Hak, adalet, özgürlük! Bir insan, bir ömürde daha ne kadar güzel şeyler için emek harcayabilir? Sen de avukat, savcı, hakim olabilirsin. Ülken için, gelecek için, çocuklar için güzel işler yapabilirsin. Okumayı seviyor musun? Engeller ile mücadele edebilir misin? Sana güveniyoruz! Zorluğu yok mu? Her bölümün elbet zorluğu var. Hukuk da kalın kitapları, terimleri ve derslerin içeriğinin ağırlığıyla ilk sene insanı oldukça yoruyor. Ya sonra? Alışıyor, seviyor ve tutkuyla bağlanıyorsunuz. Unutma, üniversiten ve bölümün ne olursa olsun yalnızca sevdiğin şeyi sonsuza kadar başarabilirsin.

İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?


Evet, 2016 sınavına girdim ve girdiğim yıl da yerleştim. Anadolu lisesi çıkışlıyım.YGS-5 sıralamam 44992 396 puan, TM-3 sıralamam da 18.449 437 puan idi.


1-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?


Evet, orta okulda ben savcı olacağım diye tutturup hep hukuk fakültesi hedefli hazırlandım.Aile baskısı hissetmedim çünkü zaten hukuk çok istiyordum onlar da isteğime saygı duydular.Bence memnun da oldular :)


2-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?


Dediğim gibi savcı olmak en büyük arzum ve hayalim.Savcı olup insanların hukuk hayatına bir nebze parmak değdirmek, hukuk yaşamında ismimin geçmesini hedefliyorum.Akademik kariyerimi de bu iş üzerinden geliştirmeyi planlıyorum.


3-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?


Açıkçası özellikle burası olsun demedim.Tercih döneminde ailemle oturup 'okunabilecek şehir' kriteri üzerinden tercihlerimi yaptım.Hepsi hukuktu ve Uludağ benim 9.tercihimdi.Uludağ'ı tercih listeme alma nedenim ise akademik kadrosunun tanınmış isimler olması, şehrin güzel olması ve ana kampüsün öğrenciler açısından elverişli olması, Uludağ'ın tanınmış bir üniversite olmasıydı.


4-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?


Evet, ilk yılım yurtta geçti.Yürüyerek 15 dk da okula ulaşıyordum.Bizim kampüsümüze giden herhangi bir otobüs vs. yok.Fakat ana kampüs (Görükle) içinde çok sayıda şehir içi dolmuş dolanıyor.Bilmeyenler için söyleyeyim Hukuk Fakültesi Gemlik ilçesinde.Ana kampüse taşınma işlemleri henüz tamamlanmadı. Görükle ile arasında 1 saat mesafe var ve metro ile şehiri çi dolmuşlar aracılığıyla ulaşımımızı sağlayabiliyoruz.Bursa ulaşım konusunda biraz pahalı tarifeleri olan ama oldukça gelişmiş bir şehir.


5-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?


Hukuk Fakültesi olarak buna orta derecede bir aktivite gösteriliyor.Az diyemeyeceğim çok da diyemeyeceğim.Ana kampüste çok sayıda seminer oluyor fakat o da Hukukçular olarak bizi çoğu zaman ilgilendirmiyor.Siyasi veya medyatik biri geldiği zaman gidebiliyoruz.


6-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?


Hukuk fakültesi olarak öğrenci kulüpleri faaliyetler gösteriyor. Okula ilk başladığınızda oryantasyon denen bir programla ana kampüse gidiyorsunuz oradaki öğrenci kulüplerine de üye olabiliyorsunuz.


7-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?


Her bölümü elbet zorluğu var.Hukuk da kalın kitapları, terimleri ve derslerinin içeriğinin ağırlığıyla ilk sene insanı oldukça yoruyor. Sevmiyorsanız gerçekten katlanamazsınız.Üst sınıflarda ders ağırlığı(kitap ağırlığını da kastediyorum :D) giderek artıyor. Fakat artık biraz mantığına hakim olunduğu için ilk seneki bocalamadan kurtuluyorsunuz. Sürekli okumanız ve kendinizi geliştirmek zorunda olmanız yüzünden tempo isteyen bir bölüm.


8-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?


Açıkçası dersimize giren hocalarımız bizimle iletişimi güçlü, şakalaşan bizi sıkmayan hocalar.Genç bir kadroya sahip olması nedeniyle hocalar ve asistanlarıyla aramızda hiç iletişim güçlüğü yaşamıyoruz.Bizi saygıyla dinliyorlar ve atılan mesajlara gerek sosyal medyaları gerekse e-mailleriyle dönüş yapıyorlar.Bazı hocalarımızı telefon arayıp sıkıntımızı dile getirdiğimiz zamanlarımız da oldu.Sınavlarda ise aynı tatlılığı ve kolaylığı maalesef sağlamıyorlar.Oldukça düşünmeye yönelik, kanun ve anayasayı yorumlayıp mukayese yapmaya sevk eden zordan bir tık daha kolay sınav sorularıyla güldürdükleri kadar ağlatabiliyorlar da.


9-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?


Evet, Erasmus sayesinde yurt dışında okumaya giden öğrenciler oluyor.Ayrıca fakültede yurt dışından gelmiş arkadaşlarımız da var.Farabi ve Mevlana Programları da mevcut fakat bunun yurt içi bir değişim olduğu yönünde eksik bilgim var.Merak edenlerin araştırmasında yarar olduğunu düşünüyorum.


10-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?


Hayır böyle bir durum yok.Hukukta 4.sınıfı bitirdikten sonra kendiniz gidip istediğiniz bir avukatın yanında staja başlıyor ve 1 yıl bu stajı yaparak avukat olabiliyorsunuz.Okulun bu konuda bir müdahalesi veya yönlendirmesi mevcut değil.


11-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?


Ben hayalim olan ama normal bir üniversiteye gitmeyi seçerdim.Nitekim öyle de oldu.Adı duyulmuş üniversite ama istemediğim bölüm olan yerler de tutuyordu fakat ben hayalimi seçtim. Sahip olduğunuz ve başkalarının hiçbir şekilde oraya elini uzatıp sizi rahatsız edemeyeceği, kendinize has nadir yeriniz hayal dünyanız.Orada özgürsünüzdür ve orada yaşadığınız şeyleri gerçek hayata entegre ettikçe yaşamaktan zevk alırsınız.Ben hayallere gerçeklik boyutu vermeyi, onları canlı bir forma sokmayı her zaman tercih ediyorum.


12-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?


Hayallerinizin ipini bırakmayın ve hep en iyiyi hedefleyin. Okumayı sevmeniz ve kitap okumaya düşkün olmanız hem sınav senenizi hem de akademik hayatınızda işinizi kolaylaştırır.Hukuku seviyorsanız mutlaka yazın, sadece şöhretine veya imkanlarına bakıp yazmayın.Bu iş sizin mesleğiniz olacak ve ömrünüz onunla geçecek. Ayrıca sadece sizi değil size ihtiyacı olan sanıkların, müvekkillerin de hayatı söz konusu.Verdiğiniz hakkaniyete uygunsuz bir karar veya savunma o insanların da yaşamında dalgalanmalara neden olacak.Benim YGS-LYS serüvenim 11.sınıftan başlamıştı.Size de her sınıfa, senesinde güzelce çalışıp 11'de YGS çalışmanızı hızlandırmanızı tavsiye ediyorum.Çünkü son senede yetişmeyebiliyor. LYS'ye çok önem verin çünkü sizi uçuracak da dibe batıracak da o.Diploma notunuzu yüksek tutmaya da bakın diyorum henüz lise hayatının başında olan kardeşlerime.Tercih tayfası ise tutmaz diye yüksek yerleri yazmamazlık yapmasın.Benim de tutmuyordu, yazdım ve 2 bin kişi üzerimdeki üniversiteye girdim.Her yıl giren öğrenciler ve seviyeleriyle beraber sıralamalar, puanlar yerinden oynayıp hoş sürprizler olabiliyor. Sıralamanızdan 2-3 bin aşağıdaki yerleri de yazın ki açıkta kalmayın.Kazandıktan sonra da yabacı dil ve lisans hayatınız yönünden kendinizi olgunlaştırın. Bu sizi birçok mezun arasında öne atacak.Uludağ Üniversitesi'ne gelirseniz de mutlu olacağınıza inanıyorum, biz sonradan sevdik çünkü :)


Hemen Hukuk Fakültesi bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!