1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

2. senemde kazandım.

 

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

 

Benim hayalim doktor olmaktı ve tıp kazanmak istiyordum. Bu yüzden mezuna kaldım ve mezuna kaldığım yılda çeşitli nedenlerden dolayı çalışmadım. Çalışacak üçüncü bir hakkım da olmadı. Bu yüzden sağlık aleni tercih ettim. Ailemin de biraz katkısı vardı fakat hayallerimden vazgeçmeyi düşünmüyorum. Tekrar tekrar hazırlanacağım okurken de olsa.

 

3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?

 

Açıkçası hayalim doktor olmak olduğu için hemşire olmayı düşündüğüm pek söylenemez. Ama bu bölümü okurken bu mesleğe aşık olmaktan korkuyorum. İş imkanları devlette ya da özel hastanede çalışabiliyorsun. Okullarda veya çeşitli yerlerdeki revirlerde hemşire olarak çalışabilirsin. Savaş, hastalık veya çeşitli durumlarda gönüllü olarak çalışabilirsin.

 

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?

 

Puanım buraya yettiği için.

 

5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?

 

Yurtta kalıyorum. Okulun kendi yurdu olduğu için ulaşımda hiçbir zorluk çekmiyorum. Yurdunda okulum arası birkaç merdiven iniyorum beş dakika bile sürmüyor. :)

 

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?

 

Hemşirelik ve dalları ile ilgili yeterince seminer ve sempozyum düzenleniyor.

 

7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?

 

Yeterince kulüp ve proje var diyemem. Faaliyetler açısından biraz yetersiz. Bu okulumuzun sadece sağlık bölümlerinden oluşmasından kaynaklanıyor olabilir. Lakin hiç yok da diyemem. Şenlik haftaları oluyor. İstanbul Sağlık Bilimleri üniversitesi'ne bağlı olduğumuz için oradaki öğrenciler ve Gülhane'deki öğrenciler bir araya gelip çeşitli yarışmalar düzenleniyor.

 

8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

 

Herhangi bir zorlukla karşılaşmadım fakat okulumuz askeriden sivile döndüğü için yönetmelik tam olarak belli değildi bu hususta zorlandık. Ama bu sene her şey daha iyi olacak diye düşünüyorum.

 

9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

 

Üniversiteye başlamadan önce bu konuda çok korkuttular. Her üniversite de zorlayan ve sınıfta bırakmak isteyen hoca mutlaka olur dediler fakat ben hiç öyle zorlayan bir eğitimciyle karşılaşmadım. Hepsi birbirinden iyi, öğrencilere destek olan, öğretmeyi hedefleyen ve sınavlarda zorlamayan kişilerdi. Güler yüzlü, samimi öğretirken eğlendiren eğitimcilerimiz var.

 

10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

 

Bu konuda herhangi bir bilgim yok.

 

11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?

 

Ders içeriğinde staja çıkıyoruz. Önceden okul bitince direk hastanede göreve başlanıyormuş , şimdi Kpss ile atanıyor mezun olan hemşireler.

 

12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?

 

Ben her zaman hayallerden yanayım. İnsanın mutlu olması için hayallerini yaşıyor olması gerekir bence. Bu yüzden istemediğim en iyi bölüme, en iyi üniversiteye gitmektense, istediğim bir bölüme gitmek daha iyi. Zaten üniversite sadece bir araç. İnsanın kendisinde bitiyor her şey. Çok iyi bir üniversitenin çok iyi bir bölümüne gitsen dahi oradaki bilgilerden faydalanmadığın sürece sana hiçbir katkısı olmayacaktır. İstediğin bölüme gittiğinde ise üniversiteden alamadığın bilgileri kendin tamamlayabilir ve bölümünde daha ileriye gidebilirsin. Her şey istemekle alakalı.

 

13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

 

Öğrendiğim bir şey varsa insan hayallerinden asla bir başkası için vazgeçmemeli. İnsanı bu hayata bağlayan ve yaşamasını anlamlı kılan şey hayalleridir. Hayallerinizin peşini asla bırakmayın. Okulumuz seviyorum. Ulaşım rahat. Kütüphanesi büyük ve bilgiye ulaşmada hiçbir zorluk çekmiyorum. İnsanlar çok iyi. Zaten sadece sağlık alanı olduğu için neredeyse herkesi en az bir kez görmüş oluyorsunuz. Aile gibi. Hastane de çok uzak değil. Her şey kampüsün içinde. Umarım herkes hayalini yaşar. (:

 

Hemen Hemşirelik bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!