Öhöm, öhöm! İşletme değil, ODTÜ İşletme diyeceksiniz lütfen arkadaşlar. Pazarlama, insan kaynakları, reklamcılık gibi birçok şirkete yayılan işletme alanı sizi neredeyse dilediğiniz her alana götürebilir. Fakat bu bölümde yer edinmek istiyorsanız, diğer üniversitelerden de çok sayıda mezun verdiği için en iyilerden olmak zorundasınız. Tek bir şeyle sınırları kalamazsınız, sınırları aşmak zorundasınız. En az bir yabancı dilinizi, imkanlarınızı, çevrenizi genişletmek zorundasınız. İyi iletişimin sırlarını bilmek zorundasınız. Ben bunları ve dahasını göğsümde yumuşatırım, isterim diyorsanız atın bir pas: Ve gol!

1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?


Evet, ilk senemde kazandım. Küsüratları tam hatırlayamıyorum ama YGS5 13 bin YGS6 19 bin LYS’de TM1 de 4 bin civarıydı


2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?


Açıkçası benim aklımda hep TM'ye yönelik bölümler vardı. Uluslararası ilişkiler, siyaset, işletme ilgimi çekiyordu, zamanla işletmeye karar kıldım. Valla işletme seç diye bir baskı olmadı hiç :D Ailem farklı seçenekleri de düşünmemi ama istediğim buysa beni destekleyceklerini söylediler sağ olsunlar.


3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?


Özel sektördeki bir çok alanda çalışılabilir pazarlama, insan kaynakları, reklam gibi. Ben de uluslararası bir şirkette işe girmeyi çok isterim.


4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?


ODTÜ çok köklü ve kendine has kültürü olan bir üniversite. Mezun ağı kuvvetli, kampüs imkanları gelişmiş, %100 İngilizce eğitim kararımı etkileyen faktörler.


5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?


Yurtta kalıyorum ve yurdum kampüs içinde. Okul içindeki ulaşımı da yürüyerek, ringlerle ya da otostopla sağlıyorum.


6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?


Bölüme geçmediğim için net bi cevap veremesem de gördüklerimden ve duyduklarımdan yeterli olduğunu düşünüyorum.


7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?


Sosyal açıdan çok yeterli bi üniversite. Yüzden fazla topluluk, spor takımları, dil kursları, spor kursları.. İstediğiniz her şeyi bulabiliceğinizi düşünüyorum.


8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?


ODTÜ ders açısından zor bi üniversite. Özellikle teknik üni. olduğu için mühendisleri çok zorladıklarını duydum. Bizim bölümde de sunum, grup ödevleri, case study gibi ödevlerin olacağını duydum.


9-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?


Erasmus, exchange programları mevcut tabi ki. Bunun dışında bazı bölümlerin Sunny imkanı oluyor yani iki sene ODTÜ’de iki sene farklı bir ülkede anlaşmalı bir okulda okumak gibi. Bence gelmeyi düşünenler araştırmalı.


10-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?


Bizde zorunlu staj olmadığı için bir imkan sunmuyor ama öğrenciler deneyim kazanmak için yapıyor ve bu stajlara başvururken de okul adının yardımcı olduğunu düşünüyorum.


11-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?


Bence ikisi de göz önünde bulundurulmalı. Örneğin ben Boğaziçi işletme istiyordum ama olmadı. Boğaziçi'nde siyaset, psikoloji gibi pek düşünmediğim bölümler yazmak yerine ODTÜ’yü tercih ettim. Bence üniversite prestiji evet önemli ama sevilmeyen bi bölümün okunması insanı çok yorar. Umarım herkes istediği okulları ve bölümleri kazanır.

Hemen İşletme bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!