1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

İlk senemde yerleştim, sıralamam da 190 bin civarıydı sanırım

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

Kesinlikle benim hayalimdi psikoloji bölümü, aksine ailem öğretmenlik yazmamı, bir kadın olarak daha rahat edeceğimi söylüyorlardı ama onları ikna etmek zor olmadı. Bu hayatı ben yaşıyorum.

3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?

Psikoloji bölümünde neredeyse her alanda iş imkanı bulunuyor ama bunları sizin yapabiliritenize göre ayırmanız ve tabi ki maaşlarına göre kategorize etmeniz gerekiyor. Örneğin bir sosyal poliklinlikte de iş bulabilirsiniz ama verdikleri ücret çok komik olabiliyor. Ne kadar anıma odaklanmayı seven birisi olsamda ileriye yönelik benimde küçük bir planım var. 1 senem var ve mezun olduktan sonra almam gereken eğitimleri tamamlayabildiğim kadar tamamlamak istiyorum. Üniversite her koşulda psikoloji bölümü için yeterli olamayabiliyor. Kendinizi sürekli geliştirmek zorundasınız. Daha sonrasında yüksek lisans eğitimimi tamamlayıp tam anlamıyla iş hayatına atılmak istiyorum.

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?

Yanlış tercih mağduru olarak görüyorum kendimi, hiçbir şey bilmiyorsunuz ve öğreten kişi sayısı da çok az. Ama pişman olmadığımı söyleyebilirim. Bölümüm klinik üzerine yoğunluk veriyor benim istediğim gibi ve bir tane bile saçma ders var diyemem.

5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?

Evde kalıyorum, okul servisleri her yerde! Çok rahatlıkla okula gidebiliyorum. Ulaşım kolay olduğu için bu konu hakkında hiçbir sıkıntı çekmeden öğrenimime devam edebiliyorum.

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?

Tabi ki. Her hafta 3'ten fazla etkinlik düzenleniyor. Aylık mutlaka seminerler mevcut. Ada içinde de belirli siteleri takip ederseniz oradan da bolca seminer bulabilirsiniz.

7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?

Genel sorunumuz bu olsa gerek. Sosyal etkinlikler olsa bile bana hitap eden olmadığı için bir yararı yok. Aktif kulüp kültürüne sahip değil, bu yüzden verimsiz olduğu kesin. Bunun dışında Kıbrıs sosyal bir yer, sürekli festivalleri, konserleri, gezi turları var. Eğlenceli bir yer. Okul bakımından yetersiz ama okuduğum konum bakımında sosyal imkanları yeterli bir bölüm olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

Bölümün zorlukları okulum adına konuşursam klinik yoğunlukta olduğu için kolay ders yok, hepsi önemli ders, ayrıca klinik yüksek lisans yapmayı düşünmeyenler için dezavantaj olabilir. Üst sınıfta yani son sınıfta derslerin içeriklerini, zorluk derecelerini, hocaların zorlama yöntemlerini hepsini öğrenmiş bulunuyorum, hepsi hakkında bilgim var. O yüzden okula girdiğinizden itibaren üst sınıflar ile tanışmaya bakın, bu hem bölümünüze hem de ileride yaşayacaklarınıza dair size bir ışık oluyor.

9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

Daha çok öğrenmemiz için çabalayan bir eğitim kadrosuna sahip, zorlama yok denecek kadar az. Eğitim düzeyi bilinenin aksine daha yüksek. 

10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

Okulun anlaşmalı olduğu yurtdışı okullarıyla iletişime geçip faydalı organizasyonlar yapılabiliyor, zaten mavi diplomayla mezun oluyorsun.

11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?

Staj işlemlerimizi biz psikoloji bölümü olarak hepsini kendimiz hallettik. Okul bize ekstradan yardım sunmadı. Bu konuda canımızı sıktığını söyleyebilirim. Okul bittikten sonra bu işleri kendiniz kovalamanız gerekiyor da diyebilirim.

12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?

Tabiki hayalim olan bölüme gitmek. Sırf adı var diye hayatım boyunca nefret ederek gideceğim bir iş yapmak istemem, bu eziyet olur. Ve kendini geliştirmek her zaman senin elinde olduğunu düşünüyorum, kendi imkanlarını kendin yaratırsın.

13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

Eğer üniversite hayatında çok gezmek istiyorsanız adaya gelmenizi önermem, ama dediğim gibi klinik yüksek lisans düşünüyorsanız Yakın Doğu iyi bir tercih olur.


Hemen Psikoloji bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!