1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

Evet ilk senemde kazandım. YGS sıralamam 80 bin civarı olmasına rağmen LYS'de geriledim. 110 bin civarı bir sıralamadaydım. Buradan asıl sınavın LYS (şu an AYT diye geçiyor sanırım) olduğu gerçeğini görebiliyoruz :)

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

Aslına bakılırsa çok hayalimdi diyemem ama son sene düşünmeye başladım endüstri mühendisliğini. Uzun soluklu araştırmalarım sonunda kişilik özelliklerime uygun olduğuna karar verdim ve 12 tercihimden 8'i endüstri mühendisliğinden oluşuyordu. Aile baskısı yoktu, ailem hangi mesleği seçersem seçeyim yanımdaydı.

3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?

Endüstri mühendisliği gerçekten çok geniş bir alana sahip. Makine ya da diğer mühendislik dalları gibi kısıtlı bir alana yönelmiyor. Yazılım, makine, inşaat gibi diğer mühendislik dallarının yanı sıra yönetim gibi dersler de alıyorsunuz üniversite hayatınız boyunca. Endüstri mühendisini fabrikada üretim mühendisi, kalite kontrol mühendisi/müdürü olarak görebileceğiniz gibi bir bankada veri analisti olarak da görebilirsiniz. Bu yönelim tamamen sizin ilgi alanınıza ve kendinizi nerede görmek istediğinize bağlı. Ben henüz kendimi nerede görmek istediğime karar vermiş değilim.

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?

Açık olmak gerekirse Süleyman Demirel Üniversitesini çok isteyerek seçmedim. Sınav sonrası hocalarımla bir tercih listesi hazırlamıştık ve 6. tercihimdi diye hatırlıyorum.

5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?

İlk sene özel bir yurtta kaldım, şu anda apartta kalıyorum. Isparta'da yaygın bir apart sistemi var. Kalacak yer sıkıntısı çekeceğinizi düşünmüyorum. Öğrenci şehri haline gelmiş durumda.

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?

Bölümümüzün Endüstri ve Kalite Topluluğu var. Neredeyse her ay etkinlikler, teknik geziler vb. düzenleniyor.

7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?

Sosyal olarak bir İstanbul, İzmir, Ankara değil elbette. Ben biraz sıkıntısını çekiyorum bunun. Büyük etkinliklerin çoğu İstanbul'da düzenleniyor bilindiği üzere ve öğrenci hayatı yaşadığımızı göz önüne alırsak hepsine katılmanız mümkün olmuyor, en azından benim için öyle.

8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

Her bölümün zorlukları olduğu gibi endüstri mühendisliğinin de var. Bunu bir zorluk olarak görmek ne kadar doğru bilmiyorum ama fazlasıyla geniş bir alana sahip olduğundan gelişim tamamen öğrencinin araştırmalarına bağlı. Okulda size sadece mesleğin temel dersleri veriliyor. Bununla yetinmek de araştırıp, kendini geliştirip fark yaratmak da sizin elinizde. İnanın kimse sizi yönlendirmeyecek, kendiniz bir şeyler yapmak zorundasınız.

9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

Gerçekten istediğinizi gösterdiğiniz taktirde kimse sizi geri çeviremez.

10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

Erasmus+ ile bir çok arkadaşım yurt dışında eğitim aldı.

11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?

Okul bize staj imkanı sunmuyor. Malesef belli başlı özel ve büyük üniversitelerde olduğu gibi şirketlerin staj maillerini almıyoruz. Tamamen size kalan bir şey. Örnek vermek gerekirse ben bu yaz üretim stajı yapacağım ve staj başvurularımı kariyer.net ve linkedin üzerinden yaptım.

12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?

Ben bölüm tercih edip anadoludaki bir üniversiteyi tercih ettim. Şu an istediğim bölümü okuyorum ve mutluyum. Kendinizi geliştirmek her yerde mümkün diye düşünüyorum.

13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

Endüstri Mühendisliğini şiddetle tavsiye ediyorum. Eğer gerçekten sürekli yeniliklere ve gelişime açıksanız okumanız gereken bir bölüm. Bu hayatın sadece size ait olduğunu unutmayın arkadaşlar, umarım hepiniz istediğiniz yerlerde olursunuz :)

 

Hemen Endüstri Mühendisliği bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!