1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

Hayır, 2. senemde kazandım. YGS sıralamamı net olarak hatırlayamamakla beraber yerleştirme sıralamam 133 binlerdeydi.

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

Tam anlamıyla hayalimdi, liseye başladıktan kısa bir süre sonra bu bölümü hedef edindim. Ailem sayesinde bu bölümle tanıştım diyebiliriz. Becerilerim ve ilgi alanlarım doğrultusunda bu sektörün hayatım boyunca severek içinde olacağım bir sektör olduğuna karar verdim... Birçok üniversitede aynı bölümü okuma imkanım varken, daha yüksek yerleri hedeflediğim için ikinci sene şansımı tekrar denedim.

3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?

Sürekli gelişen ve ilerleyen teknoloji nedeniyle mesleğe olan ihtiyaç her geçen yıl artıyor. Bilgisayar mühendisliği Türkiye'de kökü çok eskiye dayanmayan, yeni yeni gelişen bir bölüm olduğundan sektör içerisinde bu işin diplomasını almadan ilerleyen insanlar mevcut. Bu da işin ve sektörün mühendis çerçevesinde düşünen ve üreten insanlara ihtiyacını fazlasıyla artırıyor. Daha çok özel sektörde çalışma imkanı geniş olmakla birlikte, kamuda da alım söz konusu. Çok fazla dalı olan bir bölüm olduğundan doğru alanı seçip bu alanda kendini geliştirdiğin müddetçe birçok işin kapısı kolayca açılacaktır.

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?

Özel bir nedeni yok. Puanımın yettiği üniversiteler arasında en iyisi olarak gördüğüm için ilk tercihim burası oldu. İlk tercih için iki ihtimal vardı KTÜ ve Selçuk. Ben şehir olarak Trabzon'u istemediğim için Selçuk yazdım. Eğitim olarak pek bir fark görmedim o zamanlar, fakat teknik bir üniversite olması açısından daha iyi bir tercih olabilir.

5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?

Ben evde kalıyorum, evim şehir merkeziyle kampüse aynı mesafede diyebiliriz. Tramvayla yaklaşık 20 dk sürüyor, fakültemin tam önünde inebiliyorum. Şehir merkezi kampüse biraz uzak diyebiliriz, o yüzden öğrenciler genel olarak kampüse çok yakın olan Bosna Hersek mahallesini tercih ediyor. Hatta öğrenci mahallesi olarak da anılıyor.

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?

Okulda özellikle topluluklar aracılığıyla seminerler düzenlenmeye çalışılıyor.Yeterli-yetersiz kavramları biraz göreceli. Ankara ve İstanbul bu işin merkezi, oradaki eğitimler ve seminerler kadar yoğun diyemeyiz. Ama YHT ile bu şehirlere ulaşım rahat olduğu için büyük önemli seminerlere katılımı bu şehirden rahatça sağlayabiliyoruz. Hatta Ankara ve İstanbul'a yakınlığı bu şehri tercih etmemin nedenleri arasında.

7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?

Çok fazla kulüp var aslında ama pek aktif olduğu söylenemez. Biraz öğrencilerin ilgisizliğinden kaynaklanıyor olabilir. Üniversitenin sosyal olarak yeterli imkanları sunduğunu düşünüyorum. Ama ilgi alaka az olduğunda, imkanlar üst düzey olsa da herhangi bir canlılık göremiyorsunuz. Ama aksi olan ve büyük projelerde de imzası bulunan kulüplerimiz var tabii. Hatta bir iki sene önce bölümümüzün topluluğu BİLMÖK'e ev sahipliği yapmış.

8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

Sadece bölümümün değil genel olarak mühendisliğin zor bir eğitim süreci olduğunu söyleyebilirim. İyi yerlerde olabilmek adına ciddi bir disiplinden geçme mecburiyeti var. Özellikle, Selçuk gibi ygs/lys başarı sıralaması ortalama olan bir yerde, öğrenciler matematik ve fizik gibi derslerde güçlük çekiyor. Ben de onlardan biriyim. Ama matematik konusunda bir çok yere göre özenli ve iyi bir eğitim aldığımızı söyleyebilirim. Bölümüme gelecek olursak, alan dersleri ilk sınıftan başlıyor çok sıkı bir şekilde başlıyor. Ve her sene katlanarak devam edecek, yani birinci sınıf çok önemli diyebiliriz. Şartlı derslerin, yani birbirine bağlı olan derslerin sayısı yüksek, bu da her sene düzenli çalışmayı zorunlu kılıyor.

9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

Genel olarak çok ilgililer diyemesem de ilgisiz değiller. Tabi belirli derslerde bu ilgi oranı çok da olabiliyor. Ama yardımcı olmaya, öğretmeye açık eğitmenlerimiz var.

10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

Pek bilgim yok açıkçası. Düşünmediğim için konu hakkında araştırma yapmadım.

11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?

Özellikle iş ararken, Selçuk Üniversitesi'nin isim olarak pek bir ayrıcalığı yok. Ortalama ne kadar yüksek olursa durum değişebiliyor tabi. Zaten stajda da kurumlar genel olarak ortalamayı baz alıyorlar. Bu elemede büyük şirketler için geçerli. İkinci sınıf ve üçüncü sınıf yazında zorunlu staj var. Staj ayarlayamayan öğrenciler konusunda da okul yardımcı oluyor.

12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?

Kendim bu yol ayrımını bizzat yaşamış olduğum için oyumu kesinlikle ikinci yoldan kullanıyorum. Yani hayalim olan bölüm için sıradan bir üniversite seçmek. Her bölüm için aynı durum söz konusu mu bilmiyorum ama çok çalışma ve gayret bu alanda -birkaç üniversite hariç- iyi bir üniversiteden mezun birinin önüne geçirebilir. Mezun olduktan sonra sektöre 1-0, hatta 2-0 önde başladıkları kabul edilir bir gerçek. Ama kapatılmayacak bir açık değil. Hayaliniz olan bir meslekse hiç değil. Eğer bu hayatta ne yapmak istediğinize karar verdiyseniz nerede olduğunuzun pek bir önemi yok. Çünkü zaten en iyi yere gelene kadar mücadele edersiniz ve sonuç olumsuz bile olsa bu mücadele yapılan birçok işten çok daha kıymetlidir.

13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

Öncelikle şuradan başlayalım meseleye, bu tercih bir üniversite diplomasından çok hayatınızın geri kalanının tercihi olacak. Kendinizi iyi tanımalı, neyi yaparken mutlu olduğunuzu görmelisiniz. Boşverin sayısal rakamları, içi boş statüleri. Çok severseniz, onlar sizi bulacaktır. Bilgisayar mühendisliğine gelecek olursak günümüzün ve geleceğin mesleği diyebiliriz, bu alanda severek ilerleyebileceğinize inandığınız an kırın direksiyonlarınızı bu alana.Tercih aşamasına geçersek de bölümümün çalışma imkanı Ankara ve İstanbul'da yoğun olduğu için hedefiniz öncelikli olarak oralar olmalı. Çünkü bu, özellikle bu bölüm için çok iyi bir avantaj. Fakat buralara yetmeyen bir başarı sıralaması ile karşılaşırsanız moralinizi bozmadan yolunuzu buralardan geçirebilirsiniz ve inanırsanız bir gün kendinizi iyi yerlerde bulabilirsiniz. Bütün stresinizi, yorgunluğunuzu attığınızda sizi çok güzel bir üniversite hayatı bekliyor olacak. Başarılar...

 

Hemen Bilgisayar Mühendisliği bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!