Yıldız Teknik Üniversitesi İktisat 'tan birileri size ne “yapmamanız” gerektiğini söylediğinde, eğer o şeyi yapmak istiyorsanız kulaklarınıza kulaklık takmalısınız. Böylece hayallerinizin şarkılarını dinleyebilirsiniz! Başarıya ulaşmanın kişinin kendi ellerinde olduğunu ve savaştıkça kazanacağınızı unutmamalısınız. Kendinize yalnızca bir hedef koymamalısınız, kendinizi küçük hedeflerle sınırlamamalısınız çünkü “unutmayın ki bu dünyayı ve ülkemizi siz değiştireceksiniz.”
Dünyayı anlamak isteyen, zorluklara rağmen yılmayan, işini severek yapacağına inanan ve Yıldız Teknik Üniversitesi İktisat düşünenler/düşleyenler için Tuba bize kapılarını açtı!


1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

İkinci senemde kazandım ondan öncesinde hiç çalışmamıştım ve meslek lisesi mezunuyum. YGS sıralamam YGS 5:250.000 TM  1:95.000 civarıydı. 

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

Benim ilk hedefim hukuktu ama hukuku kazanmam temelimin olmaması nedeniyle çok zordu ve bunu biliyordum. İkinci hedefim iktisat yada işletme okumayı istiyordum bunun için kimse bana bu bölümleri okumalısın demedi aksine okumamalısın dediler. Bu bölümlerde başarıya ulaşmak kişinin elinde olduğu için ben de kendimi geliştireceğimi düşündüğüm için bölümün kattığı şeyler olarak dünyayı anlamama ve yorum yapmama sağlayıcı olacağı için ve bana sunacağı iş imkanlarını sevdiğim için tercih etmek istedim. 

3-Bu mesleği bitirdikten sonra ne yapmayı hedefliyorsun?

Bu bölümün iş imkanları saymakla bitmez. İstediğin özel kurumsal olan olmayan her bankada, denetim, danışmanlık, yada herhangi firmada çalışma imkanın var hem de sadece bir departmanda da değil (pazarlama, satış, ARGE, denetim, danışmanlık, insan kaynakları, muhasebe gibi) çalışabilirsin. Devlet için ise eğer KPSS’ye çok iyi çalışıp iyi bir puan alırsan devletin en üst kademesinde tutun en alt kademesine kadar (kaymakam, müfettiş, merkez bankasında çalışan, memur vs. vs. gibi) çalışabilirsin ve bu arada iktisadın KPSS’de daha avantajlı bir bölüm olduğunu söylüyorlar. Benim en büyük hedefim merkez bankasında çalışmak, ama orası olmazsa eğer bazı özel firmalarda da çalışabilirim bunu tam olarak belirlemedim.

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden okuduğun okulu seçtin?

Ben devlet Üniversitesinde okumayı tercih ettiğim için ve benim gidebileceğim en iyi devlet üniversitesi Yıldız Teknik'ti ve benim geçen seneki sıralamam, önceki seneki Yıldız iktisadın (%30 ing) sıralamasından 8.000 gerideydi ve bu yüzden okula kıl payı girdim. Benim okulum teknik üniversite olduğu için sayısal ağırlıklı ve bence sayısal ağırlıklı olması bir avantajdır. 

5-Yurtta mı kalıyorsun, okulun ulaşımı nasıl?

Hayır, benim bölümüm ve Hazırlık binası Davutpaşa Kampüsünde yer alıyor ve evimden okula bazen metro bazen dolmuş ile gidiyorum. Okulumuza ulaşım sıkıntısı yok çünkü metro okulun yanında ve okulumuzdaki ringlerle metrobüse ve tramvaya da gidebiliyoruz. Beşiktaş’taki kampüsümüze ringlerle gidebiliyoruz. 

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu? Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun?

Okulumuzda hem okulun hemde kulüplerin eğitim/seminerleri oluyor. Kulüp için sorarsanız bence yeterli sayılabilir. Okulunkilerini ise çok iyi bilmiyorum fakat duyumlarıma göre gereğince çok çok yeterli sayılmıyormuş. 
Sosyal olarak orta derecede yeterli sayılabilir. Bazı sanat ve spor kulüpleri faaliyetlerine dönem dönem son verebiliyor ama is ve kariyer kulüpleri fazlaca bulunmaktadır. Aktif olan kulüplere girerek gerçekten kendinizi geliştirebiliyorsunuz. 

7-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

İktisat eşit ağırlıkta bölümlerde en sayısal içeriğe sahip bir bölümdür. Yıldız Teknik Üniversitesi de Teknik bir üniversite olduğu için sayısal ağırlıklı ve bu yüzden okulumuzdaki iktisat diğer okullardaki iktisat bölümüne göre çok çok daha zordur. 

8-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

Bu hocadan hocaya göre değişiyor diye biliyorum bölüme halen geçmediğim için bir deneyimim yok ama şöyle bir şey de var: siz hocaların peşinden koşabilirsiniz ve onlardan yaralanmaya çalışabilirsiniz. 

9-Okulunun yurt dışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

Okulun Erasmus, Farabi gibi imkanları var. 

10-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor? 

İktisat bölümü için YTÜ’'de staj zorunlu değil ama kişi kendi çabalarıyla istediği bir yeri bulup stajını yapabilir. 

11-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi? Yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? 

Bence insanın hayali olan bölümü tercih edip sıradan bir üniversiteye gitmesi kişi için daha iyi olur ve eğer kişi işini severek yapıyorsa, o iş ne kadar iş imkanı olmayan bir iş de olsa başarılı ve güzel işler çıkarabilir. Her zaman dediğim şey iş kişide biter. İstek ve çaba çok önemlidir. 

12-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

Kendinize sadece 1 hedef koymamalısınız çünkü eğer o bölüm olmazsa üzülecek ve boşlukta kalarak istemediğiniz bir bölümü seçebilirsiniz, benim bu konuda tavsiyem hedefler seçmenizdir. Size istediğiniz bölümler hakkında da kötü şeyler diyecek olan kişiler fazlasıyla olacaktır, ama eğer siz kendinize güveniyorsanız, ben zoru başaracağım, kendimi geliştireceğim diyorsanız emin olun ki çok iyi yerlere varabilirsiniz ve güzel işler yaparsanız, bu sayede hem ülke iyileşebilir hem de sizden sonrakilere örnek olabilirsiniz. Hedeflerinizden vazgeçmeyin ve unutmayın ki bu dünyayı ve ülkemizi siz değiştireceksiniz. Her şey sizin elinizde.

Hemen İktisat bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!