1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

Hayır 2. senemde kazandım. YGS 260 Bin LYS TM-1 sıralamamda 120 Bin olarak hatırlıyorum.

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

Pek sayılmaz. Çünkü ben bölümü tercih zamanı keşfettim sınava kadar Hukuk veya Pdr istiyordum çünkü eşit ağırlık olduğum için çok fazla seçenek yoktu. Ben aslında yazılıma ilgi duyduğum için yazılım ile ilgili bir bölüm istiyordum. Ama bütün bu ilgili bölümler sayısaldı yani mühendislik. Bende araştırma yaparken bu bölümü keşfettim. Hem yazılımla mühendislikler kadar olmasa da ilgisi var hemde TM-1 den öğrenci kabul ediyordu. Hayır ailem/çevrem hiç baskı yapmadı ne okumak istiyorsam onu okumam konusunda desteklediler. Bu soru çok uzun oldu ama kusura bakmayın :)

3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?

İş imkanı çok geniş. Çünkü bölüm hem İşletme hem de Yazılım ile ilgili olduğu için mezn olana kadar bir alan seçip o alana yönelebiliyorsunuz. Tabi bu bölümde iş çok ama işsiz kalmamak için diploma yetmiyor okulun haricinde kendizi çok geliştirmeniz gerekiyor. Ben bitirdikten sonra bu bölüme de gelme amacım olan yazılım ile uğraşmak istiyorum.

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?

Tek neden vardı bölüm başkanımız olan Prof. Dr. Erman Coşkun. Kendisi bu bölümün önde gelenlerindendir. Türkiye'de yaygınlaşmasını sağlayan hocalardandır.

5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?

Bir dönem yurtta kaldım daha sonra ailevi sebeplerden servis ile okula gidip geldim. Okula ulaşım çok kolay. Zaten en uzak yurt yeni açılan KYK. O da minibüs ile 10 dk.

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?

Evet. Bölümün topluluğu sürekli seminer ve eğitim ayarlıyor. Ayda en az 1 kere bir seminer veya eğitim olur.

7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?

Yani ben bir tek bizim bölümün kulübüne ve tuttuğum takımın üniversite kulübüne üyeydim. Ama okulda çok fazla kulüp var. Belki de 100'den fazla kulüp vardır okulda ve hepsi aktif.

8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

Okulumuzda bu sene başlayan bir uygulama var. İngilizce dersleri artık örgün olarak veriliyor ve final sınavları zamanında Versant denilen bir sınav yapılıyor. Ve bu sınav çok ama çok zor. Yani o sınavı geçmek için ingilizceyi gerçekten biliyor ve konuşabiliyor olmanız gerek. Ve bu sınavı geçmeden diploma alamıyorusunuz. Üst sınıflar benim ilgi alanım çünkü 3. Sınıftan itibaren yazılım dersleri ağırlıklı ve seçmeli ders sayısı çok.

9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

Hocalar kendi alanlarında iyiler. Tabi iyi olmayanlar da var ama genellikle iyi hocalar. Zorlayan hoca daha bizim dersimizi almadı ama üst sınıflardan duyduğumuz kadarıyla zorlayanlar var.

10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

Çok bilgim yok ama üst sınıflardan Polonya'ya, Romanya'ya erasmus ile gidenleri duydum.

11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?

Bizim okulda 7+1 sistemi uygulanıyor. Yani 7 dönem okulda teori dersleri son 1 dönemde zorunlu staj. Staj konusunda okul ne kadar yardımcı oluyor bir bilgim yok. Aslına bakarsanız bu bölümde herşey bize kalıyor. Yani sadece okul yetmiyor, sizin okulda ayrı olarak bir alana yönelip o alanda derinleşmeniz gerekiyor.

12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?

Bence hayalin olan bir bölümü sıradan bir üniversitede okumak. Çünkü senin hayalin o bölmü okuyup o işi yapmak. Önemli olan bölüm. Okulda önemli tabi ama bence öncelik bölüm.

13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

Eğer sizde benim gibi yazılım için bu bölümü yazacaksanız bizim okulu silin hemen. Çünkü bizim okulda ders planı ağırlıklı olarak işletme dersleri. Yani biz 1. sınıfta iki dönemde toplam 2 yazılım dersi aldık. 8 tane de işletme dersleri. O yüzden sınav sonucunuza göre muhtemel okulların sitelerinden ders planlarına bakarak tercih yapmanızı öneririm. Ben yapmadım çok pişmanım siz yapın :)


Hemen Yönetim Bilişim Sistemleri bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!