1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

İlk senemde malesef kazanamadım. Bir sene zorlu bir hazırlık aşamasından geçtikten sonra ikinci senemde kazandım. YGS sıralamam 180 bin, LYS sıralamam 136 bindi.

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

Sağlık meslek lisesi acil tıp teknisyeni bölümünden mezunum ben. İlk senemde üniversiteyi kazanamamamın sebebi de bu aslında. Hemşireliği tabii ki istiyordum, sevmeden bu meslek zaten yapılamaz.

3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?

İş imkanımız gayet geniş bence. KPSS'yi kazanamasak bile özel hastanelerde hemşire açığı var. Benim hedefim hemşire olarak kalmak değil tabii ki, yüksek lisans ile devam etmek istiyorum.

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?

Tercih zamanı çok fazla üniversite araştırması yaptık, hatta bazılarını gezip kendim gördüm. Üsküdar Üniversitesi hem sağlık eğitimi hem de insan ilişkileri bakımından oldukça kendini geliştirmiş bir üniversite olduğu için burayı seçtim.

5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?

İstanbul'da yaşıyoruz ailecek. Evimden gidip geliyorum. Bir buçuk saatlik bir mesafem var.

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?

Tabii ki. Dediğim gibi sağlık alanında kendini sürekli yükseltmeye hedefleyen bir üniversite olduğu için sadece benim bölümüm değil her bölümün oldukça fazla seminerleri oluyor.

7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?

Daha yeterince kültürel etkinliklere katılamadığım için tam bilmiyorum.

8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

Okuduğum bölüm sürekli insanlar ile içli dışlı olunacak bir bölüm olduğu için kendi içinde bir zorluğu var. Ama okulum ile ilgili bir sorun yaşayacağımı düşünmüyorum.

9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

Hocalarımız bilgileri ve deneyimleri bakımından oldukça iyilerdir. Bizi sürekli daha yükseğe taşımak istediklerini her zaman dile getiriyorlar.

10-Okulunun yurt dışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

Okulun Erasmus programı var. Oldukça fazla ülkeye öğrenci göndermeye çalışıyorlar ve yabancı dile önem veriyorlar. Aynı zamanda çok fazla yurt dışından öğrenci kabulleri var.

11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?

Staj koşulları bence yeterince iyi. Üst sınıflardan ya da mezunlardan arkadaşım olmadığı için çalışma koşulları hakkında pek bir fikrim yok.

12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?

İleride olacak mesleğimi severek yapmayacaksam karşımdaki insana pek bir faydam olmaz düşüncesindeyim. Ama sorunuza bir cevap vermem gerekiyorsa hayalim olan bölüm için daha sıradan bir üniversite tercih ederim.

13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

Hemşirelik mesleği oldukça zor ama aynı zamanda çok da yüce bir meslektir. Tarihine bakacak olursak geçmiş zamanlardan itibaren hemşirelere beyaz meleklerden başlayan birçok isim takılmıştır. Herkes sevdiği işi yapmalıdır, söz konusu olan insan hayatı olduğu için oldukça iyi düşünüp karar vermelisiniz. Üsküdar Üniversitesinin sağlık bölümlerinden birini istiyorsanız gönül rahatlığı ile seçebilirsiniz.

Hemen Hemşirelik bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!