1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?


Evet ilk yılımda kazandım.


2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?


Açıkçası her ne kadar sayısalcı olsam da mühendis olmayı pek planlamıyordum, hayalim Mimarlık'tı ama tercih döneminde meslekleri araştırmaya başladım ve bana en uygun olarak hem puan hem beceri anlamında bu bölümü seçmeye karar verdim. Ailem her zaman destekçim oldu ve üzerimde emeği geçen anneme bu konu hakkında ne düşünüyorsun, olsun ister misin dediğimde çok sevindi ve benim yanımda oldu. Onun dışında çevre baskısı yaşamadım. Zaten ailenizden sonrası da pek mühim değil.


3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?


Laboratuvarlarda yemeklerin kontrolünü yapabilir veya isterseniz bir gıda firmasında gıda mühendisi olarak çalışabilirsiniz. Akademisyen olmak isterseniz iyi bir ortalama ve yabancı dille bu mesleği de seçebilirsiniz.


4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?


Uludağ Üniversitesi çok köklü bir okul ve çok da başarılı bir okul. Akademisyen sayısı olsun, verilen eğitim olsun bunları çok araştırdım ve bu üniversitede okuyarak iş hayatımda iyi bir yere geleceğimi düşündüm. Bu yüzden bu okulu seçtim ve memnunum.


5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?


KYK yurdunda kalıyorum, Bursa gelişmiş bir şehir olduğu için ulaşımda sıkıntı yaşamıyorum. Metro veya otobüsle okula kolayca ulaşım sağlanabilir.


6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?


Evet.


7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?


İstek ve becerilerinize göre pek çok kulüp var her bölümün toplulukları var öncelikle bunun iş hayatı için önemli olduğunu düşünüyorum. Hobi olarak da pek çok faaliyet bulunmakta.


8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?


Evet mezun olan bir arkadaşımdan aldığım bilgilere göre uygulama açısından diğer üniversitelere göre çok daha iyi. Gıda mühendisliği genel olarak mühendislik fakültesinde ama Uludağ'da Ziraat Fakültesinde. Bu da daha çok uygulama demek :)


9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?


Ben henüz yeni 1. sınıfım ve bunu da arkadaşımın anlattığı şeylere göre cevaplayayım. Her hoca aynı değil ve dolayısıyla sıkıntı yaşadıkları olmuş ama genel olarak iyi olduğunu söyledi.


10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?


Erasmus ve Isaac programları mevcut. Ama detaylı olarak tam bilmiyorum.


11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?


Okulda eğitim sürecinde 45 günlük staj yapıyoruz. Daha sonra kendimiz buluyoruz.


12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?


Öncelikle özel üniversiteler için ayrı konuşmak istiyorum, ciddi anlamda başarılı özel üniversiteler var sözüm onlardan dışarı ama istediğiniz bölümü özelde okumak yerine devlette okuyun çünkü özelde iş imkanınız kısıtlı (eğer sağlık alanı dışındaysa). Bunun dışında daha düşük puanlı olup istediği meslekse oraya gitmeleri tercihim çünkü eğitim 4-5 yıl ama hayat bundan çok daha fazla, bu yüzden istedikleri mesleğin peşinden gitsinler diyorum :)


13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?


Öncelikle mühendislik seçecek olduğunuz için ana derslerinizi sevmeniz önemli, eğer bu dersleri yapamayacaksanız ve sevmeyecekseniz başka bir bölüme yönlenin ki bunu diğer senelerde yapmak çok daha zor olacak :)


Hemen Gıda Mühendisliği bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!