Sıradan olmayan bir mühendislik daha. Yeni yollar, yeni keşifler, yeni okumalar. İyisi olmayı başarabilirsen parmakla gösterilmek demek! Başlarda mezun olduğumda ne olacak diye tereddüt edebilirsin ki haklısın. Tereddüt etme, bu bölüm gittikçe gelişiyor. Start-up projeleriyle birçok biyoteknoloji firması kuruluyor, iş imkanları oluşturuluyor. Türkiye ve yurt dışı sizlere yeni kapılar açıyor. Fakat mühendislik başlı başına idealistlik gerektiren bir bölüm, kesinlikle kolay değil. “Biyomühendisler uyumaz!” sloganıyla anılıyor. Bir dağın zirvesine tırmanmak gibi ama zirve manzarası kadar güzel, bizden söylemesi!

1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

Evet, ilk senemde kazandım. MF-4puan türünde 33 bin gibi bir sıralama yapmıştım.

 

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

Bölüm ben üniversite tercihlerimi yaparken sadece 5 üniversitede vardı. Bir arkadaşımdan öğrenmiştim ve araştırıp tercih listeme direkt eklemiştim. Herhangi bir baskı görmedim ailemden ve çevremdekilerden.

 

3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?

Bölüme başladığım ilk sıralarda iş imkanı konusunda baya tereddütlüydüm. Hatta bu durum hala devam ediyor fakat her bölümden mezun olacak insanlar kadar var, ilk sınıflardaki kadar kaygım yok. Artık birçok şirket 'Biyomühendislik' i tanıyor. Son yıllarda artan mezun sayısıyla birlikte yeni start-up projeleriyle birçok biyoteknoloji firması kuruldu. Aynı zamanda biyolojik ilaç alanına artan ilgi ile ilaç şirketlerinde de aranan isimlerden olduğumuzu söyleyebilirim.Bu gelişmeler ne kadar umut verici gözüksede, kendini gerçekten çok çok iyi geliştirmiş adaylar ancak iş bulabiliyor. Bunların yanı sıra mühendislik eğitimlerinden dolayı yönetici pozisyonlarında da iş bulmanız çok olası. Ama şu an en büyük eğilim akademik kariyer üzerine. Bunun bir nedeni iş bulma endişesi olsada, biyomühendisliğin kesinlikle sürekli literatür araştırması yapılıp, eksiklikler üzerine akademik çalışılma yürütülmesi gereken bir bölüm.

 

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?

Benim tercih yaptığım dönemde en yüksek puana sahip ve İngilizce eğitim veren bir üniversite olmasından dolayı tercih ettim.

 

5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?

Ailemle birlikte yaşıyorum, metro ile ulaşım sağlıyorum.

 

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?

Bölüm henüz yeni sayılabilcek bir konumda diğer eski köklü bölümlere kıyasla. Bu nedenle henüz oturmamış çok şey var. İyileştirme ve tanıtım çalışmaları sürdürülmekte.

 

7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?

Fazlasıyla ve çeşitli kulüpler kesinlikle var. Çok iyi etkinlikler ve faaliyetler düzenleniyor. Fakat okul çevresi çok öğrenciler açısından tercih edilen bir bölge değil (Davutpaşa için konuşuyorum).

 

8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

Bölümde 4. senemi bitirmek üzereyim. Biyomühendislik kesinlikle ve kesinlikle kolay bir bölüm değil. Çok fazla efor harcanman bekleniyor her zaman. Kendi aramızda 'Biyomühendisler uyumaz' sloganını kullanıyoruz bazen. Aşırı idealist olunduğu takdirde severek bitirilecek bir bölüm olduğuna inanıyorum. Ben aşırı idealist değildim fakat bölüme ilgimden dolayı devam ettirmiş bulundum.

 

9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

Bu eğitimcisine göre değişiyor. Gerçekten yüzde yüz hakkıyla ders anlatıp yardımcı olan eğitimciler varken, aşırı ilgisiz ve sadece kendi çalışmalarına odaklanan akademisyenler de var.

 

10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

Erasmus ve Farabi gibi exchange programlarıyla eğitimin için yurt dışı tercih edebilirsin. Staj, yüksel lisans ve doktora için de kesinlikle yurt dışı seçeneklerini önerebilirim.

 

11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?

Henüz sistem tam oturmadığı için biraz bireysel başarı ve çapa odaklı ilerliyor diyebilirim ama ilerleyen dönemlerde daha faydalı ve efektif davranacaklarını düşünüyorum.

 

12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?

Normalde vereceğim cevap istediğin bir bölüm için sıradan bir üniversite olurdu. Fakat Türkiye şartlarında bu biraz seni geriye atıyor. O yüzden iyi ve duyulmuş üniversite seçme taraftarıyım. Bunu söylerken YTU seçilmeli anlaşılabilir ama hangisini kastettiğim oldukça açık bence ;)

 

13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlananöğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

 

Çok çalışmak ancak başarıyı getirir, zekanın etkili ama ikinci bir faktör olduğuna inanıyorum.

 

Hemen Biyomühendislik bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!