1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

İkinci senemde kazandım, lise öğrenimimi sözel olarak aldım ancak ilk senemde hedefim olan YTÜ Edebiyat'a giremeyince mezuna kaldım. Daha sonradan alan değiştirerek TM'den tercih yaptım. İlk sene YGS sıralamam 168 bindeyken mezun senemde 225 bine kadar düşürdüm, açıkçası moral olarak beni pek fazla etkilemedi. İlk sene TMsınavına girmediğim için puanım mevcut değil. Bölüme girdiğim sene ise TM-3 sıralamam 160 bin civarındaydı.

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

Aile veya çevreye bağlı baskı hiçbir zaman olmadı. “Senin hayatın ve geleceğin” lafı ailemin eğitim hayatım adına mottosu olmuştu. Seçtiğim bölüm tercih dönemine kadar aklımda yoktu çünkü belli bir hedefle çıkmıştım yola. Ancak ilerleyen zamanlarda önümde daha iyi seçenekler olduğunun farkına vardım.

3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?

Aslında iş imkanlarını genelleyemeyiz ancak daha çok Dış İşleri Bakanlığı ve kurumsal firmalar öncelikler arasında bulunuyor. Bunun haricinde insan kaynakları departmanı, ticaretle uğraşan şirketlerin iletişim departmanları gibi birden fazla seçenek mevcut. Hatta bölümün bulunduğu fakülteden kaynaklı olarak belli ders ve sınavları verdikten sonra idari yargı hakimliği bile seçenekler arasında. Benim gelecek planlarım arasında Dış İşleri Bakanlığı ilk sıralarda yer alıyor ancak daha sonraki dönemlerde akademisyen olarak devam etmeyi düşünmüyor değilim.

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?

Okulum bölüm açısından oldukça köklü bir geçmişe sahip ülkemizde açılan ilk üç Uluslararası İlişkiler kürsüsünden biriyiz. Ayrıca diğer okullara nazaran hocalarımız farklı bölümlerden değil, ilgili olduğumuz bölüm ve branşlardan mezun, bu çok büyük bir etken oldu. Bursa’nın en az İstanbul ve Ankara kadar kozmopolit bir yapıya sahip olması ve güçlü bir ticaret merkezi olması da okulu daha cezbedici bir hale getiriyor.

5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?

Evde yaşıyorum, ulaşım konusunda da oldukça rahat. Zaten kampüsün kendine ait bir yerleşim alanı mevcut, çoğu öğrenci oradaki apart, yurt ve evlerde yaşıyor. Okula giden ringler ve otobüsler mevcut, ayrıca kampüse kadar gelen metro ve otobüsler de mevcut. Bu şekilde diğer ilçe ve mahallelere de ulaşım rahatça sağlanıyor.

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?

Bu konuda oldukça deneyimli öğrenci grupları ve öğretim üyelerine sahibiz, birkaç haftamızı bakanlık personelleriyle seminerler düzenleyerek veya başka okul ve ülkelerden gelen uzmanları dinleyerek geçiriyoruz.

7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?

Okulun büyüklüğü nedeniyle bu tür etkinlikleri takip etmek biraz sizin ilginize kalmış bir durum çünkü aynı anda birden fazla etkinlik ve proje bir arada yürütülüyor. Ancak ilgi alanlarınızı iyi tahlil etmiş biriyseniz oldukça iyi bir üniversite, hayatını sizlere vadeden bir okul.

8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

Okuduğum bölümden ziyade fakülte hakkında ülkemizde kırılması gereken bir algı olduğuna inanıyorum. İİBF birçok iş kolunun temelini oluşturur ve sanıldığı kadar kolay bir şekilde bitirilmiyor. Özel olarak kendi bölümüm hakkında konuşmam gerekirse de ayırt edici eğitim sertifikaları ve yabancı dilleri bir araya getirmem gerekiyor. Üst sınıflarla olan iletişimim sayesinde yaşayacaklarım hakkında oldukça fikir sahibiyim ve bunu canı gönülden bekliyorum.

9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

Kesinlikle aradaki jenerasyon farkını hissetmiyorsunuz, aksi takdirde siz bir dersten kalırsınız, karşınızdaki eğitimci de bir nesli yanlış eğitir. Ama böyle bir durum söz konusu değil. Araştırmacı eğitimi esas alan hocalara sahibiz ve bu durum bazı zamanlar bizi zorlasa da ileride faydasını göreceğimize inanıyorum. En basitinden basma kalıp stillere sahip değiller. Birçok hocamız için önemli olan dersten kalmamız değil, o dersi hakkıyla verebilmemiz. Bu yüzden zorlayıcı olduğu zamanlar oluyor ama çoğu zaman yardımcı oluyorlar.

10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

Genel programlar bizde de uygulanıyor Erasmus, Farabi vs. ancak ben eğitim programları haricinde World and Travel ile ilgileniyorum. Okul içerisinde Aisec ve birkaç program daha mevcut, bu sayede hem yurt dışına çıktığımızda kalacak yer ve geçici iş ayarlayıp aynı zamanda yurt dışından gelen arkadaşlarımızla iyi bir iletişim sağlıyoruz.

11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?

Bursa’nın genel yapısından dolayı ticaret ve turizm gibi alanlarda bizlere oldukça iş imkanı ve staj yolu sunuluyor. Mezun olduktan sonra atacağımız her adımda göreceğiz ki öğrencilik hayatımızda kendimize kattığımız özellikler bizlerin önüne basamak olarak çıkacak ve bir adım öne geçmemize yardımcı olacak. Yani aslında iş kişinin kendisinde bitiyor. Ayırt edici niteliklere sahip olmalısınız kısaca.

12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?

Kendi açımdan konuşacak olursam eğer beni tatmin edecekse iyi ve duyulmuş bir üniversitede ilk tercihim olmayacak bir bölümü tercih ederim ancak çok köşeli ve geri dönülmez isteklerim varsa burnumun dikine gider istediğimi alırım. Ancak her iki durumda da kişinin kendisini ne kadar iyi tanıdığına ve öncelik listesine dikkat etmesi gerektiğine inanıyorum.

13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

Eğer güncel ve siyasi konular ilgilerini çekiyorsa en azından düşünmelerini isterim. Onun haricinde güzel ve nitelikli bir eğitim için Uludağ'ın iyi bir tercih olduğunu düşünüyorum.

Hemen Uluslararası İlişkiler bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!