1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

 

İlk senemde kazanmadım. Aslında başka bir bölüm için mezuna kalmıştım ama bu bölüme geldim. Sıralamam ise TS-2'de 100 binlerdeydim.

 

 

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

 

 

Üzerimde benim de herkes gibi gelecek korkusu ve insanlar ne diyecek baskısı vardı, bunun dışında bir şey yoktu.

 

 

3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?

 

 

Hocalarımız birçok imkanımız olduğunu söylüyor. CBS alanında ya da diğer coğrafyayla ilgili yerlerde çalışabiliriz. Mesela meteoroloji gibi

 

alanlarda ama bu çok zor. Tabii her bölüm gibi akademisyen olma şansımız da var. Ben ise akademisyen olmak istiyorum.

 

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?

 

 

Aslında birazcık puan durumumdan kaynaklanıyor. Bir de okulumun evime yakın olması benim için büyük avantaj oldu.

 

 

5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?

 

 

KYK yurdunda kalıyorum. Yurdum kampüs içinde olduğu için yürüyerek fakülteme 15 dakika gibi bir sürede gidebiliyorum. Aynı zamanda kampüs içinde dolaşan otobüsler de var, tabii bazen onları da tercih ediyorum (genelde geç kaldığımda).

 

 

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?

 

 

Evet birçok seminer düzenlenmekte ve bunlar sadece bölümüm ile alakalı değil, kendimi geliştirebileceğim birçok seminer oluyor.

 

 

7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?

 

 

Birinci sınıf olduğum için bu sene sosyal etkinlik konularının üzerine pek düşmedim açıkçası. Ama bölümüm açısından bakarsak bir kulübümüz var ve her türlü etkinliğimiz oluyor. Bölümümden bu yönde gerçekten çok memnunum.

 

 

8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

 

 

Git gide zorlaştığını biliyorum. Açıkçası düşük bir puanla girdiğim için kolay olur diye düşünmüştüm ama bunun yanlış bir fikir olduğunu anladım. Bence kimse bu fikre kapılmamalı.

 

 

9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

 

 

Zorlayan hocalarımız da var ama bu zorlama hiçbir şekilde bize zarar verme amaçlı değil, benim gördüğüm kadarıyla her şey bizim bölümden daha iyi şekilde mezun olabilmemiz için. Hocalarımızın ne zaman soru sormak için yanlarına gitsek ya da onlarla bir konu hakkında konuşmak istesek hepsi bize yardımcı olmaya çalışıyorlar gerçekten.

 

 

10-Okulunun yurt dışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

 

 

Okulumuz yeni olduğu için pek yurt dışı imkanımız yok aslında. Birkaç ülkeye Erasmus ile gidebilme şansımız var ama bunun yanında okulumuz da uzayabiliyor (Dersler birbirine uymadığı için).

 

 

11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?

 

 

Bu konu hakkında çok fazla fikrim yok, üst sınıflardan duyduğum kadarıyla sanırım gerek hocalarımız gerek okulumuz bize yardımcı oluyor. Bize düşen tek şey güzel bir not ortalamasıyla mezun olmaya çalışmak diye düşünüyorum.

 

 

12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?

 

 

Hayalim olan bir bölümü daha sıradan bir üniversitede okumayı tercih ederim. Bence insanlar hayalleriyle var olurlar. Hayalimiz olan şeyleri başardıkça daha mutlu olabileceğimizi düşünüyorum. Bence ne olursa olsun hayallerimiz için çabalamalıyız.

 

 

13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

 

 

Ben mezuna kaldığım sene psikolojik sorunlarım oluştu, öncelikle psikolojinize bu konuda güvenmiyorsanız kesinlikle kalmayın. Bir seneniz benim gibi çöp olmasın. İstediğim bölümü yine kazanamadım evet ama şimdiki bölümümün çok kötü olduğunu düşünmüyorum. Çok ön yargılı gelmişim bölüme onu fark ettim. Okulumuz da hocalarımız da bölüm de beklediğimden daha iyi seviyedeydi. Son olarak girdiğiniz sınav hayatınızın sonu değil, bütün hayallerinizi bir saatlik bir sınava bağlamayın. Hiçbir bölüm kolay değil bunu unutmayın. Herkes bir emek harcıyor bir yerlere gelebilmek için ve tercih ettiğiniz okulu sevmemiş olsanız da okula gitmeden önce ön yargılarınızı kırın lütfen. Bir de hayallerinizden vazgeçmeyin. Umarım herkes istediği yere gelir.

 

Hemen Coğrafya bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!