Yıldız Teknik Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümüyle insan psikolojisini anlamak için kendini hazır hissediyor musun? Peki ya gençleri, çocukları, henüz okula başlamamış olanları? Eğer cevabın "Evet" ise senin okuman gereken bölüm PDR olabilir mi? Yıldız Teknik Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümü öğrencisi Sena, okulunun sunduğu imkanları ve bölümünün hayallerinde nasıl bir aşka dönüştüğünü sana yol göstermek için anlattı!

Hala kafan karışıksa, buraya senin için bir şeyler bıraktık!

1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

Evet, ilk senemde kazandım. YGS sıralamam 70 bindi, LYS'de 25 bindi.

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

Psikolojiyle ilgili bir bölüm seçmeyi ortaokuldayken aklıma koymuştum, bu bölümü de kendi isteğimle seçtim.

3-Bu mesleği bitirdikten sonra ne yapmayı hedefliyorsun?

İleride alacağım uygulamalı derslerden de fikir alarak yapacağım yüksek lisans programını seçip o doğrultuda kendimi geliştirmek istiyorum.

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden okuduğun okulu seçtin?

Okulumun uygulamalı derslere verdiği önem, alanında değerli uzmanları barındırması ve kampüs imkanlarının gelişmiş olması açısından burayı tercih etme kararı aldım.

5-Yurtta mı kalıyorsun, okulun ulaşımı nasıl?

Ben evde kalıyorum fakat okulumuzun yurt imkanlarının gayet iyi olduğunu arkadaşlarımdan duydum. Okulumuz içerisinde kız yurdu, kampüsümüzün hemen yanında da erkek yurdu bulunmakta. Yakınlarda özel yurtlar da var. Ulaşım açısından benim fakültem Davutpaşa'da ve metro istasyonu okulumuzun yanında, okulun Cevizlibağ metrobüs durağından öğrencileri alan ringleri var ve ayrıca 41AT otobüsü de okulumuzun içinden geçmekte. Kampüsümüz İstanbul’daki en büyük kampüs, mesafelerin fazla olması sebebiyle okul içerisinde hizmet veren ringler de var.

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu? Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun?

Bölümümle ilgili seminerler oluyor fakat yeterli olduğunu düşünmüyorum, bu sene PDR Kulübü ile bu seminerlerin yeterli seviyeye geleceğini umuyorum. Sosyal olarak ise kesinlikle yeterli olduğunu düşünüyorum, okulumuzda birçok kulüp var ve kulüpler aktif bir şekilde çalışıyorlar. Spor imkanlarımız çok gelişmiş. Bahar şenliklerimiz de çok güzel oluyor. Okulumuz içinde go-kart, bisiklet kiralama vb. gibi birçok sosyalleşebileceğiniz imkan var.

7-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

3. sınıfın en zor yıl olduğunu duydum fakat düzenli bir çalışma ile geçilemeyecek bir dersimizin olduğunu düşünmüyorum.

8-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

Alan hocalarımız gayet ilgililer fakat PDR bölümünde bildiğiniz üzere formasyon derslerini de alıyorsunuz. Bu hocalarımızın da tutumları değişkenlik gösteriyor.

9-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

Öğrenciler Erasmus ve Erasmus Plus imkanlarından yararlanabiliyor.

10-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor? 

Bölümümde staj uygulaması yok, lisans eğitimimizde olan kurumlarda uygulamalı derslerimiz zten direkt staj yerine geçiyor.

11-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi? Yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi?

Benim öncelikli isteğim Psikoloji idi, PDR ikinci isteğimdi. Fakat sıralamam İstanbul içerisindeki devlet üniversitelerine yetmiyordu. Birçok özel üniversitede burslu olarak okuyabilirdim fakat Yıldız Teknik iyi ve duyulmuş bir üniversite olduğundan, ayrıca PDR ve Psikoloji arasındaki farkın az oluşundan, PDR’nin lisansım sürecinde bana uygulama açısından daha fazla imkan sağlayacağını öğrendiğimden dolayı ben böyle bir tercih yaptım. Fakat PDR-Psikoloji ilişkisi biraz istisna bence, ben yine istediğim alanda çalışma imkanı bulabileceğim fakat bu her bölümde aynı olmuyor.

12-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

Arkadaşlar PDR lisans eğitiminde okullarda çalışan psikolojik danışmanlara, öğrencilere ders programı hazırlama gibi eğitimler verilmiyor. Haliyle mezun olduğunuzda okulda çalışmayı düşünürseniz bir okul psikolojik danışman olarak göreviniz yalnızca size başvuran ve psikolojik problemleri olan öğrencilere yardım etmektir. Ayrıca YTÜ’nün teknik bir üniversite olması sizi yanıltmasın, şahsen PDR bölümünün de gayet gelişmiş bir vaziyette olduğunu düşünüyorum. Sınava hazırlanırken sınav stresi vb. herhangi bir psikolojik probleminiz olursa da okulunuzdaki psikolojik danışmanlara başvurun mutlaka, onlar sizin için oradalar :)

Hemen Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!