Uludağ Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı öğrencisi Gülsün Yılmaz, bölümün zorluklarını ve hayallerine olan inancını anlattı! Aslında her şey sen daha çocukken başladı değil mi? İlkokulda arkadaşların kumdan kaleler yaparken sen kucağında kitaplarla bir bankta, bir ağacın altında ya da sıranda oturuyordun. Ve büyüdün... Çok şey değişti hayatında ama kitaplara, edebiyata ve okumaya olan susuzluğun hiç dinmedi. İşte tam da senin için ve sana göre olan bir röportaj burada!

Yoksa sadece Türkçe bilmenin yetmediğini kimse sana söylememiş miydi?

1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

Evet ilk senemde kazandım. Yanlış hatırlamıyorsam YGS'de sıralamam 90 bin civarıydı, LYS'de TS-1 sıralamamı 33 bine çekmiştim.

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

Evet, hep öğretmen olmak istiyordum zaten. Akademik olarak kendimi geliştirmek istediğimden Edebiyat Fakültesi tercih ettim, ailem ilk başlarda bu bölümü tercih etmemi pek istemedi ama sonra kararıma saygı duydu :)

3-Bu mesleği bitirdikten sonra ne yapmayı hedefliyorsun?

Tabii ki hedefim öğretim görevlisi olarak okulumda kalmak ama dediğim gibi en başından beri öğretmen olmak istiyordum. Bu sebeple herhangi bir lisede/okulda öğretmenlik yapabilmek benim için hedefime ulaşmak olacak :")

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden okuduğun okulu seçtin?

Yaşadığım şehre yakın oluşu öncelikli sebebimdi. Tabii verdiği eğitim, sağladığı imkanlar da çok cazipti. Bu yüzden bu okulu tercih ettim.

5-Yurtta mı kalıyorsun, okulun ulaşımı nasıl?

Evet, yurtta kalıyorum. Okula yürüyerek bile ulaşabiliyorum. Zaten kampüs içerisinde çokça şehir içi otobüs mevcut, bu sebeple ulaşım konusunda bir sorun yaşamıyorum.

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu? Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun?

Evet, sık sık seminerler, konuşmalar, sempozyumlar düzenleniyor. Kendimizi geliştirebilmemiz için bir çok imkan tanınıyor.

7-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

Bölüm oldukça zor bir bölüm. Sık sık kütüphanede araştırma yapmamız gereken derslerimiz var; bu sebeple araştırmayı, okumayı seven birisinin tercih etmesi gereken bir bölüm. Ayrıca dersler arasında birçok güncel olmayan dil öğrenmemiz gerekiyor (Osmanlıca, Köktürkçe vs.). Bu sebeple bu bölümü tercih etmek isteyen iyice bir düşünsün derim ben.

8-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

Genel olarak zorlayan tipler ancak bir sorun olduğunda asla sorununuzu çözmeden başlarından savacak insanlar da değiller.

9-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

Bu konuda herhangi bir fikrim yok ancak merak edenler Uludağ Üniversitesinin sayfasından ulaşabilirler.

10-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor? 

Benim bölümümde yapmam gereken bir staj olmadığı için bu konuda da bir fikrim yok maalesef.

11-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi? Yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi?

Bence iyi bir üniversitede eğitim görmek çok daha önemli. Hayalim olan bir mesleği öylesine bir üniversitede okumak istemezdim açıkçası ben, bence 4 yıl boyunca okuduğunuz okul sizi her yönden geliştirebilmeli. Bu yüzden ben kesinlikle iyi ve duyulmuş üniversiteyi tercih ederdim.

12-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

Okumayı ve araştırmayı sevmeniz hem bütün hayatınızda hem de bu bölümde size büyük kolaylık sağlar. Bu bölümü tercih ederken bolca araştırmanız ve okumanız gerektiğini asla unutmayın. En önemlisi asla "yeter ki bir yer tutsun" diyerek tercih etmeyin çünkü her şeyden önce siz birer eğitimci olacaksınız ve yeni bir nesil yetiştireceksiniz. Bu mesleği ömür boyu yapacaksınız bu yüzden sevmeniz çok önemli. Bence Bursa bir öğrenci için çok uygun bir şehir, okul haricinde bol bol tarihi yerler de gezersiniz :) Umutsuzluğa kapıldığınız zamanlar olabilir ama pes etmeyin, hayallerinizin peşinden gidin.

Umarım her şey gönlünüzce olur! :")

Hemen Türk Dili ve Edebiyatı bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!