Yıldız Teknik Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümü öğrencisi Duygu Mercan anlattı biz de dinledik. Her şeyden önce bu ülkenin siyasetini teslim almak istiyorsan işte senin için kocaman bir fırsat! Hayalindeki şehri mi yoksa üniversiteyi mi tercih etmelisin? Prestijli bir okul mu, çok istediğin herkesin onayladığı bir bölüm mü? Ya da siyaset bilimi öğrencileri hangi alanlarda çalışabiliyor? Tüm bu karmaşık sorular için biraz zaman ayırmak ister misin?

Buraya senin için bir şeyler bıraktık!

1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan yada söylemek istersen, YGS LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

Evet, ilk senemde kazandım. YGS sıralamam heyecan mağduru 109 binlerde, TM-2 sıralamam 50 bin.

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmen de herhangi bir aile, çevre baskısı var mıydı?

Hayalimdeki bölümdü ve tercihlerimde de başka bir bölüm yoktu.

3-Neden senin bölümün için onlarca üniversite varken okuduğun okulu seçtin?

Bölümümdeki ilk 6 devlet üniversitesi İstanbul'da. Bu benim için bir tercih nedeniydi. Neden Yıldız Teknik dersek ben tercih yaparken kampüs Beşiktaş'taydı, şu an Davutpaşa'dayız ama yine de çok güzel bir kampüsümüz var :)

4-Yurtta mı kalıyorsun okulun ulaşımı nasıl?

Ben Kadıköy'de yurtta kalıyorum. Okulum Esenler'de ama ulaşım kolay; Marmaray+Metro. Yaklaşık 45 dakika. İstanbul şartlarında ortalama bir süre ulaşım için.

5-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu? Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun?

Bölümün akademisyenleri çok donanımlı ve alanlarında uzman insanlar. Bölüm kurulduğundan beri çok değişiklik olmamış o yüzden eğitim konusunda istikrar yakalanmış. Bölümde ve okulda yeterince seminer düzenleniyor. Sosyal anlamda isteyen herkes çok rahat sosyalleşebilecek bir alan bulabilir. Okulda ülke genelinde bilinen birçok öğrenci kulübü ve düzenlenen pek çok etkinlik var.

6-Okuduğun bölümün yada okulun zorlukları neler? Üst sınıfta yaşayacaklarınınla ilgili bir bilgin var mı?

Okuduğum bölüm biraz zorlayıcı. Her şeyden önce emek vermek gerekiyor. Sürekli okumak ve bilgi birikimini arttırmak şart. Bir sınav için 200 sayfadan fazla makale okuduğum oldu :) Dersler genelde makaleler üzerinden işleniyor. Başlarda çok zor gelse de bu duruma alışıp makale yazmaya bile başlıyoruz. Benim şu an 4. sınıftan aldığım ders var ve gayet başarılı olduğum bir ders. Zaten 4 yıl birbirine bağlı dersler, o yüzden sınıf ayrımı yapmıyorum. İlerleyen senelerde nelerle karşılaşacağımı biliyorum :)

7-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

Eğitimcileri tek bir gruba alamam. Genel olarak bölümün hocaları saygı çerçevesi içinde arkadaşça yaklaşmayı sorun etmeyen insanlar, öğrencilere yardım etmekten kaçınmazlar. Ders aralarında ya da görüşme saatlerinde istediğiniz soruyu sorabilir, istediğiniz konuyu tartışmaya açabilirsiniz. Bölüm dışından aldığım dersler ve hocaları bana pek samimi gelmiyor. Daha çok zorlamayı seviyorlar gibi. Burada birazcık bölümcülük yaptım :)

8-Yurtdışı imkanları ile ilgili bildiğim bir kaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

Erasmus öğrenci değişimi programı açıkça destekleniyor. Okulda çok fazla giden ve gelen Erasmus öğrencisi var.

9-Okul bölümün için sana staj/çalışma imkanları vaad ediyor mu? 

Staj bölümde zorunlu değil. O yüzden bu kısım biraz kendi çabalarımız. Çalışma hayatı için şöyle bir artısı olabilir bölümün; hem bilgi seviyeniz hem genel kültürünüz çok yüksek olacak mezun olunca. Pek çok konuya hakim olacaksınız. Bölüm, akademik başarınızın arttırılması ve CV’niz için herhangi bir alanda aldığınız ödül ve dereceleri sertifika, teşekkür belgesi vb. şekilde işliyor. Başarılı olduğunuz derslerin hocalarından iş başvurularınız için tavsiye mektubu alabilirsiniz.

10-İyi ve duyulmuş bir üniversitede ikinci tercihi olan bölümü seçmek mi, yoksa birinci tercihim ve asla hayal olan bölüm için biraz daha normal bir üniversite gitmek mi?

Ben öncelikle hayalden yanayım. Hayalinizin peşinden gidin. Hayaliniz o bölümse; sıralayın üniversiteleri alt alta, hangisi olursa olsun sizin hayalinizdeki bölüm olacak. Hayaliniz bir şehirse; o şehirdeki üniversiteleri sıralayın. Sevdiğiniz yerde yaşayacaksınız. Ya da bir üniversite hayaliniz olabilir. Mesela ben Boğaziçi istiyorum ne olursa olsun derseniz; oradaki tüm bölümleri sıralayın puanınıza göre. En önemlisi hayalinizi yaşamak! :)

11-Okul ve bölümün hakkında, sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verir misin?

Öncelikle okula giriş sıralaması sizi aldatmasın. Her şey sınav değildir. Her şey sizin kendinizi nasıl geliştirdiğiniz ve okulunuzun sizi ne kadar desteklediğiyle alakalıdır. Yıldız, bunları bulabileceğiniz bir okul. Çıkınca Türkiye'nin en iyi üniversiteleriyle birlikte Yıldız'ın da adının anıldığını ve arandığını duyacaksınız. Eğer okulumuza gelirseniz dillere destan orta bahçemizde hep birlikte çimlere oturup sohbet ederiz. Söz hoş geldin çayları benden :) Hepinize sınavda başarılar arkadaşlar; hayallerinize doğru son gayretler. Kolay gelsin! :)

Hemen Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!