1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

İlk senemde kazandım, 25-30 bin bandında mf-3 sıralamam vardı.

 

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

 

Hayalim tıp kazanmaktı ama bunun için bir sene daha hazırlanmak gözümde büyüdü, aile baskısı veya cevre baskısı yoktu kendim seçtim.

 

3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?

 

Bölüm bittiğinde fizyoterapist olarak yüksek lisans yapıp okulda kalabilirsiniz, öğretim üyesi olabilirsiniz ardından doktora yapabilirsiniz bunun haricinde spor, solunum, kardiyak,solunum vb. pek çok alanda uzmanlaşıp özel veya devlette fizyoterapistlik yapabilirsiniz ama son yıllarda devletin fizyoterapist alımını çok düşürdüğü gerçeğini göz önünde bulundurmak gerekiyor. Benim hedefim yurt dışında özellikle İspanya, Almanya gibi ülkelerde eğitimime devam etmek. Ardından kendi rehabilitasyon merkezimi açmak ilerleyen yıllarda.

 

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?

 

Bölümü yüzde yüz İngilizce olarak alabileceğim tek üniversite, sağlığın tıbbın dili İngilizce ve yeni çıkan kaynakları ancak bu dile hakim olarak takip edebilirim ayrıca okulun sağladığı yabancı dil imkanları, kampüsün güzelliği gibi faktörler de tercih etmemde etkili oldu.

 

5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?

 

Yurtta kalıyorum, okul Ataşehir'in Kayışdağı Mahallesinde Bostancıya minibüsle yarım saat Kadıköy'e de otobüsle 1 saat ulaşım olarak çok merkezi bir konumda değil ama otobüsleri çok sık geçiyor.

 

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?

 

Evet sık sık seminerler veriliyor kendini geliştirmek açısından yeterli olduğunu düşünüyorum.

 

7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?

 

Okulda pek çok kulüp var aktiflik noktasında şu ana kadar fazla dahil olmadım tercihen ama belirli başlı kulüplerin sık sık etkinlikler yaptığını biliyor, takip ediyorum.

 

8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

 

Bölümün zorluğu bazı derslerin ağır olması diyebilirim yoksa hocalarımızın büyük çoğunluğu çok iyiler. Laboratuvar anlamında eksiklikleri olduğunu düşünüyorum bizim bölümümüzün çünkü dersler maketler üstünden dokunarak çalışılması gerek ama maketler az sınıf kalabalık maalesef. Üst dönemlerle irtibat halindeyiz ilgili ve yardımcı olan bir dayanışma var bölümde birlerden dörtlere kadar. Bu bakımdan bilgi sahibi bir vaziyette başlıyoruz yıla. Okulun zor yanı yurtların çok pahalı ve bakımsız olması aynı şekilde yemeklerin lezzetsiz ve pahalı olması

 

9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

 

Çok ilgili hocalarımız var, bilgi ve deneyim açısından bizi tabiri caizse dolu dolu mezun etmek için uğraşıyorlar. Tabi ki zorladıkları oluyor :)

 

10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

 

Dil anlamında yetersizseniz zaten hazırlık okumak zorundasınız B2 seviyesinde mezun oluyorsunuz fakültede iken Erasmus sınavına başvuru yapıp gidenler oluyor. Bizim bölümden İspanyaya gidenler olduğunu ve mezuniyetten sonra da gidip orada çalıştıklarından bahsetmişti bölüm başkanı hocamız.Ayrıca yurt dışı anlaşmaları olan bir okul zaten Yeditepe.

 

11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?

 

Henüz staja çıkmadım ama üst dönemden gördüğüm kadarıyla yardımcı oluyorlar.

 

12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?

 

Bahsettiğimiz tıp, hukuk, diş hekimliği gibi bölümler değilse iyi üniversite, ortalama bölüm derim çünkü okulun sana sağladığı olanaklarla çift anadal, yandal yaparsın bir şekilde donanımlı çıkarsın ama ortalama bir üniversite sana bunları sağlayamayabilir.

 

13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

 

Devletin fizyoterapist alımlarının az olduğu gerçeği bilinciyle gelsinler maalesef ülkemizde gereken değeri görmüyor fizyoterapistler. Güç ve beceri gerektiren bir işimiz var bunu da göz önünde bulundurmalılar. Her zorluğuna rağmen kutsal ve yeri doldurulamayacak önemde bir meslek dalı yurt dışında da örneklerini inceleyebilirler. Sevgiler hepsine, başarılar.

 

Hemen Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!