Trakya'nın en büyük ve kapsamlı hastanesi Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi olan gönüllümüz, stajlardan sosyal kulüp faaliyetlerine, şehir imkanlarından akademisyenlerin tutumuna kadar birçok konuya değindiği bir röportaj verdi. Hem İstanbul'a bir adım mesafede olsun hem de bulunduğu konumun göz bebeği olsun istiyorsan Edirne'yi bir araştırmalısın, belki de hayallerinin kapısı çoktan açılmış seni bekliyordur!

1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

Hayır, ilk senemde değil. Sıralama olarak 19 bin civarındaydım, çoğu bölüm yetiyordu ancak sınava hazırlanış biçimim ve ciddiye alışım beni hiç tatmin etmedi. O yüzden ikinci şansı verdim kendime, YGS-9316 LYS-8492 sıralama yaptım. Unutmayın, 2. seneye hazırlanmanızdaki sebep sıralamanızdan çok sınava hazırlanışınızın sizi tatmin edip etmemesi. Yoksa sınava tekrar hazırlanırken kendiniz için yeterli motivasyonu bulamayabilirsiniz.

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

Kesinlikle hayalim değildi. Açık konuşmak gerekirse aile ve çevre baskısı da vardı tıp için. Gerçi mesleki olarak tam bir hayalim de yoktu. O yüzden birazcık gönülsüz de olsa yazdım. Ama işin iyi yanı bölüme başladıktan sonra sevmeye başladım. Beklediğimin çok ötesinde uçsuz bucaksız bir bölüm. Unutmayın, her tıp mezunu sadece doktor değil aynı zamanda bilim insanı da olur.

3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?

Tıpta sen işi değil iş seni buluyor gibi bir şey. Bitirdikten sonra eğer TUS'u ilk seferde kazanamazsan devlet seni atıyor, zorunlu hizmetini yapmaya başlıyorsun. Benim hedefim, gerçekten hayatım boyunca yapmaktan zevk alabileceğim uzmanlık alanına karar verip TUS'ta orayı kazanmak ve tamamen işimi yaparken haz almak.

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?

Çoğu klişeyi sevmem ve ona göre hareket etmem ama "En iyi okul, eve en yakın olandır." sözünü bizzat uyguladım... İstanbul'daki okulları kazanamayınca ben de en yakındakine gittim.

5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?

Yurtta kalıyorum. Okula ulaşım sorun değil çünkü Edirne'nin çoğu yerinden tek otobüsle okula 10 dakika civarında ulaşabiliyorsunuz. Şehrin sevdiğim yönlerinden biri de bu.

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?

Çok katılmasam da gördüğüm kadarıyla yeterli olduğunu düşünüyorum. Her yıl ulusal ve bölgesel kongrelere katılım gösterip aynı zamanda ev sahipliği de yapıyor.

7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?

Sosyal yönden fazlasıyla yeterli çünkü şehir tam anlamıyla öğrenci şehri. Ama uyarmam da gerek, eğer normalde İstanbul'da oturuyorsan şehir ilk yıl çok çok küçük gelecek gözüne. İstanbul'un herhangi bir ilçesinden daha küçük bir yerleşim yeri. Gezilecek alanlar kısıtlı ama çok güzel doğal ve tarihi güzelliklere sahip. Kulüp ve proje faaliyetleri de çoğu şeyi karşılayacak kadar var. Ama şehrin küçük olması imkanları kısıtlamıyor dersem de yalan olur. Bu konuda çok beklenti içinde olmamakta fayda var.

8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

Bir kere şunu belirtmek istiyorum. Tıp kazanan herkes okuyabilir de bence. Tıp kolay değil, kolay dersem yalan olur. Ama zorluk seviyesi de müthiş üst düzeyde değil. Hatta çalıştıkça gerçekten zevk alınan bir bölüm. Benim tıp hakkında bir sözüm var -patenti bana ait :D- "Tıpta zor olan şey dersler değil, derslere düzenli çalışabilmek". Çalışmak fiziksel zorluğu, son senelerde ve meslek hayatında da sıklıkla bahsedilen psikolojik zorluğu da fazlasıyla önemli. Çünkü meslekte yaşatmak kadar ölüme ve kazalara şahit olmak da ne yazık ki bu işin ayrılmaz bir parçası... Üst sınıflarda da umarım bu psikolojik zorluğa alışabilirim, ümidim o yönde. Okulun kendi zorluğundan da bahsetmek gerekirse sınav sistemimiz geçen sene değişti. Kurul+Sene Sonu Sınavı, komite sistemine benzer bi yapıda. Ne yazık ki sistem yeni olduğu için gerçekten sinir bozucu sıkıntılar var ve ne yazık ki diğer okullardaki arkadaşlarımla konuşmalarımdan çıkarımla okulumun tıplar arasında zor olanlardan olduğunu söyleyebilirim :/

9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

İlk okul ve lisede de olduğu gibi hocadan hocaya fark var. Gerçekten yol gösteren, değer katmak isteyen hocalarımız olduğu gibi sadece "Dersimi anlatırım, gerisi beni ilgilendirmez." diyen hocalar da mevcut. Ama sizin hocalara olan karşı yaklaşımınız ve tutumunuz da çok önemli. Çünkü hocalara ulaşmak ve iletişim kurmak gayet basit. Yeter ki onlara ilgili ve hedefleri olan birisi olduğunuzu gösterebilin.

10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

Okulum bildiğim kadarıyla yurt dışı için gerekli akreditasyon çalışmalarını yapıyor ve önem gösteriyor. Ancak yurt dışı olayına tam olarak hakim değilim. Bir şey söylersem sizi yanıltmış olurum bilmediğim için.

11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?

Tıpta staj zaten 4. ve 5. sınıflarda hastanede yapılıyor. Ama bizim okulun güzel yanı Trakya'nın en iyi ve büyük hastanesi olduğu için görülebilecek ve kazanım elde edilebilecek yeterli hasta hastanemize gelmekte. Tecrübe edinebilme açısından bu önemli bir detay.

12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?

Bu aslında bölümden bölüme değişebilecek bi soru. Eğer gerçekten bir mesleği istiyorsanız ve o mesleği yapabilmek için o bölümü okumanız şartsa (tıp, diş, mimarlık vb. gibi) kesinlikle hayallerinizdeki mesleğin bölümüne gidin. Ama kafanızda belli bir meslek yoksa ve mutlu olduğunuz şey için o bölümü okumanız gerekmiyorsa ortam ve sosyal olanakları yüksek olan bir üniversiteye gidip, aileniz için bir şekilde o diplomayı alın ve zamanınızın çoğunu hayalleriniz için ayırın :)

13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

Tıp kazanmak istiyorsanız zaten sınavda bütün dersleri yapmak zorunda olduğunuzu da biliyorsunuzdur. Benim genel olarak üniversiteye hazırlanan kardeşlerime tavsiyem, her şeyin "temelini" çok iyi bilin ve bildiklerinizi yapabilin. Çünkü önemli olan çok ve detay bilmek değil. İşin temelini bilip, onu soruda çözüme dökebilmek. Bu kuralın aynısı birebir tıpta da geçerli. Ve size bir uyarı, ilk başlarda üniversite ve meslek konusunda, hayatta alacağınız kararlarda sizin için her türlü çabayı ve emeği gösteren ailenizi mutlu edecek kararların sizi de mutlu edeceğini sanacaksınız, onların yüzü gülsün diye çabalayacaksınız ve kendi yüzünüzdeki gülümsemeyi unutacaksınız. Ama unutmayın ki sizin yüzünüz güldükçe onların yüzü zaten güler, sınavda ve en önemlisi hayatta hepinize mutluluklar :)

Hemen Tıp Fakültesi bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!