1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

Lisede TM alanında okumama rağmen ilk senemde kazandım, YGS sıralamamı hatırlamıyorum ama okuluma DİL puanıyla 7.900 gibi bir sıralamayla yerleştim.

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

Annem hukuk okumamı istiyordu ve sırf bu yüzden lisede TM okudum, hem de matematiğe ilgim ve yeteneğim olmadığı halde. Benimse dil okumak hep hayalimdi ilkokuldan beri. Neyse ki temelden ingilizcem sağlamdı ve hayalimi gerçekleştirdim.

3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?

Bölümümün iş imkanları sanılanın aksine oldukça çeşitli sektörlerde mevcut. Şirketlerin uluslararası ilişkiler bölümünde, tercümanlık, çevirmenlik ve en yaygını, bir formasyonla öğretmenlik alanlarında işler bulmak mümkün. Benim şimdilik planım ve hedefim, mezun olduktan sonra üniversitemin akademik kadrosuna katılmak ve öğretim üyesi olmak.

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?

Tobb Etü'nün üç dönemli bir okul olması ve staj sistemindeki "ortak eğitim" adı verilen sistem benim ilgimi çekti. Okula bizzat gelip hocalar ve öğrencilerle konuştuktan sonra da ben buraya geleceğim dedim.

5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?

İlk 3 aylık dönemde hazırlık okudum ve bu süre zarfında yurtta kaldım çünkü ailem Denizli'deydi (Yurdu gerçekten tavsiye ederim, hem şartları iyi hem de okulun dibinde). Bu ilk dönemden sonra hazırlığı geçtim ve bölüme başladım, bu arada ailem Ankara'ya taşındı. Çankaya'da oturuyorum ve okula ulaşımım kısmen kolay, 2 dolmuş veya 1 dolmuş-1 otobüs ile 1 saatten kısa sürede okula ulaşabiliyorum.

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?

Evet mevcut olduğunu düşünüyorum. Dönem dönem yabancı dil ve edebiyata dair etkinlikler, yarışmalar ve seminerler düzenleniyor.

7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?

Özellikle kulüp sayısı bence gayet iyi. Neredeyse her bölüme, her ilgi alanına hitap eden sosyal topluluklar var.

8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

Okul ile başlamak istiyorum çünkü bildiğiniz üzere Tobb 3 dönem ve Mayıs-Ağustos arası yaz dönemi olarak geçiyor. Herkes tatildeyken okula gelmek, vize-final uğraşmak zor geliyor öğrencilere fakat ben memnunum. Kişiden kişiye göre değişir. Bölüme gelecek olursam da henüz 1. sınıfım ve çok bir zorluğunu görmedim, duymadım da. Umarım görmem de duymam da :)

9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

Hocalarım çok ilgili, sevecen ve hoşgörülü. Her konuda ellerinden geldiğince yardımcı oluyorlar, rehber olup yol gösteriyorlar. Hepsine çok teşekkür ediyorum.

10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

Az önce bahsettiğim gibi ortak eğitim kapsamında, stajınızı yurt dışında ayarlayıp okulun da desteği ile farklı bir ülkede yapabiliyorsunuz. Ayrıca Interrail, Erasmus ve Work and Travel gibi imkanları da sunduğunu çok fazla bir bilgim olmamakla birlikte biliyorum.

11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?

Kesinlikle hayır. Stajlardan sonra staj yaptığınız yer mezun olduktan sonra sizi kalıcı olarak işe almak isteyebiliyor ve okul da bu süreçte yardımcı oluyor.

12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?

Sanırım tercihimi hayalim olan bölüm ve sıradan üniversiteden yana kullanacağım. Çünkü ilgi alanları ve hayaller çok önemli. Eğer o bölüme ilginiz yoksa ve sırf iyi bir üniversite diye tercih ederseniz er ya da geç pişman olabilirsiniz. Hayallerinizin peşinden gidin.

13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

Eğer Ankara ile bir probleminiz yoksa (deniz yok, sakin şehir vs.) mutlaka üniversitenin tercih günleri adlı tanıtım günlerine gelebilme imkanınız varsa gelin ve edinebildiğiniz kadar bilgi edinin, akademik kadroya bakın, öğrenci işlerini arayın... Hepinize başarılar dilerim.

 

Hemen İngiliz Dili ve Edebiyatı (İngilizce) bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!