1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

İkinci senemde kazandım .sıralamam 28 ya da 30 bin diye hatırlıyorum.%100 ingilizce olarak kazandım.

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

Çok fazla bildiğim bir bölüm değildi adını duymuştum sadece.Mühendislik okumak da pek aklımda yoktu belirli kalıplar içinde yaşayan biriydim biraz da.Ailemden ve çevreden herhangi bir baskı görmedim.

3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?

İnsanlar genellikle insanlar matematik mühendisliğini bilmiyorlar.Aslında çoğu okul ve bölüm ile ilgili herkes araştırmadan kafalarından fikir üretiyorlar kendimi de bu eleştiriye dahil ediyorum.Çoğu konudaki cehaletimizle olduğu gibi bununla da yüzleşmeliyiz diye düşünüyorum.Bizim bölüm mezunları genellikle finans ve yazılım ve bilişim sektörünün her alanında çalışıyorlar.Bölüm de endüstri ile bilgisayar mühendisliği arasında iki bölümden de ders içeriklerine sahip ve tabi ki matematik. Özet geçersem matematik+programlama+işletme+mühendislik diyebilirim.Ben de bilişim üzerine bir kariyer hedefliyorum.it sektöründe özellikle yeni nesil sistem analistlerinin mezun olduğu bölüm.Bilişimde iyi olmasının temel sebebi temel algoritma mantığının iyi oturtulması ve en detaylı analizlerin yapılmasının görülen soyut mat ,reel analiz gibi derslerden kaynaklanıyor olması.

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?

Matematik mühendisliği İTÜ ve YTÜ de var bir de Işık üni de galiba.Seçim yapmak çok zor olmadı:)YTÜ deki en prestijli mühendislik bölümü önü çok açık kimse pek bilmiyor ama teknoloji iyice ilerlerken bölüm daha da önem kazanıyor.

5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?

Beşiktaş'ta yurtta kalıyorum. Okulun ring servisleri ile ulaşım sağlıyorum bazen de toplu taşıma da kullanıyorum .Okula ulaşım çok zor değil bence kısmen merkezi yerde. iki kampüsümüz var Davutpaşa ve Beşiktaş.Benim fakültem Davutpaşa' da.Davutpaşa kampüsünün A Kapısına çok yakın metro durağı var ayrıca Cevizlibağ'dan metrobüs ile gelenler için de ringler hareket halinde tabi beşiktaş ringleri de var son olarak.

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?

1. Sınıf 1. Dönem matematik mühendislipine giriş dersi var. Her iki haftada bir farklı meslek gruplarından mezunlar gelip bize seminer yapmışlardı.Vizyonumuzun oluşması için oldukça iyiydi:)

7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?

YTÜ kulüpler açısından çok aktif bir okul.Kendinize uygun her aktiviteyi her kulübü bulabilirsiniz .Her kulüp oldukça samimi zaten yeni gelenlere karşı da öyle hiçbir endişeniz olmasın.

8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

Derslerimizin zor olduğunu duymuştum zaten bir de tamamen İngilizce okumak iki kat zorluyor.Dersler büyük çoğunlukla İngilizce anlatılıyor.İngilizce okumanızı tavsiye ederim gelecekte sizi daha öne çıkarıcağına inanıyorum.Matematiğin iki ana dalınan biridir. Pure(saf) matematik ve applied(uygulamalı)matematik.Yelpazesi çok geniş bir bölüm ders içerikleri de öyle mezun olana kadar çok çeşitli alanla ilgili bilgi sahibi oluyorsunuz.Bilişim temelli dersler ağırlıklıdır ve tabi ki öyle bir matematik görürsünüz ki delirmemek elde değil:)Bildiğiniz matematik aslında hiç bildiğiniz gibi değil gelmeden anlayamazsınız.

Hemen Matematik Mühendisliği bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!