1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?


Hayır ilk senemde kazanmadım, ikinci yılımda kazandım.


2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?


Öncelikle tek hayalim insanlarla iç içe olabileceğim ve onlara herhangi bir konuda yardım edebileceğim bir gelecekti... Bu hangi meslek grubunda olursam olayım daima yapmam gerektiğini düşündüğüm bir şeydi. En yakın olarak psikoloji bölümü vardı alanımda. Bu şekilde kendi bölümüme yöneldim.


3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?


Dört yılın ardından hastanelerde psikologlara ayrılmış kısımlarda görev alabiliyoruz. Aynı şekilde şirketlerin insan kaynakları departmanından ana okullarına kadar birçok alanda görev yapabiliriz. Unutmamalı ki psikoloji bölümünü bitirdikten sonra direkt psikolog unvanı alsak da terapi yapabilme yetkisi edinebilmek için bir yüksek lisans programında psikolojinin herhangi bir alanı (eğitim, gelişim, klinik, sağlık vs.) üzerine eğitim alıyoruz. Bu sayede kendi kliniğimizi açabilme imkanı elde ediyoruz. Benim de ilerideki hedefim klinik psikolog olmak.


4-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?


Hayır evde kalıyorum. Bize okulumuz tarafından tanınan servis imkanı var. Çok sık aralıklarla okula sürekli servis akışı sağlanıyor.


5-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?


Bölümümüz adına söylemek gerekirse gerçekten yeterince seminer oluyor, aynı zamanda bölümümüz FEDEK akreditasyonuna sahip.


6-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?


Ahh şu kulüpler... Okulumda yeterinde kulüp olduğunu düşünüyorum. Tiyatro kulübünden psikoloji, kütüphane kulübüne kadar birçok kulübe sahip bir okul. Yeterince etkinlik, seminer, söyleşi düzenleniyor.


7-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?


APA kurallarına göre sürekli ödev hazırlanmamız isteniyor ve çok zorlayıcı ödevler oluyor. Yapılan en ufak hatadan puanınız kırılıyor. Unutmamalı ki benzerlik oranına göre disiplin suçu sayılabiliyor yaptığınız ödev.


8-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?


Eğitimcilerimiz hakkında genel bir yorumda bulunmam gerekirse, benim bölümümdeki hocalarım -en azından derslerini aldıklarım- anlayışlı ve sıcakkanlı, öğrenciyi incitmeyen insanlardı. Tabii ki zorlayan hocalarımız oluyor bu da çalışma düzeyinizle değişiklik gösteriyor olsa gerek.


9-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?


Okulumuzun İngiltere’de birkaç okulla anlaşması var. 3 yıl UKÜ'de okuyup son yılı İngiltere’deki anlaşmalı okulda okuma olanağı sunuyor. Böylelikle çift diploma ile mezuniyet imkanı veriyor. (Fakat ücret hakkında bir bilgim yok)


10-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?


Ben derim ki hayallerin ne kadar kaçarsa o kadar kovala. Hayal kurmak kolay fakat vazgeçmek bu kadar kolay olmamalı. Eğer ki bir idealiniz, hayaliniz varsa bunun peşinden gidin. Çok duyulmuş, çok iyi bir üniversitede istemediğiniz bir bölüm okumaktansa daha sıradan bir üniversitede severek bir bölüm okumak çok daha huzurlu olacaktır.


11-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?


Bu bölümü seçmek isteyenlere verebileceğim naçizane tavsiye, lütfen ileride insanlarla ilgileneceğinizi, bir insanın ruh sağlığında etki edeceğinizi unutmayın. Bölüme geçtiğinizde her şeyi fazlasıyla öğrenmeye çabalayın. Bir hocamın da dediği gibi “entelektüel bir meslek grubuna sahip olacaksınız”. O yüzden daima okuyun!


Hemen Psikoloji bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!