Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Psikoloji için neler söylemişiz bir bakalım. Biraz uzaklara gitmeye ne dersin? Şöyle bir deniz havası alsan, aynı kültürün başka yollarında yıllarca yürümüş insanları tanısan ve okusan... Nasıl olur? Hayatına çok farklı bir deneyim katacak olan Kıbrıs'ı, Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Psikoloji öğrencisinden dinlemek ister misin?

Biraz aşağıda kültürü, okulu ve yaşamı aynı anda bulabilirsin!


1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

Ne yazık ki ilk senemde değil, ikinci senemde kazandım yani mezuna kalmıştım. Sıralamam çok hazindir ki, bir mezun için çokta iç açıcı bir rakam değildi. YGS sıralamam 200 bin civarıydı sonra LYS ile yanlış hatırlamıyorsam 80 bine inmişti. 

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

Bölümü yıllardır istediğim, ille de olsun diye ölüp bittiğim söylenemez ama tamamen kendi seçimim olduğunu söyleyebilirim :) Tercih süreci içerisinde de herhangi bir aile baskısı yoktu hatta gerek ailemin gerekse diğer akrabaların sürekli başka bölümler önermesine rağmen ben inatla Psikoloji okumak istediğimi diretmiştim. 

3-Bu mesleği bitirdikten sonra ne yapmayı hedefliyorsun?

Bölüme şu an biraz karamsar bakılsa da çok geniş ve oldukça fazla alt alanı var. Bu da başlı başına bir tercih sebebiydi bana göre. Bitirdikten sonra Klinik alanda yüksek lisans yapmak şu an için aklımın bir köşesinde duruyor fakat kesin bir karar değil, ilerde yapacağım stajları da göz önüne alarak başka alanları tanıdıkça fikrimin keskinleşeceğini umuyorum. 

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden okuduğun okulu seçtin?

Aslında çok istediğim bir okul değildi, hatta sınav döneminde hiç aklımda yoktu desem yalan olmaz. Yani burada olmayı hiç tahmin etmezdim. Bu konu benim için biraz sancılı bir mevzudur çünkü şu anki konumumu, tercih yaparken meydana gelen hatalar sonucu oluşan bir çeşit bahtsızlık diye nitelendiririm hep :) Tercih yapacak arkadaşlara da tavsiyem lütfen yazacağınız veya yazdığınız okulların o listedeki sırasını ince eleyip sık dokuyun. Gerekirse her gün listenizi yeniden gözden geçirin, yani demem o ki içinize sinmeyen yer ya da bölümü o listede barındırmayın.

5-Yurtta mı kalıyorsun, okulun ulaşımı nasıl?

Okula çok uzak olmayan bir yurtta kalıyorum bu yüzden ulaşımım rahat oluyor. Zaten buradaki genel ulaşım okul servisleriyle çok rahat sağlanabilir bir halde. Okula uzak bir yerde bile kalsanız öyle saatlerce okula ulaşamama gibi bir sorun oluşmuyor. 

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu? Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun?

Evet bu konuda ne kadar tereddüt ederek gelmiş olsam da, okulun bu açıdan iyi olduğunu söyleyebilirim. Dönem içerisinde düzenlenen birçok etkinlik sayesinde farklı Psikologlarla tanışma deneyimimiz olmuştu, umarım böyle devam eder. 

Bu belki de ben burada olmaktan mutlu olmadığım için hissettiğim bir şeydir ama sosyal imkanların öyle çok geniş olduğunu düşünmüyorum. Elbette ki kulüpler var fakat elle tutulur bir proje çalışmasına henüz şahit olmadım. Ama bu olanakları geliştirmeye yönelik çalışmalar olduğunu biliyorum. 

 

7-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

Bölümüm oldukça çok okuma ve araştırma yapmaya yönelik bir bölüm. Yazı yazmayı, fikirlerinizi tutarlı bir şekilde ifade edebilmeyi iyi bilmeniz gerek. Sabırsız biriyseniz yazmayın derim. Üst sınıflarda yaşayacaklarım hakkında şu anlık net bir görüşe sahip olmasam da ufak tefek fikrim var, evet. 

8-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

Genellikle her biri yardımcı olmaya odaklı. Yani öyle kasıtlı olarak zorlama gibi bir durum söz konusu değil. Ve istediğimiz zaman kendilerine danışıp fikirlerini alabildiğimizi de eklemek isterim. Zaten kendi bölümüm için şunu söyleyebilirim ki, eğitimcilerin hepsi alanında kendini geliştirmiş insanlar. 

9-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

Uluslararası bir okul oluşundan dolayı bu konuda olanak sağladığını biliyorum. İngiltere de iki okulla anlaşması var fakat şartlarını ve ne tür bir etkileşimlerinin olduğunun ayrıntısını tam olarak bilmiyorum. Eğer ilgisini çeken olursa iyice araştırmalarını öneririm. 

10-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor? 

Okulun sunduğu bir staj, daha doğrusu zorunlu bir staj yok diye biliyorum. Ha ama kendi çabanız doğrultusunda staj imkanı bulabilirsiniz. Yani okul bitince iş size kalmakta. 

11-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi? Yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? 

Üniversitenin adının önemli oluşu su götürmez bir gerçek fakat o eğitim süreci bittiğinde size kalan, sizin adınızla bütünleşecek olan seçtiğiniz bölüm/meslek. Etiketçilik gibi düşünmeyin ama adınızın önüne seçtiğiniz bölümle elde etmiş olacağınız unvan eklenecek sonuç olarak. Ve siz ömür boyu o işi yapacak, o alanda kendinize bir şeyler katmaya çalışacaksınız. Özetle ben bölüm seçiminin oldukça önemli olduğunu düşünüyorum. 

12-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

Psikoloji istiyorsanız eğer çevreden duyacağınız, işsizlik, istihdam muhabbetlerine takılmayın, önemli olan sizin ne düşündüğünüz, kendinizi nerede ve hangi sektörün içinde görmek istediğiniz. Ne olursa olsun lütfen pes etmeyin, istediklerinizin peşinden sonuna kadar koşun. Çalışmayı bırakmayın ki zaten buna alışın, lisans eğitimi alırken çok daha fazla ve ayrıntılı çalışmalar yapacaksınız :) Hepinize kolaylıklar dilerim, umarım herkes istediği yerde istediği bölümlerde olur.

Hemen Psikoloji bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!