Ondokuz Mayıs Üniversitesi Gıda Mühendisliği hakkında en önemli detaylar burada. Dikkat dikkat! Size dünyanın en eğlenceli mesleğini tanıtmaya geldik! "Bunlar neler yapıyor ki?" diyorsan eğer senin merakını diri tutmak için biz bir şey söylemiyoruz ama Ondokuz Mayıs Üniversitesi Gıda Mühendisliği öğrencisi Beyza her şeyi en ince detaylarıyla anlattı! İncelemek, araştırmak ve bulmak ruhunun bir parçasıysa buraya senin için çok güzel bir röportaj bırakıyoruz.

Tercih zamanı hala kararsızsan, net bir yanıt bulman için aşağıya kaydır!


1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

Evet ilk senemde kazandım. YGS'de 350 bindeydim. LYS'de MF-4 puan türünde 176 bindeydim.

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

Açıkçası ben liseye başladığımdan beri deli gibi mimarlık istiyordum. Beni masaya oturup ders çalışmamı sağlayan tek kaynak mimarlığı kazandığımı düşünmekti. Kafamdan kurguladıklarımı bir yere yansıtabilmek, sadece hayal gücümün yönlendirmesiyle bir şeyler ortaya koyabilmek benim için inanılmaz zevk vericiydi. Kimseye bağlı kalmayacağımı, kendi özgür dünyamı oluşturabileceğim tek yerdi.12.sınıfa başladım, dersler yoğunlaştı. Denemeler arttı, netlerimi gördükçe hedef düşürmek değil de 12.sınıfın verdiği yorgunluktan dolayı uykusuzluğa asla dayanamadığımı gördüm. Yani gelemiyorum yorgunluğa..Tamam beni bu sürece kadar en çok mutlu eden belki buydu ama özellikle YGS’den sonra da başka bölümlere bakmaya başlamıştım. Dayımın da gıda mühendisi oluşu, bana destek vermesi, yönlendirmeleri, anlatımları beni daha da heveslendirmişti.. Mimarlık olmazsa mühendislik yazarım diyordum.Bana en uygun mühendisliğin de gıda olduğunu gördüm. Aslında zamanla her şey çok hızlı gelişti. Duvarlarımdaki mimarlık yazıları kendini birden gıda mühendisliğine bırakmıştı:) (Bu arada 1 sene daha kalmayı asla göze alamazdım. Psikolojik olarak çok farklı noktaya gelmiştim. Çok kötü bir seviyeden buraya geldim ve gerçekten elimden geleni yaptığıma da inanıyorum.)

3-Bu mesleği bitirdikten sonra ne yapmayı hedefliyorsun?

Siz de bilirsiniz ki çoğu mühendislik devlette atama sıkıntısı yaşıyor. Ya az alım var ya da puanlar çok yüksek. Evet KPSS zor, devlet ataması zor olsa da özel sektörde az maaşla başlamış olsanız da iş seçenekleri oldukça fazladır. Burada kilit nokta, tamamen insanın kendisidir.Kendinizi ne kadar geliştirdiğiniz, İngilizce seviyeniz, işi ne kadar sevdiğiniz, iş tecrübeniz, ne kadar aktif bir insan olduğunuz, çevreniz, muhabbetiniz… gibi sebepler ilerideki hayatınız için yön vereceğini bilmeniz gerekir.Tabi her bölümde olduğu gibi bölümünüzde yükselip akademik olarak ilerleyebilirsiniz de. Ben akademik olarak ilerlemeyi düşünüyorum.

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden okuduğun okulu seçtin?

Öncelikle herkes gibi bende hayalim olan yeri en başa yazmıştım.Sonra gelebilecek yerleri sıralamıştım. İlk 4 tercih sıralamamın üstüydü. Gelme ihtimali düşüktü. 5.tercihten itibaren hepsi garantiydi. 5.tercihim çok önemliydi o yüzden.Selçuk ve OMÜ arasında çok gidip gelmiştim. Konya da fabrikalar sanayiler çok fazla iş imkanı kolay olabilirdi.. Ama yine dayım sayesinde OMÜ’den birkaç hocaya OMÜ mezunlarına ulaşarak bilgi almıştık. Bende kendim aynı şekilde Instagram’dan bir çok OMÜ gıda mezunlarına ulaşıp bilgi almıştım. Hani sonuçta bu bölümden mezun olduktan sonra bir iş illaki bulunacak ve ben bir fabrikaya bağlı kalmak zorunda değildim. Samsundaki gıda mühendisliği, mühendislik fakültesinde, selçuk gıda mühendisi, ziraat fakültesinde eğitim vermekteydi. Verilen eğitim açışından hiçbir fark yok aslında ama ben mühendislik olmasından yanaydım . OMÜ gıda mühendisliği bölümünün hocaları gerçekten çok sağlam kişiler. Birikimleri, edindikleri tecrübeleri gerçekten çok fazla. Ve hocalarımız asla gevşek bırakmıyor sürekli bir şeylerle meşgul olmamızı istiyor. En çok ilgimi çeken de mühendislik fakültesinde sanayi işbirligi ile eğitim verilmesi. 4.sınıfın 2.döneminde alttan dersiniz yoksa ganonuz da yüksek olursa istediğiniz sanayi veya fabrikaya gönderiyorlar sizi. Orada adamlara kendinizi beğendirirseniz mezun olmadan is teklifi alabilirsiniz, ayrıca asgari ücret karşılığında diye biliyorum. Bir nevi intern mühendis. Verdikleri eğitimin iyi olduğuna inandıktan sonra, Samsunun da kıyı kesim sahil kenarı olduğundan OMÜ’yü Selçuk’un üstüne yazmaya karar verdim ve orası geldi.

5-Yurtta mı kalıyorsun, okulun ulaşımı nasıl?

Ben üniversite tramvay durağına 1 durak mesafede evde kalıyorum.Genelde zaten tramvayla geliyorlar. Üniversitenin girişinde ringler var. Benim evimin yakınlığından dolayı tramvaya binmeme gerek kalmıyor. Üniversitenin girişine 7-8 dk yürüyüp oradan ringlere biniyorum. Ama bu sene kampüs içerisinde inşaat var. Tramvay üniversitenim içine geliyor. Önümüzdeki sene evimin önünde tramvaya binip mühendisliğe kadar gidebileceğim.

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu? Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun?

Orta düzeyde denebilir.. Yani yetersiz değil ama çok yeterli de değil.Gıda topluluğu güzel faaliyetler düzenliyor.
Benim en büyük hayalim okulumda gıda topluluğunda aktif rol almaktı. Topluluğumuzun 250-300e yakin üyesi var. Ve ben bu toplulukta asil üyeyim. Başkanımız sayesinde topluluğumuz açısından bir kaç büyük bilinen fabrikalara teknik geziler düzenledik. Elimizden geldiğince panel, program, seminer katılımlarını sağladık. Yardım kampanyalarında bulunduk. Kendi topluluğum yetiyor zaten.. Ama çok genel bir değerlendirme yapacak olursak OMÜ’'nün yetersiz olduğunu düşünüyorum. Çünkü sene başından beri pek bir şeylerini göremedik.

7-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

1.sınıfım dediğim gibi, tüm mühendislik dalları gibi bizde bu sene temel dersler gördük. Zorlayan bir tarafı olmadı. Ama ileriki yıllarda zorlanacağımızı söylüyorlar. 2.sınıf ve 3.sınıf sonunda zorunlu stajımız var.

8-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

Hocalarımız çok iyiler hepsinin de her zaman kapısı herkese açıktır. Her konuda yardim almak için fikir danışmak için gideriz.Asla geri çevirmezler. Verdikleri eğitim ezber yapma değil, de bizim öğrenebilmemiz  doğrultusunda.. Üst sınıflar bu konuda zorladıklarını söylüyorlar.

9-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

Bu konuda pek bir bilgim yok ama Erasmus, Farabi ve Mevlana gibi tüm programlar mevcut ve bence imkan denilen şeyin hakkını veriyor.

10-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor? 

Staj olsun çalışma olsun her turlu imkanı bize sağlayıp her konuda yardımcı oluyorlar. 

11-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi? Yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? 

Tabii ki hayalin olan bölümü sıradan bir üniversitede okumak.Ben mimarlık düşündüğüm zamanlar Yozgat gelse giderim diyordum. Aslında iş şöyle sonuçta üniversite zamanı aldığınız eğitim sizin iş hayatınızla alakası olmayacak belki. Bir hayaliniz vardır o hayale hedefe ulaşmak için A bölümünden mezun olmanız yeterlidir. Ama ben hemşirelik hiç istemiyorum diyelim. Sırf onun için örnek veriyorum Hacettepe’de okuduğuma değmez. 4-5 sene üniversite hayatını yaşarım ama sonrasında o bölüm benim hayatım boyunca devam edecek. Belki bolumu okurken bile zorlanacağım ve yapamayacağım, değmez yani mutlu olamazsınız. ODTÜ, İTÜ, Hacettepe, YTÜ, Boğaziçi veya bir alta inersek Ankara, Uludağ gibi  üniversiteler olmadığı müddet ben üniversitelerin öneminin olmadığını düşünüyorum.Tabi özel şirkette ise girerken mezun olduğunuz yerde on planda tutulmakta.

12-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

Eğer ki Gıda Mühendisliği yazacak olursanız, yazmayı düşünürseniz, fikir almak isterseniz. Ben her zaman buradayım. Hele ki OMÜ’ye Samsun’ a gelen olursanız her türlü yardımcı olurum.Bende o yolda çok sıkıntılı zamanlar yaşadım. Ağladım, bağırdım, ailemle ve arkadaşlarımla kavga ettim.İstemsizce kalbini kırdıklarım oldu.Hiç kimsede gönül bırakmayın, gönül koymayın..Her şey gelip geçici pişman olursunuz.. Elinizden geleni yapın gerisi Takdir-i İlahiye kalmış..Olmazsa olmadı demeyin. Ha olmadı demek ki orası benim için hayırlısı değilmiş, belki de zaman geçtikçe Allah muhafaza başıma kotu bir şey gelecekti mutsuz olacaktım. Orada başarılı olamayacaktım deyin. Allah sizin her zaman iyi olmanızı iyi şeyler yapmanızı ister. İsyan etmeye lüzum yok.Allah hepinizin hakkında her şeyin hayırlısını nasip eder inşallah her şey gönlünüzce olsun :)

Hemen Gıda Mühendisliği bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!