Hayallerini bir de Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık öğrencisi Beren'den dinle! Tüm öğrencilik hayatın boyunca projelerin, çizimlerin ve kahvelerinle birlikte yaşamaya var mısın? Adının önün eklenecek "Mimar" sıfatını belki çok bekleyeceksin, sabırla uğraşacaksın ama sonunda kazanacaksın!  Bambaşka bir dünyanın içinde yaşamak için, YTÜ'nün kampüs havasını soluyabilmen için aşağıya bir şeyler bıraktık!


1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

Evet ilk senemde 17bin ile kazandım.

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

Evet hayalimdi, hatta liseden önce de ama aile ve çevre yüzünden daha garantili klasik mesleklerle yöneliyordum sürekli (tıp,diş eczacılık vb.) ve bu yüzden resmen meslekten mesleğe atlıyordum. Bir türlü karar veremiyordum hatta bir ara sayısal okumama rağmen hukuk bile düşünmüştüm, o derece ama sonra lise 3’ün sonlarına doğru aile baskısı ortadan kalkıp yerini desteğe bırakmıştı ve artık bir meslekte karar kılabilmiştim, o da mimarlıktı.

3-Bu mesleği bitirdikten sonra ne yapmayı hedefliyorsun?

Aslında iş imkanı fazla özelde, devlette ya da kendi ofisini açıp çalışabiliyorsun ayrıca okulda kalıp akademisyen olabilme durumu da var ama maalesef imkan fazla olduğu kadar talepte fazla bu yüzden ekstra sizin çabalamanız gerekiyor. Açıkcası ben şu anlık akademik olarak da ilerlemek istiyorum ama öncesinde bir ofiste çalışmayı da deneyimlemek istiyorum

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden okuduğun okulu seçtin?

Şöyle ki, öncelikli hedefim bölümüm gereği teknik okuldu ve puana göre önce İTÜ sonra YTÜ şeklinde gidiyordu (Ankara istemediğim için ODTÜ’yü yazmadım zaten puanda tutmuyordu:) ) Dediğim gibi puanı daha fazla olduğu için hedefim İTÜ’ydü ama nedense YTÜ’yü daha çok istiyordum daha samimi geliyordu belki de hissetmiştim bilemiyorum.

5-Yurtta mı kalıyorsun, okulun ulaşımı nasıl?

KYK yurdunda kalıyorum Cevizlibağ’da yarı özel bir yurt o yüzden odalar üç kişilik diğer yurtlara göre daha rahat okul Beşiktaş’ta metrobüs ile Zincirlikuyu’ya gelip oradan otobüsle aktarma yapıyorum uzun gibi görünüyor ama yarım saatte gidiyorum.

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu? Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun?

Yeterli olduğunu düşünüyorum.Ayrıca gerek bölümün düzenlediği gerek kulüpler bu konuda iyiler.Bir çok yurt içinden veya yurt dışından mimarlar gelip konferanslar ve workshoplar vermekte.

Sosyal olarak genel olarak iyi sadece biraz bahar festivallerinde sıkıntı var umarım düzelir. Bir çok kulüp mevcut gezi dağcılık sinema tiyatro vb. Ayrıca bölümle ilgili bir tasarım kulübü benim girdiğim sene yoktu ama geçen sene açıldı ve şuan aktif bir şekilde çalışmalar yapıyoruz.Buna ek olarak yine bölümle alakalı yeni gelen öğrencilerin süreci öğrenmesi için yardımcı olan, söyleşiler düzenleyen öğrenci toplulukları da var.

7-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

Öncelikle bölümün kendisi zor diye not düştükten sonra tabi okulunda bunu daha zor hala getirdiği durumlar oluyor. 1)Aklıma gelen soruyu ilk okuduğumda ders seçimi oldu bu okulun tüm bölümleri için geçerli. Maalesef ders seçiminde kontenjanlar yüzünden sıkıntı yaşanabiliyor ve dersi almakta zorluk çekiyoruz eninde sonunda alınıyor dilekçeyle falan ama o ara yaşadığın stres insanı yorabiliyor. 2)İKİ VİZE BİR FİNAL aslında bu bizim bölümde jüri kısmında olması gereken ama keşke tüm derslere yapmasalarmış dediğimiz bir şey ikinci vizeyle final arasında bir iki hafta oluyor konular zaten hemen hemen bitmiş oluyor doğal olarak ikinci vizede bir final gibi oluyor aslında bu okulun bize bir kıyağı da olabilir final için ön hazırlık(!) 3)Yaz okulu aslında bu tam bir sorun değil çünkü önceden varmış sonra kaldırdılar ama şimdi yine getirdiler o yüzden bu sorun yavaştan kalkmakta ek olarak tam problem olmasa da uyarı yapmak adına okul devamlılık konusunda sıkı.

8-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

Bu konuyu maalesef sadece kendi bölümüm adına konuşabilirim çünkü diğer hocaları hiç bilmiyorum ve çok duymadım da. Şimdi bölüm gereği hocalarla diğer bölümlerde olduğundan daha yakın oluyorsunuz özellikle proje derslerinde dersleri masanın etrafında hocayla yan yana işliyoruz, amfi düzeni olmadığı için diğer derslerde nispeten böyle. Ben bunu önceden sadece bölümle alakalı olduğu için sanardım ama değilmiş.Bölümdeki hocaların rolü büyük, öğretmek yardımcı olmak isteyen hocalar çok fazla. Evet mimarlık hocası egolu olur kavramı var ama diğer okullara kıyasla oldukça az.

9-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

Devlet okulu olduğu için bu imkanlar çok fazla diyemiyorum maalesef ama Erasmus, Farabi gibi değişim programları elbette var ve bu değişim programlarında staj yapma imkanınız da var

10-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor? 

Zorunlu 3 tane stajımız var ofis şantiye ve sonuncusu isteğe bağlı olarak şantiye ofis veya araştırma.Ama yer ayarlama konusunda bölüm bir şey yapmıyor stajyer arayan ofis şantiye duyurusu yapılıyor ama seçilmek size ve hazırladığınız portfolyoya bağlı

11-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi? Yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? 

Soru bana lisede düşündüğüm ve bazen hala düşündüğüm şeyi hatırlattı. Boğaziçi Üniversitesine karşı bir zaafım var nedense ve orada mimarlık okumak hayalimdi ama anca hayalde kaldı tabi çünkü okulda öyle bir bölüm yok(önceden vardı ama kaldırıldı diye biliyorum şans:)) Bu durumda acaba sırf Boğaziçine gitmek için oradan bir bölüm mü yazsam diye düşünmedim değil, ama YTÜ kazandığım için diğer seçeneğin üstünde pek durmadım kazanmasaydım başka bir bölüme gidebilirdim ama istenilen bölüme gidilme taraftarıyım bilemiyorum, çok faktörlü bir konu gerçekten zor soru olmuş. Ama şöyle bir şey olabilir, bazen bölüme benzer başka bölüm oluyor ve oradan aynı üniversitede bölüm değişikliği yapılabiliyor.Aslında tamamen ne istediğine ve ne kadar istediğine bağlı ve üstünde bundan daha çok konuşulabilecek bir konu.

12-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

Erken kalkan yol alır, bu sadece dersle alakalı değil. Şöyle ki ben lisede hiç okuldaki veya dershanedeki rehberlikçilerin yanına gidip program hazırlatmadım, herkesin kendi programını kendisi hazırlaması gerektiğini savunan biriyim çünkü sizi en iyi yine siz bilirsiniz. Bu yüzden 'bir günde ne kadar çalışabilirim kaç soru çözebilirim' tüm bunları sorup erkenden kendinizi tanımanız gerekiyor. Bu yüzden bence kendinize, sadece size özel bir program hazırlayıp buna uymalısınız. Diğer bir şey soru çözmek tabii ki gerçekten çok önemli bazen konu soru çözerken öğreniliyor.Bir başka şey sınav esnasında soğukkanlılık bunu deneme sınavlarında geliştirmeye çalışın soğukkanlılığını koruyan bir sıfır önde başlıyor bence. Ve son olarak tabii ki SABIR, sabredin ve istediğiniz bölüme gidin. Zorlu bir süreç ama ucu güzel bir şeye açılıyor kendi bölümüm adına gerçekten çok güzel bir şeye açılıyor, evet gerçekten zor bir bölüm ama zaten üniversiteye gidince rahatlayacaksınız diye bir şey yok, sadece artık istediğiniz zevk aldığınız şeyleri öğrenmeye başlıyorsunuz ve bu çok keyif verici bir şey, ben şuan sadece bir bina yapmayı değil sanki sanatı estetiği tarihi matematiği doğayı biyolojiyi öğreniyormuş gibi hissediyorum ve umarım bu sizlere de olur, gönlünüzden geçenin olması dileğiyle..

Hemen Mimarlık bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!