1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?


Evet,ilk senemde bu okulu kazandım. YGS'de 55k, LYSde 44k'ydı.


2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?


Seçtiğim bölüm hayalim değildi.Sağlık alanından başka alan düşünmedim.Ygs' den sonra bir tanıdığımın önerisiyle bölümü araştırdım.İnsanlarla iletişim içinde olacağım bir sağlık alanı olması beni bu bölüme ısındırdı.Bir şekilde insanlara yardımcı olmak beni çok mutlu ediyor.Aile baskısı olmadı,istediğim için bu bölüme geldim.


3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?


İş imkanları oldukça fazlaydı aslında.Fakat şuan her bölümde olduğu gibi mezun sayısı arttıkça çalışma imkanı azalıyor ama ben olumlu düşünmeye çalışıyorum.İnsanların bu bölüme ihtiyacı var.Dikkat ederseniz her gördüğünüz insanın fizik tedaviye ihtiyacı var.Gün geçtikçe buna duyulan ihtiyaç daha da artıyor.Böylece zamanla iş imkanı daha da artacak diye düşünüyorum.Nerede çalışabiliriz diye soracak olursanız;yeterli materyalle kendi fizik tedavi merkezini açabilirsin,devlette/özelde çalışabilirsin,spor salonlarında çalışabilirsin,spor kulüplerinde sporcularla çalışabilirsin,rehabilitasyon merkezlerinde çalışabilirsin,masaj merkezlerinde çalışabilirsin.


4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?


Açıkçası üniversite seçmek gibi bir durumum yoktu.Tercih döneminde birkaç özel üniversite araştırdım.Eğitim sistemini beğenmediklerim oldu dolayısıyla öne devlet üniversitelerini sıraladım.Bana soracak olursanız siz özel üniversite düşünüyorsanız önceden mutlaka araştırın,yorumları okuyun ve imkanınız varsa üniversiteyi görmeye gidin.Tercihler açıklandıktan sonra Trakya üniversitesini araştırdım.Sağlık alanında iyi bir üniversite olduğunu öğrendim.


5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?


Özel yurtta kalıyorum.Okula ulaşımımı otobüsle sağlıyorum.Edirne öğrenciyle beslenen bir il olduğu için kalabalık bir şehir değil.Ulaşım da bundan dolayısıyla zor değil.Okula 20-25 dk arasında ulaşıyorum.


6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?


Evet,olabildiğinde seminer mevcut.Bölümümüz bu konuda çok iyi.Haftada mutlaka 2 gün bölümümüzle alakalı seminerlerimiz oluyor.Bu seminerler bölüm hakkında daha çok bilgilenmemize yol açıyor.


7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?


Sosyal anlamda yeterli bir yerde okumuyorum.Edirne çok küçük bir şehir.Gezebileceğimiz,eğlenebileceğimiz yer sayısı çok az.Kulüp faaliyetleri evet çok fazla ama ilgi çekici değil.


8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?


Her bölümün zorlukları vardır tabii ki ama sağlıkla alakalı bir bölümün özellikle insan yapısıyla alakalı bir bölümün ne kadar sor olduğunu tahmin edersiniz.Ezber gerektiren,çalışınca olan bir bölüm korkmayın.Sadece bizi üzen resmî stajların kaldırılmış olması.Bizim bölümümüz pratik üzerine kurulu.Teorik bilgi ne kadar iyi olursa olsun pratik olmadan olmaz.Üst sınıflardan öğrendiğim kadarıyla FTR'nin en zor dönemi 2.sınıf ve 3.sınıf dönemi.4.sınıfta tamamen hastanede çalışıyoruz.Sadece sunumlarımız ve az sayıda sınavlarımız var.


9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?


Eğitimcilerin ilgi düzeyi oldukça yüksek.Öğreten ve öğrenmemiz için oldukça çabalayan insanlar mevcut.Hepsi alanında uzman kişiler.Bölümü sevmemin diğer bir yanı da bu.Onları gördükçe ufkum açılıyor.Bize verdikleri bildiler sayesinde daha umutlu bakabiliyoruz.Benim için önemli olan FTR bölümünden mezun olan insanların dersimize girecek olmasıydı,bu yönden şanslıyım.


10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?


Okulun yurt dışı imkanlarıyla alakalı pek bir bilgim yok. Erasmus düşündüğüm zamanlarda araştırmıştım ve gideceğimiz ülke sayısı çok azdı ve açıkçası bilgi olarak bana bir şey katmayacak yerlerdi.


11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?


Okulum resmî stajları kaldırdı fakat okulda bulunan fakülte hastanesi bize bu konuda çok yardımcı oluyor.İsteğe bağlı olarak hocalarla konuşup istediğin zaman fakülte hastanesinde staj yapabiliyorsun.Çalışma imkanı hakkında bir bilgim yok.


12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?


Hayalim olan bölüm için sıradan üniversiteyi tercih ederdim çünkü hayatımın sonuna kadar bu mesleği yapacağım ve önemli olan asla sıkılmadan devam ettirebilmem.


13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?


Bu konuda bir problem yaşadığımız için bilgilendirmek istiyorum.Bizim mesleğimiz dokunmayı içeren bir meslek grubu.Lütfen bunu bilip de bu bölüme gelin.Her şeyden önce biz birbirimizin üzerinde uygulama yapıyoruz.2.sınıftan itibaren uygulamalı derslerimiz başlıyor.Bu konularda hassas olanlar bir kez daha düşünsün derim.Eğer ki merak ettiğiniz bir konu olursa ya da sormak istediğiniz,yardımcı olamadığım bir konu olursa yazabilirsiniz.Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana :)


Hemen Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!