1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

Mezun senemde bu okulu kazandım. YGS 133 bin, LYS 71bindi.

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

Hayalimdi, çok istedim hukuk okumayı. Ailem istemiyordu bu yüzden bir etkileri olduğunu söyleyemem. Ama belki ilkokul öğretmenimin "Sen avukat ol, iyi konuşuyorsun." demesi bilinç altımda kalmış olabilir :)

3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?

Çok fazla hukuk okuyan insan var, çok fazla üniversite var. Bu yüzden imkanların mükemmel olduğunu sanmıyorum, üst sınıflardan duyduğumuz kadarıyla staj yapmaya girmek için bile zorlananlar oluyormuş. Benim hedefim bölümümü bitirdikten sonra bir süre avukatlık yapmak, memnun olmadığım zaman ise hakimlik-savcılık sınavına girerek savcı olmak istiyorum ama kısmet tabii.

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?

İstanbul'da oturuyorum. Farklı birkaç tane daha okul yazdım, açıkçası bu okulun çıkmasını beklemiyordum. Ben daha ekonomik olanları üst sıraya yazmıştım fakat fiyat olarak uygun olanları daha üst sıralamalardaki arkadaşlar seçtiği için bana o üniversiteler gelmedi ve ben de üniversiteme girmiş oldum. Yani cok istediğim bi okul değildi açıkcası.

5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?

İstanbul'da yaşıyorum, burada doğdum, büyüdüm ve evde kalıyorum. Okula ulaşımım otobüs-tramvay-metrobüs şeklinde oluyor. Yani baya zor.

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?

Benim okulda ilk senemdi. Yani 1. sınıf derslerine bakacak olursak Medeni Hukuk, Roma Hukuku gibi derslerde yeterli eğitimi aldığımızı düşünüyorum fakat Anayasa Hukuku için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Yani ders bazında eğitimin değiştiğini söyleyebilirim ama bu her bölüm/her okul için geçerlidir diye düşünüyorum. Genel olarak eğitiminden memnun olduğumu söyleyebilirim. Seminer olarak ise okula gelen hakimler, savcılar oldu. Güzeldi, sorularımızı yanıtladılar. Fakat şunu da belirtmek isterim, okula getirdikleri hükümet yanlısı insanların seminerlerine gitmeyi zorunlu tutuyorlar. Hatta yoklama alınıyor bazı seminerlerde.

7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?

Açıkçası okulum evime uzak olduğu için dersim olmadığı sürece okula gitmedim ve sosyal faaliyetlerle pek ilgilenmedim. Ama okulda güzel kulüpler var ve gayet aktifler. Bu bakımdan sosyal olarak yeterli bir yer İAÜ.

8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

Bölümümün zor olduğunu bilerek geldim. Bunun bilincine ilk başta varamamıştım, hatta ilk sınav haftamda sınavlara cok hazırlıksız yakalanmıştım. Nasıl çalışılacağını bile bilmiyordum ama bir yerden başlamak lazımmış tabii. En kolay sınıfın 1. sınıf olduğunu söylüyorlar, en zorunun ise 3. Ben de 1. sınıfı bitirdikten sonra (şu anda yani) aslında çok da zor olmadığını, başarılabileceğini gördüm. Bu yüzden dersleri önemsemek şart, öyle sınavdan 1 hafta önce çalışmakla geçilebilecek bi bölüm değil, hele 3'te ve 4'te hiç sanmıyorum.

9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

Eğitimcilerimizle alakalı hiç problemim olmadı, tabii ki lisedeki gibi sıcak ve samimi değiller ama bu öğrenci ilişkilerinde kötü oldukları anlamına gelmiyor. Mesafeliler diyebilirim ama gidip soru sorduğunuzda sizle ilgilenip sorunuzu cok güzel cevaplıyorlar. Sadece lisedeki gibi sınıfla sıcak temas halinde değiller diyebilirim.

10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

Bölümü bitirdikten sonra yut dışında çalışmanın çok mümkün olmadığını söylemişti hocalarımız. Zaten hukuk sistemlerimiz de çok farklı olabiliyor. Onun dışında okulda yurt dışına gitmek için bilgi verme adına seminerler oluyor.

11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?

Bunu 1. sınıf olduğum için bilemiyorum.

12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?

Eğer kafanızda bi meslek hayal etmiyorsanız küçüklüğünüzden beri ya da bikaç meslek düşünüyorsanız, iyi bi üniversite hedef olarak alınabilir. Akıllıca geliyor bana. Fakat aklınızda bi meslek varsa ve ben bunu yapmak istiyorum diyorsanız bence kesinlikle sıradan bir üniversiteye gidip o bölümü okumalısınız. Üniversitenin imkanlarından şikayetçiyseniz kendinizi geliştirmenin yollarını ararsınız, okulunuzu okuduğunuz süre boyunca bir şekilde sıyrılabilirsiniz üniversitenizden, kendinizi gösterebilirsiniz ve daha iyi şeyler olabilir.

13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

Öncelikle hukuk için sınava hazırlananlara sayısaldan eşit ağırlığa geçen biri olarak edebiyatı küçümsememelerini öneririm. Edebiyat önemli ve okumayı seven, en en azından tahammül edebilen biriyseniz bu bölümü seçin. Çünkü hocalar sizi çok sayfadan sorumlu tutuyor. Ezberleme değil anlamayla olduğunu düşünüyorum bölümümün, okuduğunu anlama. Tabii hafıza da önemli ama kanunların ezberletildiği bi ortam asla yok.

Hemen Hukuk Fakültesi bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!