazaran geniş bir kampüsü var. Büyük şehirlerdeki gibi binalar arası otobüs yolculuğu yapmıyorum. Örneğin uzaktan eğitim merkezi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde. Ana girişten yürüyerek en fazla on dakika. Fakat büyük şehirlerde buna ulaşmak çok zor. Üniversiteyi merkez kampüste toplamak hiç mümkün değil neredeyse. Rektörlük farklı yerde fakülte farklı yerde. Namık Kemal Üniversitesi'nde sadece Çorlu Mühendislik Fakültesi merkez kampüs dışında. Diğer tüm bölümler merkez kampüste. Kampüste yeni fakülte ve derslik inşaatları devam ediyor. Günden güne gelişiyor. Ayrıca İstanbul'da yaşadığım için evime iki saat mesafede olması tercih etmeme neden oldu. 

5-Yurtta mı kalıyorsun, okulun ulaşımı nasıl?

KYK yurdunda kalıyorum. Okula yürüyerek gidiyorum. Fakülteye gitmem yaklaşık on dakika. Yemekhane, kuaför, atm, kırtasiye, otobüs acentelerinin bulunduğu Sosyal Yaşam Merkezi fakülteden beş dakika yürüme mesafesinde. Ayrıca fakültesi kampüs içinde uzak yerde olanlar için ücretsiz servis var. 

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu? Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun?

Akademik kadrodaki öğretim görevlileri işini iyi şekilde yapıyor. Şahsen memnunum. Seminerler oluyor muhtemelen gelecek yıllarda artmaya devam edecek. 
Sosyalleşme en azından üniversite içinde pek yeterli değil. Değirmenaltı mahallesinde bulunan Gençlik Merkezi bünyesindeki çeşitli kurslar sayesinde sosyalleşmek mümkün. Okul bünyesindeki kurslarda talep yoğunluğundan kursa kayıt olup olmadığınız biraz geç belli oluyor. Üniversitedeki kulüplere katılmak için sistemden başvuru yaptığımda hiçbir kulübe kabul edilmedim ve bununla ilgili bir açıklama getirilmedi. Tabi bu gelecek yıllarda değişmeyeceği anlamına gelmiyor. 

7-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

Bölüm derslerinden en azından birinci sınıfta zorlayıcı dersin Eski Türk Edebiyatına giriş dersi olduğunu düşünüyorum. Onun dışında Osmanlı Türkçesi dersinde eğer önceden eğitim alınmamışsa en azından Kur'an eğitimi alınmamışsa gerçekten dersi anlamak ve geçmek çok zorlaşıyor. Ve Osmanlı Türkçesi dersi üç yıl zorunlu. Diğer dersler için üniversitenin resmi sitesine bakmak yeterli. Gerekli açıklama orada mevcut. 

8-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

Doktora eğitimini almış gayet bilgili insanlar. Bölüm başkanımız akademik eğitimini İstanbul Üniversitesi'nde almış bir profesör. Ders olduğu haftalarda ulaşabilirsek ve gerçekten yardımcı olsalarda sınav haftalarında bir çoğuna ulaşmak gerçekten zor. 

9-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

Çeşitli ülkelere Erasmus yapabilmek mümkün. 

10-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor? 

Bölümümde staj eğitimi yok. Öğretmen olmak için Pedagojik Formasyon Eğitimi'ni Trakya Üniversitesi bünyesinde alınıyor. Genel olarak okul bittikten sonra iş bize kalıyor diyebilirim.

11-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi? Yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? 

Duyulmuş ve hakkında iyi şeyler söylenmiş bir üniversite her zaman iyi olmayabilir. İçinde eğitim görenlerden dinlemek lazım. Hayal için sıradan bir üniversite seçmek daha iyi çünkü eğitim bittikten sonra neredeyse ömür boyu yapacağım mesleği şansa bırakmak istemem. Fakat bölüm hayalinde hayalperest olmamak lazım. Kendi ihtiyaçlarımızı karşılayabilecek kadar kazanmamız gerek. 

12-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

Eser özetlerini ihmal etmeyin. Ayrıca her gün paragraf çözmek çok önemli. Bunun için içinde çıkmış soru bulunan kitapları tercih etmek iyi olabilir. Tüm konuları bitirmek yerine her konuyu tam öğrenerek ilerleyebilirsiniz. Her konudan biraz bilmek yerine belirli konularda tam bilgili olmak bence sizin için daha iyi olur.

Hemen Türk Dili ve Edebiyatı bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!